SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 5,6-LETNICH
CEL:
Wyrobienie nawyku mycia zębów przynajmniej dwa razy dziennie.
TEMAT:
Przeganiamy Robaczka Próchniaczka.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Materiały z płyty DVD „Akademia Aquafresh”, instrukcja mycia zębów, przybory do mycia zębów, odznaka „Pastusiowego Zucha”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauczyciel czyta opowiadanie o Robaczku Próchniaczku („Akademia Aquafresh - Scenariusze zajęć dla nauczycieli”, strona 11).
2. Nauczyciel pokazuje dzieciom na planszy postać Robaczka Próchniaczka. Dzieci opisują go i opowiadają, dlaczego jest taki groźny i jaką chorobę wywołuje (próchnica). Wspólnie z nauczycielem uczą się wierszyka:
Chętnie myję swoje zęby rano i wieczorem,
Gdy są brudne to szczoteczkę szybko w ręce biorę,
Więc gdy nawet czasem zjadam cukierek, lizaczka,
To nie straszne mi są figle Robaczka Próchniaczka.
3. Nauczyciel włącza film pt.: „Wieczorem myję nie tylko uszy i szyję!”, znajdujący się na płycie DVD „Akademia Aquaresh”.
4. Rozmowa z dziećmi na temat treści filmu.
Nauczyciel zadaje pytania:
- czy wam również zdarza się zapomnieć o umyciu zębów przed snem?
- kiedy należy myć zęby?
- co dzieje się z zębami, gdy zapomnimy o ich umyciu?
Na koniec nauczyciel podkreśla, że gdy nie myjemy zębów, pomiędzy nimi pozostają malutkie kawałki jedzenia. Zęby są przez to brudne, a Robaczek Próchniaczek grasuje na nich, zostawiając czarne kropki próchnicy.
5. Zabawa ruchowa „Uwaga, Robaczek Próchniaczek!”.
Dzieci dobierają się w pary. Jedno z nich to „szczoteczka”, a drugie „ząb”. Nauczyciel włącza muzykę a poszczególne pary tańczą, trzymając się za ręce. Na hasło „Uwaga, Robaczek Próchniaczek”, dzieci zatrzymują się, a dziecko które jest „szczoteczką” udaje, że myje dziecko „ząb”. Po chwili dzieci zamieniają się rolami i zabawa odbywa się od początku.
6. Złote zasady mycia zębów.
Nauczyciel zwraca się do dzieci:
„Już wiemy, że zęby należy myć rano, po śniadaniu, i wieczorem, przed pójściem spać. Gdy myjemy zęby musimy to robić dokładnie i przez około 2-3 minuty. Koniecznie powinniśmy pamiętać o wszystkich zębach! Teraz wspólnie z Pastusiami pokażemy wam, jak należy myć zęby by były zdrowe”.
Nauczyciel omawia zasady mycia zębów na podstawie instrukcji mycia zębów. Dzieci naśladują kolejne ruchy szczoteczki do zębów odpowiednimi gestami (wymiatanie, kręcenie kółek, itp.).
7. Dlaczego Pastusie nie lubią Robaczka Próchniaczka?
Nauczyciel pokazuje dzieciom film pt.: „Dlaczego Pastusie nie lubią Robaczka Próchniaczka?” znajdujący się na płycie DVD „Akademia Aquafresh”.
8. Piosenka silnych ząbków – nauka piosenki „Szuru – buru”.
Dzieci wspólnie z nauczycielem uczą się piosenki:
Szuru – buru, szczotka, pasta,
szuru – buru, sprawa jasna,
szuru – buru, raz po raz,
zaraz czyste ząbki masz.
9. Samodzielnie myję zęby.
Dzieci udają się do łazienki i zgodnie z wcześniejszymi instrukcjami myją zęby w obecności nauczyciela.
10. Pastusiowe Zuchy to my!
Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymuje odznakę „Pastusiowego Zucha”.