X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 22035
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz pasowania na przedszkolaka

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI
PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA
GRUPA DZIECI 4-LETNICH
Cel główny:
• Wspomaganie procesu adaptacji dziecka do przedszkola
• Integrowanie dzieci ze środowiskiem przedszkolnym
• Prezentowanie umiejętności nabytych przez dzieci w ciągu pierwszych miesięcy pobytu w przedszkolu
• nawiązanie współpracy z rodzicami i włączenie ich do wspólnego przeżywania przedszkolnej uroczystości
• wytworzenie atmosfery wzajemnego zaufania, radości, przyjaźni i otwartości
• wspomaganie dziecka w budowaniu pozytywnego obrazu siebie
• integracja rodziców, zachęcanie do współdziałania

Cele operacyjne:
• dziecko pokonuje nieśmiałość i lęk przed występem publicznym
• dziecko prezentuje nabyte umiejętności przed rodzicami
• dziecko recytuje wiersze, śpiewa piosenki, inscenizuje ruchem piosenki, tańczy
Metody:.
aktywizujące: słowna, czynna
Formy pracy: zbiorowa

Środki dydaktyczne:
dekoracja sali, opaski, znaczki pamiątkowe dla dzieci, atrapa dużej marchewki, tekst przyrzeczenia z naklejonymi imionami dzieci, dyplomy i upominki dla dzieci, chustki, teksty wierszy i piosenek, odtwarzacz i płyty CD.

Przebieg uroczystości:
1. Dzieci wchodzą i ustawiają się w półkolu.
Powitanie:
N. - Serdecznie i gorąco witam wszystkich przybyłych gości na dzisiejszej uroczystości „Pasowania na przedszkolaka”.
Jest ono kolejnym etapem adaptacji dziecka do nowych warunków.
Od pierwszych dni pobytu dziecka w przedszkolu
poczyniłyśmy wiele starań, aby pokonać stres
i zapobiec negatywnym przeżyciom małego dziecka
przy przekraczaniu progu przedszkola.
Jesteśmy przekonane, że dzieci mają poczucie bezpieczeństwa,
a rodzice pewność, że nasze przedszkole jest tym miejscem,
gdzie bez obawy można zostawić swoje dziecko.
Zanim nastąpi moment pasowania,
dzieci zaprezentują się w nowej roli przedszkolaka-aktora,
który śpiewa, tańczy, recytuje wiersze i liczy.
Jest to ich pierwszy, tak ważny występ, przed tak dużą,
choć bardzo im bliską widownią.
Liczymy na gromkie brawa. Zapraszamy !

2. Występ dzieci:
N. –Na powitanie zaśpiewamy piosenkę „Całuski”.

Całuski, całuski dzisiaj dla was mamy...

N. – Aby zostać prawdziwymi przedszkolakami,
musimy udowodnić naszym miłym gościom,
że potrafimy już tańczyć, śpiewać, recytować wiersze, a nawet liczyć. Gotowi do zabawy? To zaczynamy.
Wsiadamy do samochodów i wyruszamy w świat
przy piosence „Jadę, jadę”

Jadę, jadę, jadę, jadę, jadę , jadę ooo...
Dzieci ustawiają się w półkolu.
N. – Dojechaliśmy do Krainy Wierszyka. Mamy za zadanie wyrecytować gościom wiersze które już znamy.
Najpierw wiersz pt. „Powitanie”.

My jesteśmy przedszkolaki
A to nasze panie.
Zapraszamy wszystkich
Na nasze pasowanie.

Lecz sobie nie myślcie,
że tu będą cuda.
My sami nie wiemy
czy nam się to uda.

Chcemy wam zaśpiewać
i zatańczyć ładnie
Proszę się nie gniewać
jeśli źle wypadnie.

Bo my nie aktorzy
Tylko małe dzieci.
Ucieszy nas bardzo
Gdy brawo bić będziecie.

N. – A teraz wszyscy powiemy wiersz pt. „Mam cztery lata”
I
Dla mamy jestem szkrabem.
- Mój skrzacie!- woła tata.
Uwierzyć wciąż nie mogą,
że mam aż cztery lata.
Bo ja przecież wszystko wiem
i powtarzam cały dzień:
II
Wasze dziecko jest już duże,
może samo umyć buzię,
włożyć buty i ubranie
i ze smakiem zjeść śniadanie.
Umie zetrzeć kurze z szafki,
dba o książki i zabawki.
Zawsze grzecznie idzie drogą
i nie ciągnie psa za ogon.
III
Pomagam chętnie mamie,
wyręczać lubię tatę,
mieć swoje obowiązki
chce każdy czterolatek.

N. – Opuszczamy już Krainę Wierszyków.
W dalszą podróż polecimy samolotem.
Piosenka „Jadę”, śpiewamy: „Lecę, lecę, lecę, lecę, lecę, ooo....”
Dzieci ustawiają się w półkolu.
N. – Przylecieliśmy do Krainy Piosenki.
Zaśpiewamy teraz piosenkę pt. „Przedszkole – drugi dom”
I
Gdy dzień wstaje i wita świat,
ranną porą wstaję i ja.
Mama pomaga ubierać się,
do przedszkola prowadzi mnie.
Ref.
Ja chodzę tam co dzień
obiadek dobry jem,
a po spacerze w sali
wesoło bawię się.
Kolegów dobrych mam
nie jestem nigdy sam,
przedszkole domem drugim jest.
II
Czasem rano trudno mi wstać,
chciałoby się leżeć i spać.
Lecz na mnie auto czeka i miś
w co będziemy bawić się dziś?
Ref.
Ja chodzę tam co dzień....
III
Zamiast mamy Panią tu mam
Bardzo dużo wierszyków znam.
Śpiewam i tańczę, wesoło mi
I tak płyną przedszkolne dni.
Ref.
Ja chodzę tam co dzień...

N. - Piosenka pięknie zaśpiewna, więc opuszczamy Krainę Piosenki
i ruszamy w dalszą drogę.
Teraz będziemy płynęli przez morza i oceany.

Piosenka „Jadę”, śpiewamy: „Płynę, płynę, płynę, płynę ooo...
Dzieci ustawiają się w kole.
N. – Przypłynęliśmy do Krainy Tańca. Zatańczymy teraz nasz taniec w kole.
Dzieci tańczą taniec „Rain dance” wg C. Orfa.

N. – A teraz zatańczymy „Taniec mgieł” z chustkami.
Dzieci tańczą (wg Orfa).

N. – Zatańczyliśmy pięknie, więc możemy opuścić już Krainę Tańca”, aby udać się w dalszą podróż. Tym razem pobiegniemy.

Piosenka „Jadę”, śpiewamy: „Biegnę, biegnę, biegnę, biegnę, ooo...”
Dzieci ustawiają się w półkolu.
N. - Dobiegliśmy do Krainy Matematyki. W tej krainie dużo się liczy, wiec i my pokażemy naszym gościom, że umiemy już liczyć
i zaśpiewamy piosenkę: „Ja jeden palec mam”.

„Ja jeden palec mam – 3 razy
I coraz szybciej gram.
Ja dwa palce mam...(itd. aż do 10)

N. - Policzyliśmy do 10, możemy więc opuścić Krainę Matematyki. Odwiedziliśmy już wiele krain. Czas wracać do przedszkola.
Ruszamy pieszo w drogę powrotną.

Piosenka „Jadę”, śpiewamy: „Idę, idę, idę, idę, idę, idę ooo...
Dzieci ustawiają się w półkolu.
N. - Nasza podróż dobiegła końca. Wróciliśmy do naszego przedszkola. Czeka tu pani dyrektor, aby pasować was na przedszkolaka.

Poprosimy teraz na środek Antosia.
Zaprezentuje on wiersz pt: „Ślubowanie”

Nasza Pani dyrektor
Spogląda szczerze,
Dobrze tutaj będzie
Teraz już w to wierzę!

I Pani do nas
Już puszcza oko...
Nie ma co się martwić
W przedszkolu będzie „spoko”!

Teraz już ślubować
Z honorem możemy,
Jak być dobrym przedszkolakiem
Doskonale wiemy!
3. Ceremonia ślubowania:
N.- „Super poszły wam zadania,
Więc zapraszam do ślubowania.
Wyciągnijcie dwa paluszki,
Równiuteńko złączcie nóżki,
Wszystkiego uważnie słuchajcie.
I wyraźnie powtarzajcie”.
Przyrzeczenie:
My „Zajączki” przyrzekamy:
- Być od dziś przedszkolakami,
- Nie grymasić i nie szlochać,
- Zawsze swoje panie kochać,
- Grzecznie bawić się i fikać
- W mig zajadać z talerzyka.
- Od dziś zawsze być zuchami
- I dobrymi kolegami!

4. Przyrzeczenie rodziców:
N. – A teraz zapraszamy wszystkich rodziców do specjalnego ślubowania. Proszę rodziców o podniesienie ręki i powtarzanie słowa: Ślubuję!
Zawsze pamiętać, że moje dziecko jest unikalnym darem - Ślubuję!
Słuchać uważnie, o czym dziecko mówi i zawsze z nim rozmawiać – Ślubuję!
Pamiętać, że każdy człowiek uczy się na błędach - Ślubuję!
Doceniać w dziecku to, co w nim najlepsze – Ślubuję!
Cieszyć się jego dzieciństwem pamiętając, że szybko mijają lata, kiedy jest ono małym dzieckiem - Ślubuję!
Przytulać je i darzyć wielką miłością i zaufaniem - Ślubuję!
N. - Dziękuję.
N. – Teraz każde dziecko potwierdzi, że zgadza się z przysięgą, którą przed chwilą złożyło, zaznaczając ślad paluszkiem umoczonym w farbie przy swoim imieniu.
Proszę, aby wywołane dziecko wraz z rodzicem podeszło do tablicy, na której umieszczony jest tekst przysięgi.
5. Nadanie grupie imienia i dokonanie aktu Pasowania przez Panią dyrektor:
N.- „Panią dyrektor tu zapraszamy
Dla pani specjalne zadanie mamy
Chcemy prosić o pasowanie
„Zajączkiem” niech każdy się stanie”.
Pani dyrektor uroczyście nadaje grupie nazwę „Zajączki”, a następnie pasuje dzieci na przedszkolaków za pomocą czarodziejskiej marchewki. Wywołane przez nauczycielkę dziecko staje na środku sali, po dotknięciu ramienia marchewką otrzymuje z rąk pani dyrektor pamiątkowy dyplom. Po akcie pasowania pani dyrektor składa rodzicom gratulacje, a maluchom życzenia.
6. N. – Zapraszamy do pamiątkowego zdjęcia.
7. Odsłonięcie przez Panią dyrektor tabliczki na drzwiach z nazwą grupy „Zajączki”.
8. Wręczenie dzieciom upominków.
N. – Z okazji dzisiejszej uroczystości chciałybyśmy wręczyć Wam prezenty, którymi będziecie bawić się wspólnie w przedszkolu. Prezenty rozpakujemy trochę później, a teraz chciałabym zaprosić wszystkich do stołu.
9. Słodki poczęstunek dla dzieci i zaproszonych gości.
W trakcie poczęstunku nauczycielki z dziećmi otwierają prezenty.
10. Podziękowanie pani dyrektor za prezenty i obecność, a gościom za przybycie.

Opracowała nauczycielka:
Jadwiga Majcher

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.