Scenariusz zajęcia
Grupa: 4 latki
Temat zajęć: Herb Koszalina
Cel ogólny: Poznanie herbu miasta Koszalin
Cele operacyjne (szczegółowe):
Dziecko:
- słucha wiersza czytanego przez nauczyciela
- potrafi wypowiadać się na temat i odpowiadać na zadawane pytania
- zna nazwę swojego miasta- Koszalin
- wzbogaca swoje słownictwo – herb, ratusz, amfiteatr
- koloruje herb Koszalina
- potrafi rozpoznać kilka charakterystycznych miejsc z Koszalina
Metody: zadaniowa, rozmowa, pokaz
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta; magnetofon; tekst wiersza; herb miasta, kredki, pocztówki, obrazki, plan miasta, naklejki z herbem miasta
PRZEBIEG:
1.Przeczytanie przez nauczycielkę wiersza o Koszalinie.
2.Rozmowa na temat herbu. Czym jest, gdzie można go zobaczyć?
3.Rozmowa na temat miejsc znanych w Koszalinie – gdzie jest herb miasta?
Dzieci gromadzą się przy tablicy tematycznej, na której wiszą zdjęcia znanych miejsc w Koszalinie. Dzieci nazywają te miejsca. Odwołując się do doświadczeń i spostrzeżeń dzieci nauczycielka pyta, w których z tych miejsc można zobaczyć herb.
4.Spacer po koszalińskim parku – zabawa ruchowa. Dzieci przy muzyce spacerują i nasłuchują kukania kukułki (przykładają rękę do ucha i nasłuchują, przystają i spoglądają na drzewa), stukania dzięcioła (przykucają i uderzają palcem o podłogę) i ryku jelenia (szukają go i pokazują poroże).
5.Szukamy herbu – dzieci szukają ukrytych w sali herbów miasta. Kto odnajdzie jeden wraca na miejsce.
6.Kolorowanie herbu według wzoru.
7.Podsumowanie zajęć - prezentacja herbów.
8.Podziękowanie za udział w zajęciach – rozdanie linijek.