Scenariusz zajęć
Prowadząca: Anna Talewska
Data: 28. 02. 2014 r.
Temat: Mieszkańcy podwodnych krain
Cel ogólny:
- Poznanie nazw wybranych ryb
- Porównanie kształtu ryb
- Rozwijanie wiary we własne możliwości
- Rozwijanie wrażeń wzrokowych, dotykowych
- Rozwijanie wyobraźni i pomysłowości
- Rozwijanie świadomości własnego ciała, przestrzeni i działania w niej
Cele szczegółowe:
- Potrafi odpowiedzieć na postawione pytania
- Dziecko współdziała podczas wykonywania zadań grupowych
- Potrafi słuchać uważnie wypowiedzi kolegów
- Odczytuje globalnie wyraz ryby
- Współdziała w zabawach poprzez zabawę integrującą
Formy pracy:
- Ze wszystkimi grupami
- Indywidualna,
- W zespołach.
Metody pracy:
- Słowna,
- Oglądowa,
- Ruchowo-muzyczna,
- matematyczna
- plastyczna
Środki dydaktyczne: chusta animacyjna, obrazki ryb, akwarium, kartonik z wyrazem do czytania globalnego ryby, kredki, kontury ryb, kolorowe papierki po cukierkach, folia aluminiowa, klej, nitka, płyta CD.
Przebieg zajęcia
1. Zabawy z chustą animacyjną: małe i duże fale, burza na morzu i inne.
2. Zabawa z piosenką „Moje akwarium”.
3. Oglądanie obrazków ryb. Zapoznanie się z budowa ciała ryb, warunkami ich życia.
4. Ćwiczenia usprawniające aparat mowy Rybki
■ Poruszanie wargami ściągniętymi w rybi pyszczek
■ Nadmuchiwanie policzków, szerokie otwieranie i zamykanie buzi
5. Wprowadzenie pojęcia ryby. Podpisanie obrazków na tablicy kartonikiem z wyrazem do czytania globalnego ryby.
6. Zabawa ruchowa „Uwaga rekin”.
7. Praca z książka.
Kolorowanie ryb. Rysowanie fal po śladzie.
8. Zabawa „Wędkarze”. Dzieci- wędkarze, aby złapać rybę, muszą poprawnie odpowiedzieć na pytania N. dotyczące wody i podwodnego świata.
Klasyfikowanie złowionych ryb.
9. Ozdobienie konturów rybek. Wykorzystanie kolorowych błyszczących papierków po cukierkach, folii aluminiowej i innych materiałów.