Scenariusz zabawy prozdrowotno- tanecznej
„Urodziny marcheweczki”
grupa 3i4latków
Cele :
• Kształtowanie nawyków prozdrowotnych,
• Dziecko poznaje znaczenie witamin dla rozwoju,
• Rozpoznaje marchewkę wśród warzyw,
• Zna budowę marchewki,
• Potrafi wymienić warzywa i owoce wykorzystane do przygotowania soku,
• Uczestniczy w zabawie ruchowo-tanecznej.
Metody:
• Ruchowej ekspresji twórczej,
• Kinezjologii edukacyjnej,
• Z zakresu edukacji matematycznej,
• Pedagogika zabawy.
Opis przygotowań:
Wszystkie dzieci zostały zaproszone do zabawy tanecznej w pomarańczowym kolorze, na „Urodziny marcheweczki”. Każdy w tym dniu miał przyjść ubrany w pomarańczowej odzieży. Dzieci zostały poproszone o przyniesienie owoców oraz warzyw do wykonania soku. Rodzic upiekł dla dzieci ciasto marchewkowe do degustacji. Sala została przystrojona w pomarańczowe akcenty.
Przebieg:
1. Powitanie wierszem: (tekst własny)
„Marcheweczka”
Marcheweczka rosła na słonku w ogrodzie.
Wskoczyła do koszyczka by umyć się w wodzie.
Z ochotą nam oddaje swoje witaminy.
Abyśmy mogli mieć uśmiechnięte miny.
2. Zabawa taneczna do piosenki „Na marchewki urodziny”.
3. Wykopki marchewkowe – zabawa; ruchowo-matematyczna. Użycie wizualizacji i przeniesienie dzieci na marchewkowe pole. Dzieci podzielone na dwie grupy zbierają rozsypaną po sali marchewkę, w tle gra muzyka. Po zakończeniu zbiorów drużyny głośno przeliczają ilość zebranej marchewki.
4. Skoki w workach jutowych; zabawa zręcznościowo-ruchowa. Dzieci na umówiony znak ścigają się w parach z nogami umieszczonymi w workach jutowych.
5. Poznaj smak marchewki: zadanie rozbudzające kubki smakowe. Dziecko z zawiązanymi oczami smakuje kawałki owoców i marchewki, zadanie polega na nazwaniu owocu lub marchewki po smaku.
6. Skok z przewiązanymi nogami szarfą; zabawa zręcznościowo- ruchowa, ucząca współpracy w zespole. Dzieci w parach przewiązani ze sobą szarfą ścigają się z inną dwójką na wyznaczonym odcinku.
Zabawy przeplatane zabawami tanecznymi przy muzyce.
7. Zaproszenie do obejrzenia procesu powstawania soku owocowego wykonanego przez panią kucharkę. Podkreślenie walorów soku, rozmowa kierowana.
8.Wspólny poczęstunek przy stoliczkach degustacja soku owocowego, podkreślenie jego walorów. Kosztowanie ciasta marchewkowego przygotowanego przez rodzica.
9.Podziękowanie za wspólna zabawę.
10.Ewaluacja