SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Prowadząca: Agnieszka Grochocka
Grupa wiekowa: grupa II (5 - latki)
Data: 19. 12. 2013 r.
Temat kompleksowy: SPOTYKAMY SIĘ PRZY WIGILIJNYM STOLE.
Temat dnia: „BĄDŹMY UWAŻNI, BĄDŹMY OSTROŻNI – URZĄDZENIA TECHNICZNE W NASZYM DOMU” – wdrażanie do właściwego zachowania się w sytuacjach zagrożenia, dbanie o bezpieczeństwo własne i innych. Słuchanie wiersza i rozmowa na jego temat. Rozwiązywanie zagadek słuchowych. Przeliczanie urządzeń liczebnikami głównymi. Rozwijanie słuchu fonematycznego. Składanie obrazka z 5 części – ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej. „Roboty” – zabawa naśladowcza.
Cele ogólne:
- Słuchanie krótkich utworów literackich i odpowiadanie na pytania dotyczące ich treści.
- Dokonywanie analizy i syntezy prostych wyrazów.
- Rozumienie konieczności dbania o siebie i o innych.
- Znajomość zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych w domu.
- Klasyfikowanie przedmiotów ze względu na wskazaną cechę.
- Prawidłowe posługiwanie się narzędziami pisarskimi i malarskimi.
- Doskonalenie sprawności motorycznej.
- Właściwe reagowanie na wcześniej umówione sygnały wzrokowe i dźwiękowe.
Cele operacyjne: Dziecko:
- uważnie słucha wiersza i wypowiada się na temat jego treści,
- potrafi wymienić urządzenia elektryczne znajdujące się w jego domu, z których nie powinien korzystać samodzielnie bez dorosłego,
- wskazuje skutki niewłaściwego korzystania z urządzeń elektrycznych.
- wie jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia,
- wskazuje na inne zagrożenia, które może napotkać w domu,
- swobodnie posługuje się kredkami, flamastrami i ołówkami,
- reaguje na sygnały wzrokowe i dźwiękowe,
- ćwiczy słuch fonematyczny,
- trafnie rzuca do celu,
- wie jak dbać o siebie i o środowisko,
- czerpie radość z zabaw ruchowych.
- Metody pracy:
- słowna – rozmowa, wiersz, zagadki, wyjaśnienia nauczycielki,
- oglądowa – pokaz, obserwacja, ilustracje, plakat,
- czynna – udział dzieci w zajęciach, zabawie, stawanie zadań do wykonania.
Formy pracy:
- indywidualne,
- z całą grupą.
Środki dydaktyczne:
- tamburyno,
- wiersz,
- ilustracje,
- obrazki urządzeń elektrycznych,
- plakat,
- zagadki i napisy do globalnego czytania,
- karta pracy dla każdego dziecka z telefonem,
- kredki, flamastry, ołówki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna „Iskierka przyjaźni”.
2. Wprowadzenie do tematu – burza mózgów.
Rozmowa z dziećmi na temat zbliżających się świąt i tego jak należy się do nich przygotować – sprzątanie mieszkania za pomocą urządzeń elektrycznych. Zwrócenie uwagi na to, że są bardzo potrzebne, ale używając ich trzeba być bardzo ostrożnym.
3. Słuchanie wiesza Czesława Janczarskiego pt. „Pożyteczne urządzenia”.
To odkurzacz - głośno szumi,
za to pięknie sprzątać umie.
Wciągnął rurą kurz i śmiecie,
ani pyłku nie znajdziecie.
Elektryczna pralka w domu
to wygoda jest i pomoc.
Dobrze, że tę pralkę mamy,
bo oszczędza ręce mamy.
Gdy telefon - drr... zadzwoni,
już słuchawkę trzymam w dłoni.
I choć Basia jest daleko,
rozmawiam z nią przez telefon.
Telewizor to rzecz piękna,
O, już jest w nim Miś z Okienka,
Miś pozdrowił łapką Hanię,
Potem film był na ekranie.
Przy radiowej skrzynce siadam,
skrzynka... bajki opowiada.
A gdy w radio gra muzyka,
tańczę polkę i walczyka.
4. Rozmowa n/t wiersza. Wybór odpowiednich obrazków.
- O jakich urządzeniach elektrycznych była mowa w wierszu?
- Do czego służą te urządzenia?(odkurzacz – odkurza dywany i podłogi, pralka – pierze, telefon – do dzwonienia, do rozmowy, do wzywania pomocy, telewizor – do oglądania, radio – do słuchania muzyki i wiadomości).
5. Umieszczanie na ilustracjach mieszkania (pokój, kuchnia, łazienka) obrazków urządzeń elektrycznych, które możemy napotkać w poszczególnych pomieszczeniach (odkurzacz, suszarka, żelazko, lampka nocna, robot kuchenny, maszyna do szycia, czajnik elektryczny, komputer, lodówka, radio, pralka, telewizor, wideo). Przeliczanie urządzeń w poszczególnych pomieszczeniach liczebnikami głównymi.
6. „O czym mówię?” – ćwiczenia słuchowe.
Rozpoznawanie i wskazywanie urządzeń, których nazwy nauczyciel wymawia sylabami lub głoskując.
7. Zabawa ruchowa „Kołysanka”.
Dzieci biegają podczas dźwięku tamburyna. Gdy usłyszą melodię piosenki „Już blisko kolęda” stają w lekkim rozkroku i kołyszą się na boki.
8. Oglądanie plakatu „Bądźmy uważni, bądźmy ostrożni” przedstawiającej bezpieczne i niebezpieczne sytuacje, które mogą mieć miejsce w domu i poza nim. Określanie zachowania osób przedstawionych na obrazkach. Przewidywanie zagrożeń i wyciągnie wniosków z zaistniałych sytuacji.
9. Rozwiązywanie zagadek. Wskazywanie na obrazku urządzenia elektrycznego, którego nazwa jest rozwiązaniem zagadki. Dzielenie nazw na sylaby. Napisy do globalnego czytania.
- Jaki elektryczny tygrys
kurz w pokoju wygryzł. (odkurzacz)
- Śpiewa, mówi i gra.
Każdy je w domu ma. (radio)
- Co to? Sam się zastanów? Wodę pije z kranu,
z gniazdka siłę bierze i ... pierze (pralka)
- W oknie tej skrzyneczki oglądasz bajeczki. (telewizor)
10. „Roboty” – zabawa naśladowcza.
Nauczyciel steruje dziećmi jak robotami – krok do przodu, dwa kroki w tył, prawa ręka do góry, lewa ręka do przodu, jeden krok w bok itp.
11. Wspólne ustalenie zasad bezpiecznego zachowywania się podczas pobytu w domu.
- Nie dotykaj mokrymi rękami urządzeń elektrycznych.
- Nie wyciągaj wtyczki z gniazdka ciągnąc za sznur.
- Nie wylewaj wody na urządzenia elektryczne.
- Nie baw się w pobliżu slupów elektrycznych.
- Nie zbliżaj się do zerwanych przewodów elektrycznych.
- Nie używaj urządzeń elektrycznych podczas kąpieli.
12. Praca przy stolikach – „Telefon” – kolorowanie według własnego pomysłu, cięcie po wyznaczonych liniach i składanie obrazka z 5 części.
13. Zakończenie zajęcia – podziękowanie za udział w zajęciach, udzielenie pochwał i nagrodzenie wszystkich oklaskami.