X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 21995
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimowa pogoda - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZIMOWA POGODA

IMIĘ I NAZWISKO PROWADZĄCEGO : Iwona Derkacz
TEMAT: ZABAWA DYDAKTYCZNA „ZIMOWA POGODA” – realizacja innowacji pedagogicznej „Promocja zdrowia w przedszkolu”
MIEJSCE: Publiczne Przedszkole przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Radwanicach
GRUPA: 3-4-5 latki

UMIEJĘTNOŚCI I WIADOMOŚCI ZAWARTE W PROGRAMIE WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO „RAZEM W PRZEDSZKOLU”

Wiedza na temat Zdrowia, kształcimy nawyki higieniczne
• Ubrania
Poziom I
• Niekorzystanie z przedmiotów osobistych należących do innych osób.

Poziom II
* Wybieranie rodzaju ubrania stosownie do pory roku i pogody.
* Przestrzeganie zasady odkładania zdjętej odzieży na wyznaczone miejsce.
* Przebieranie się w strój gimnastyczny do ćwiczeń.
* Dbanie o czystość własnego ciała, bielizny, odzieży, butów.
Poziom III
* Kontrolowanie swojego wyglądu.
* Kształtowanie nawyku poprawiania wyglądu ubrania.

CEL GŁÓWNY:
- budzenie ciekawości sztuką teatralną,
- rozwijanie umiejętności aktywnego słuchania wierszy,
opowiadań inscenizowanych przez nauczyciela
- wyzwalanie radości w czasie inscenizacji paluszkowej
- kształtowanie świadomości dbania o zdrowie zimą

CELE OPERACYJNE:
- nazywa części ciała
- liczy w zakresie 1-5
- doświadcza możliwości swojego ciała
- ilustruje tekst wiersza za pomocą ruchu
- ćwiczy rytmiczność
- rozumie dostosowanie własnego ubioru do odpowiedniej pory roku
- rozwija pomysłowość w czasie kolorowania rękawiczek

POMOCE: opowiadanie inscenizowane: „Zimowa pogoda” opracowanie własne nauczyciela, wiersz „Paluszki się budzą”, sylwetka bałwanka, okna, sylwetka mamy, łóżka, sylwetka Jasia, sylwetka śnieżynki, sylwetka kotka z szalikiem, sylwetka kotka bez szalika, saneczki, teatrzyk, nagranie muzyczne na CD piosenki „Pada śnieg”, szaliki, rękawiczki, czapki dzieci, 2 pary rękawiczek papierowych, katki, nożyczki, mazaki, kredki, płyta z nagraniem piosenki „Zjadaj miód”

METODY: pogadanka, inscenizacji, gry dydaktyczne: zagadki, zadaniowa, opowieści ruchowej

FORMA: zbiorowa, indywidualna


PRZEBIEG:

1. Pogadanka „Jaką mamy porę roku?” inspirowana zagadkami słownymi

Ze śniegu zrobiony, kapelusz na głowie. Zgadnij, kto to taki. Ja wiem, lecz nie powiem!
bałwan

Jakie to są płatki:
nie gubią ich kwiatki,
nie owsiane,
nie mydlane,
dla nart dobre i dla sanek.
śnieżynki

Nosi je na rękach mama, tata, dziadek, babcia.. Mogą mieć pięć palców, albo jeden palec.
rękawiczki

- Pogadanka z dziećmi przy pomocy pytań nauczyciela:
O jakiej porze roku potrzebne nam są rękawiczki, szaliki? Kiedy pada śnieg? itp.

2. Oglądanie teatrzyku sylwet „Zimowa pogoda” inscenizowanego sylwetami przez nauczyciela – opracowanie własne

Sylwety: bałwana, Jasia, mamy, śnieżynki, kotka z szalikiem, kotka bez szalika, szalik,okna, łóżka

Mama: Jasiu, wstawaj zobacz jaka piękna pogoda za oknem.
Jasiu: Ja chcę spać, e nie, , niee
Mama: Syneczku biało wszędzie dookoła, weź saneczki i biegnij na góreczki...
Jasiu: Co mamuś, jest śnieg!!!
Mama: Zgadłeś mały syneczku! Umyj się, uczesz się, Zjedz śniadanko. Dziś nie idziesz do przedszkola, to pobawisz się z kotkiem Motkiem na śniegu.
Narrator – nauczyciel: Jasiu zjadł śniadanko zdrowe: chleb z miodem. Wypił szklankę mleka i zaczął się ubierać.

Słuchanie piosenki „Zjadaj miód”

Na katarek i na chrypkę,
Kaszel, dreszcze, albo grypę.
Ref. Zjadaj miód, słodki miód.
Pszczoły dadzą miodu w bród.
Łyżka miodu, szklanka mleka
Katar z kaszlem niech ucieka
Ref.
Chcesz być zdrowy, tak jak misie
Chlebek z miodem jedz od dzisiaj.

Jasiu: Tylko się ubiorę i kotku w drogę..
Kotek Motek: Miau, miau mi się nie chce...wolę leżeć blisko kaloryfera...Tu jest tak cieplutko! Miau...miau...
Jasiu: Na śniegu będzie nam weselej. Ulepimy bałwana, rzucać się będziemy śnieżkami!
Kotek: Ja nie chcę!
Mama: Kotku, co powiesz na saneczki, są tu...
Motek: O z górki na pazurki na saneczki mogę zawsze zjechać miau..miau..miau...
Jasiu: Chodź wreszcie, ubierajmy się!
Kotek: Ja nie chce szalika! Miau...miau.
Mama: Bez szalika nie wyjdziecie na dwór. Jest wiatr...(Dzieci naśladują odgłos wiatru...szszsz...) Pada śnieg – pokaz śnieżynki...

Dzieci wymieniają w co należy się ubrać wychodząc na dwór zimą: szalik, kombinezon, rękawiczki, kozaki, ciepłe bluza

Ilustracja ruchowa piosenki „Pada śnieg” przez dzieci i nauczyciela
Pada śnieg
Pada śnieg, pada śnieg od samego rana
Kasiu chodź, Jasiu chodź., dróżka zasypana.

Pada śnieg, pada śnieg, konie ciągną sanie
Kasiu chodź, Jasiu chodź Bałwan dzisiaj stanie.

Pada śnieg, pada śnieg, bałwan już gotowy
Oczka dwa, czarne ma, oczka węgielkowe.

Jasiu: Mamusiu ja ubrałem szalik!
Kotek: Ja też wkładam ten robiony na drutach przez twoją mamusię miau...miau...
Jasiu i Motek: Hej, hej, z górki na pazurki na saneczki bum...Kto się boi zimy, ten jest smutny i niemądry!!!
Jasiu: Łapmy śnieg – pokaz śnieżynki...
Motek: Jaki zimny i puszysty...
Jasiu: Tylko nie liż łapek, bo śnieg jest brudny.
Motek i Jasiu: Na saneczki wnet, śniegu pod nami dużo jest! ( jadą na sankach z górki)
Kotek: Może ulepimy bałwana razem z dziećmi. Chcecie dzieci!
Dzieci: Tak! dzieci razem z bohaterami liczą kule śniegowe na bałwana, rzucają śnieżkami, lepią kule...
Bałwan: O jaki jestem ładny...Mam kapelusz, oczka dwa, guziki i marchewkowy nos!
Motek i Jasiu: tańczą dookoła bałwana i śpiewają piosenkę „Pada śnieg”

Uwaga: Nauczyciel może dzieciom dać do degustacji miód!

3. Zabawa dydaktyczna „ Znajdź rękawiczkę do rękawiczki”

Rozmowa o teatrzyku – przypomnienie bohaterów nazywanych przez dzieci, jak zachowywał się kotek przed wyjściem na podwórko?

Nauczyciel rozkłada na dywanie 3 pary rękawiczek papierowych, 2 pary rękawiczek, szaliki, czapki dzieci i pyta o właściwe ubieranie się zimą. Dlaczego należy się tak ciepło ubierać....

Chętne dzieci odszukują pasujące do siebie rzeczy.

4. Zabawy ruchowe przy piosence „Pada śnieg”:

5. Zabawa paluszkowa przy pomocy wierszyka „Paluszki się budzą”

Pokaz rączki paluszek nazywanie paluszków – nazwami członków rodziny: mama, tata...
Liczenie paluszków jednej rączki. Pokaz paluszkowej rodziny.

„Ten paluszek to babunia.
Przy nim jest dziadunio.
Ten największy to jest tatuś.
Przy nim jest mamunia.
A to jest dziecina mała,
Trala, la, la, trala, la, la,
A to moja rączka cała
Trala, la, la, trala, la, la”

6. Ozdabianie rękawiczek

I zespół 3 latki: ozdabianie szablonu rękawiczek kredkami
II zespół 4 latki: odrysowywanie ręki prawej i lewej na kartce – kolorowanie rękawiczek według własnego pomysłu mazakami, kredkami
III zespół; 5 latki: odrysowywanie ręki prawej i lewej na kartce – kolorowanie rękawiczek według własnego pomysłu mazakami, kredkami i wycinanie

7. Wystawa prac

8. Ewaluacja – podsumowanie zajęć

Dzieci ilustrują ruchem ubieranie się w kombinezon, buty, szalik, rękawiczki. Komu się podobały się zajęcia – lepi śnieżynki. Komu się nie podobały – stoi w miejscu w postawie wyprostnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.