Scenariusz zajęcia hospitowanego „Pałac królowej deszczu ”
Prowadząca: mgr Magdalena Danielczyk – Kotas
Data: 13. 11. 2013
Grupa: czterolatki
Temat zajęć: „Pałac królowej deszczu”
Cele główne:
- odkrywanie cech charakterystycznych dla listopadowej pogody
- umożliwienie dziecku ekspresji spostrzeżeń, przeżyć, uczuć w różnych formach działalności
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- pogłębia wiedzę na temat aktualnej pory roku ( jesień) oraz poznaje jej charakterystyczne cechy tj. m.in.: spadający deszcz
- rozwija umiejętność poprawnego budowania zdań
- segreguje ubrania w zależności od pory roku i pogody: na letnie i jesienne
- ćwiczy prawidłowe oddychanie (wdech nosem i wydech przez otwarte usta) podczas zabawy w wiatr
- doskonali umiejętność rytmicznego klaskania w dłonie, uderzania opuszkami palców w blat stołu w rytm granej muzyki
- rozwiązuje zagadki słuchowe dotyczące odgłosów zjawisk przyrody ( deszczu, wiatru) nagrane na płycie CD
- podejmuje próby rysowania wzoru graficznego do piosenki - pt. „Deszczowe krople”- w powietrzu, na tacce z kaszą, na kartce papieru
- kształtuje płynność i estetykę ruchów
- wykonuje polecenia nauczyciela
- doskonali umiejętność wycinania
- sprawdza swoją wiedzę dotyczącą znajomości charakterystycznych cech jesieni
w oparciu o quiz w formie prezentacji multimedialnej i własnych doświadczeń
Metody:
- słowna
- pokazowa
- aktywizująca
Formy:
- grupowa
- zespołowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- ilustracje przedstawiające jesienną pogodę, pałac Jesieni, parasole, krople błękitne i czarne
- kufer z ubraniami
- chmurki, kropelki deszczu i słomki
- magnetofon i płyta CD „Piosenki do rysowania” M. Bogdanowicz, płyta CD z dźwiękami oraz piosenką pt. „Listopadowa piosenka”
- tacki z kaszą
- karty ze wzorem – ćw. grafomotoryczne
- kredki
- folia aluminiowa
- trójkąt
- listki
- chmurki do wycięcia i krople deszczu
- nożyczki
- nitki
- projektor
- tamburyno
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci. Dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel mówi: Witam wszystkie dzieci, które lubią się bawić np. lalkami, witam wszystkie dziewczynki, witam wszystkich chłopców itp. Dzieci, które czują się powitane, machają jedną ręką do nauczyciela.
2. Rozmowa kierowana na temat pory roku oraz jaki mamy miesiąc, charakterystycznych cechach, jak ludzie chronią się przed deszczem. Dzielenie na sylaby słów: deszczyk, deszczowe, krople, kropelki. Każdą sylabę zaznaczamy klaśnięciem.
3. „Listopadowa piosenka” – marsz przy piosence.
Dzieci tworzą pociąg i maszerują przy piosence do pałacu Jesieni. W czasie refrenu na słowa „kap, kapu, kap” - zatrzymują się , rytmicznie wypowiadają słowa i jednocześnie wyklaskują rytm.
Siadają na dywanie, nauczyciel odsłania pałac. Do pałacu przypięte są koperty z zadaniami, które w trakcie zajęcia będą po kolei odpinane.
4. „Zaczarowana garderoba” - (koperta nr 1)
Nauczyciel stawia przed dziećmi pudło (jesienna szafa), w którym znajdują się ubrania letnie i jesienne . Dzieciom proponuje zrobić porządek w szafie Pani Jesieni.
„Porządki w szafie” – zabawa dydaktyczna. Na środku sali leżą ubrania potrzebne do zabawy. Wywołane dziecko wybiera ubranko letnie lub jesienne wkłada do pudełka z ilustracją słońca lub deszczową chmurą i uzasadnia swój wybór.
5. „Komnata wiatru” – (koperta nr 2)
„Wiatr” - zagadka słuchowa.
Nauczyciel włącza magnetofon z nagraniem szumu wiatru. Dzieci odgadują, że znajdują się w komnacie wiatru.
„Podmuchy wiatru” – ćwiczenia oddechowe.
Dzieci zamienione w wiatr pracują przy stolikach. Każde dziecko otrzymuje chmurkę, krople deszczu i słomkę. Zadaniem dzieci jest umieszczenie kropelek na chmurkę przy pomocy słomki i z powrotem.
Zabawa ruchowa – dzieci maszerują rytmicznie w takt granej muzyki, gdy muzyka milknie klaszczą w ręce rytmizując słowa „Wieje wiatr jesienią, jesienią”.
6. „Komnata deszczu”- (koperta nr 3)
„Deszcz” - zagadka słuchowa.
Nauczyciel włącza płytę CD z nagraniem odgłosów deszczu. Dzieci odgadują, że znajdują się w komnacie deszczu.
Osłuchanie się z piosenką do rysowania „Krople deszczu” M. Bogdanowicz – dzieci śpiewając piosenkę, rytmicznie klaszczą, rysują deszcz w powietrzu, na dywanie. Następnie śpiewając rytmicznie uderzają opuszkami palców w blat stołu, rysują wzór na tacce z kaszą.
Ćwiczenie grafomotoryczne - dzieci przyglądają się przygotowanemu przez nauczyciela wzorowi, mówią, do czego podobne są kreski, jak są ułożone. Zwrócenie uwagi, jak rysuje się ten wzór – kreski trzeba rysować z góry na dół .Zachęcanie do prób rysowania wzoru z jednoczesnym śpiewaniem piosenki.
„Omiń kałuże”- zabawa ruchowa.
Dzieci biegają omijając kałuże, gdy trójkąt cichnie – przyklękają i przyglądają się w kałuży (folia aluminiowa) robiąc różne miny.
7. „Komnata telewizyjna” – (koperta nr 4) „Co wiemy o jesieni?” – prezentacja multimedialna. Dzieci zajmują miejsce przed projektorem. Nauczyciel rozdaje dzieciom po dwa listki (w kolorze czerwonym i niebieskim). Dzieci biorą udział w quizie. Podnoszą listek niebieski w górę, kiedy zdanie jest prawdziwe, natomiast czerwony, gdy zdanie jest fałszywe. 8. „Powrót do przedszkola” Dzieci ustawiają się w pociąg i wracają do przedszkola na paluszkach, aby nie przeszkadzać zwierzętom w przygotowaniach do zimy. 9. „Chmurki i kropelki”- praca plastyczna dzieci wykonana wspólnie z rodzicami. Dzieci wycinają przygotowane przez nauczyciela chmurki, następnie rodzice pomagają dowiesić za pomocą igły i nitki kropelek deszczu. Zawieszenie prac w sali. 10. „Kropelka czarna czy błękitna” Na dywanie leżą kropelki deszczu - czarne i błękitne. Dzieci wybierają jedną, z którą utożsamiają swoje odczucia i przyklejają do dużego parasola. 11. Podziękowanie za udział w zajęciach.