Scenariusz zajęć w gr. 5-latków
Temat: Bajkowa podróż w krainę muzyki.
Cel główny: poznanie muzyki szybkiej i wolnej.
Cele szczegółowe:
- ćwiczenie koordynacji słuchowo- ruchowej;
- rozwijanie koncentracji, uwagi i pamięci;
- rozwijanie wyobraźni muzyczno – ruchowej;
Metody:
- problemowo- odtwórcza;
- praktyczna;
- pogadanka;
Pomoce dydaktyczne:
- obrazki ilustrujące bajkę braci Grimm, 2 hula hop, chusty,
Przebieg zajęć:
1. Muzyczne powitanie dzieci
Dzieci stoją w kole, trzymają się za ręce i razem z nauczycielem śpiewają następujące powitanie:
Wszyscy są , witam was
Rozpoczynać już czas
Jestem ja, jesteś Ty
Raz, dwa, trzy.
2. „Królewna Śnieżka i siedmiu Krasnoludków”- historyjka obrazkowa. Opowiadanie historyjki przez dzieci. Budowanie dłuższych wypowiedzi, poprawnych pod względem gramatycznym. Dzieci słuchają opowiadania swoich kolegów i czekają na swoją kolej.
3. Poranny taniec Krasnali
Dzieci stoją jako krasnale w rozsypce po sali, każdy otrzymuje chustę do ręki. Nauczyciel jako szef Krasnal staje przed dziećmi po środku w widocznym dla wszystkich miejscu. Podczas umiarkowanej muzyki dzieci machają rękoma podniesionymi w górę w lewo i prawo kołysząc się na boki 7 razy i 7 razy z rękoma opuszczonymi. Podczas muzyki szybkiej na przemian machają rękoma w górę i w dół podskakując z nogi na nogę obracają się w tym samym czasie. W trakcie wolnej muzyki powtarzają te same ruchy tylko wolno.
4. Ćwiczenie oddechowe
Wykonanie wdechu z jednoczesnym wzniesieniem rąk bokiem do góry, a następnie wolne opuszczenie rąk, wydychając powoli powietrze.
5. Domki Krasnali
Dzieci- krasnale poruszają się po lesie w rytmie 4/4 . Na podłodze leżą dwa hula- Hoop, które symbolizują domki: presto i adagio. Nauczyciel gra muzykę w tempie umiarkowanym, a krasnale maszerują po Sali. Gdy dzieci słyszą muzykę wolną, ustawiają się w domku adagio, a gdy słyszą muzykę w tempie szybkim, stoją w domku presto.
6. Zapraszamy na bal u Śnieżki
Dzieci ustawiają się w parach chłopcy – królewicze stoją od środka koła a dziewczynki – Królewny od zewnątrz. Po rozpoczęciu muzyki dzieci Ida w miejscu ( wykonują 8 kroków). Następnie robią 8 kroków do przodu. Wykonują trzymając się za ręce skok do wewnątrz i skok na zewnątrz zmiana miejsc chłopca z dziewczynką powtórzenie skok do wewnątrz i skok na zewnątrz. Następnie jest zmiana partnerów chłopiec zostaje w miejscu a dziewczynka przechodzi do przodu, do nowego partnera. Całość jest powtarzana jeszcze raz.
7. Zapracowane Krasnale
Dzieci klęczą, przed każdym z nich znajduje się klocek. Dzieci krasnale w rytm śpiewając słowa z bajki : Hej ho, hej, ho, do pracy by się szło, hej, ho, hej, ho, hej, ho, hej, ho, hej, ho, hej, ho przekładają klocek do dziecka klęczącego obok a ono następnemu. Po każdej rundzie śpiewamy coraz szybciej.
8. Podsumowanie
Nauczyciel pyta dzieci, jakie może być tempo w muzyce. Dzieci opowiadają, co robiły podczas szybkiego i wolnego tempa.
9. Pożegnanie
Dzieci stoją w kole wraz z nauczycielem i śpiewają następujące pożegnanie:
Do widzenia dzieci
Do widzenia Pani