X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 21972
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Do przodu, do tyłu - scenariusz zajęć z kształtowania pojęć matematycznych w grupie dzieci 4 letnich

Scenariusz zajęć z kształtowania pojęć matematycznych w grupie dzieci 4 letnich w dniu 29.01.2014 r.

Temat: Do przodu, do tyłu.

Cele ogólne:
- rozumienie kierunków w przestrzeni „do tyłu”, „do przodu”, „przed siebie”, „za siebie”, „W bok”;
- doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi w zakresie 4;
- wdrażanie do uważnego słuchania instrukcji słownej;
- doskonalenie umiejętności świadomego poruszania się w otoczeniu zgodnie z podanymi kierunkami;
- kształtowanie umiejętności społecznych poprzez zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi określić kierunki w przestrzeni;
- posługuje się liczebnikami głównymi;
- potrafi poruszać się w otoczeniu zgodnie z instrukcją;
- umie zgodnie funkcjonować w grupie podczas zabawy i sytuacji zadaniowych.
Metody:
- samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania, obserwacji i pokazu, słowne- objaśnienia i instrukcje, M. Bogdanowicz, E. Gruszczyk- Kolczyńskiej i E. Zielińskiej.
Forma:
- praca z całym zespołem oraz indywidualnie.
Pomoce:
Odznaki, mapa ze wskazówkami, skrzynia skarbów, pluszowy miś, pieczątki.


Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Dzieci stojąc w kole śpiewają piosenkę „Na powitanie wszyscy razem...” wg M. Bogdanowicz. Po piosence nauczyciel podaje rękę dziecku stojącemu po prawej stronie, mówiąc „Dzień dobry”. Następnie dziecko, z którym się przywitał podaje rękę następnemu itd. Nauczyciel podkreśla, że witamy się przez podanie prawej ręki i dla szybszego zapamiętania oznacza prawą rękę każdego dziecka pieczątką. Wyjaśnia na czym będą polegały zajęcia i jaki jest ich cel.
2. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Pingwinek”. Dzieci stoją za nauczycielem i pokazują to co on.
3. Zabawa ruchowa „Gimnastyka” – dzieci stoją w rozsypce. Nauczyciel proponuje wspólną gimnastykę. Stoi przed dziećmi i demonstruje kolejne ćwiczenia, nazywając wykonywane czynności:
- kierowanie rąk w górę, do przodu, w bok;
- podskoki w miejscu, do przodu, do tyłu;
- wymachy nogą: do przodu, do tyłu, w bok (następnie wymachy druga nogą);
- przysiady z wyciągniętymi rękami (dzieci głośno liczą do 4);
- czołganie się na brzuchu do przodu;
- leżenie na plecach i odpychanie się nogami (poruszanie do tyłu).
4. Zabawa „Hop! Przed siebie krok!”. Nauczyciel mówi wiersz, a dzieci wykonują odpowiednie czynności:
Hop, hop, hop!
Przed siebie krok,
Dwa kroki do tyłu
I podskok w bok.
Patrzymy przed siebie, za siebie,
W jeden bok sali, w drugi bok,
A potem robimy do przodu krok.
Hop, hop, hop!
Przed siebie krok,
Dwa kroki do tyłu
I podskok w bok.
5. Zabawa kształcąca wg E. Gruszczyk Kolczyńskiej „Szukam misia". Dzieci siedzą w kole i zamykają oczy. Nauczyciel chowa misia. Następnie mówi imię dziecka, a następnie: Otwórz oczy. Powiem ci, jak masz iść, aby odnaleźć misia. Będę mówił: w prawo, w lewo, do przodu, do tyłu. Słuchaj i wykonuj polecenia. Nauczyciel staje za dzieckiem i kieruje jego krokami na przykład w taki sposób: Idź do przodu, stop. Przesuwaj się w lewo, stop. Teraz do przodu, stop. Popatrz w prawo, schyl się i znajdziesz misia.
6. Zabawa „Mali odkrywcy” . Dzieci siedzą na dywanie, nauczyciel opowiada , że znalazł dziś starą mapę, na której oznaczone jest jakieś tajemnicze miejsce w naszej sali, jeżeli będziemy kierować się podanymi na niej wskazówkami odnajdziemy skarb. Wspólne szukanie skarbu. Wręczenie odznak ukrytych w skrzyni skarbów i podziękowanie dzieciom za zabawę.
7. Ewaluacja:
- Czy podobały wam się zajęcia?
- O jakich kierunkach mówiliśmy?
8. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. Wspólne posprzątanie sali po skończonym zajęciu i zaproszenie do zabawy.
Literatura:
E. Gruszczyk – Kolczyńska i E. Zielińska „ Dziecięca matematyka’
Opracowała : mgr Anna Karpińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.