SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Temat: Zabawy ze smokiem Obibokiem.
Cele:
- usprawnienie motoryki narządów artykulacyjnych
- rozwijanie sprawności aparatu oddechowego
- kształtowanie słuchu fonematycznego
- wyrabianie umiejętności naśladowania dźwięków z otoczenia
- utrwalenie prawidłowej wymowy głoski s
- kształcenie uwagi słuchowej
- wzbogacanie słownictwa
- kształcenie słuchu muzycznego
- doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej
- wyrabianie sprawności manualnej.
Metody pracy:
- wzrokowa
- słuchowa
- pokaz i wyjaśnienie ułożenia narządów artykulacyjnych
- ćwiczenia logopedyczne: narządów mowy, oddechowe, słuchu fonematycznego, artykulacyjne
- opowiadanie
- demonstracja
- naśladownictwo
- wykonywanie poleceń
- ćwiczenia słuchu muzycznego
- zabawa.
Formy pracy: grupowa, zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- smok - maskotka
- tekst bajki pt: „Smok Obibok”
- papierowe talerzyki i kulki styropianowe
- ilustracje zwierząt
- schemat ciągów liter s o różnej długości
- ilustracje z głoską s
- magnetofon
- płyta cd z piosenką pt: „Kółko graniaste”
- teksty i ilustracje zagadek
- obrazki do kolorowania
- naklejki.
Czas trwania: 60 min.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie: „Dzień dobry dzieci.
Smok Obibok wita was.
Słoneczko dzisiaj świeci
Przywitajcie nas.”
2. Gimnastyka narządów mowy – bajka logopedyczna „Smok Obibok”.
„W dalekiej krainie mieszkał okrąglutki, malutki, zielony smok. Godzinami wylegiwał się, dlatego wszyscy nazywali go smokiem Obibokiem. W poniedziałek, jak co dzień rano, smok przeciągnął się (przeciągamy się), ziewnął (ziewamy) i przetarł zaspane oczy (przecieramy oczy). Rozejrzał się dookoła (buzia szeroko otwarta, czubkiem języka oblizujemy wargę górną i dolną) i postanowił pobawić się z dziećmi. Jednak najpierw musi podnieść się i rozruszać. Na początku smok poćwiczył ogon: w górę, w dół (czubkiem języka dotykamy górną i dolną wargę), w prawo, w lewo (czubkiem języka dotykamy kąciki ust). Następnie poskakał (klaszczemy językiem) i pobiegał (wypychamy policzki językiem). Uniósł w górę ręce i pomachał nimi (buzia otwarta, język kierujemy w stronę nosa, następnie machamy nim). Smok poczuł się radośnie (wargi rozciągamy do uśmiechu) i odetchnął (głęboki wdech i wydech), gdyż poczuł w sobie siłę. Po ćwiczeniach jego brzuch włączył alarm: pobulgotał (bulll, bulll, bulll), zachichotał (hi, hi, hi, hi), warknął (wrr, wrr, wrr), chlipnął (chlip, chlip, chlip). Smok zjadł bułeczkę (naśladujemy ruchy żucia) i napił się herbatki (wciągamy powietrze wargami, jak przy piciu rurką). Po jedzeniu oblizał się (czubkiem języka oblizujemy wargi) i pomasował sobie brzuszek (masujemy brzuszki). Teraz zaprasza was do zabawy.”
3. Zabawa oddechowa "Talerzyki" - każde dziecko otrzymuje talerzyk papierowy i kulkę styropianową. Zadaniem dzieci jest położyć kulkę na talerzyku i dmuchać tak, by kulka nie spadła. Nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowy tor oddechowy – wdech nosem i wydech ustami.
4. Zabawa słuchowa – reagowanie sygnałem (dzieci klaszczą) na wyraz brzmiący nieprawidłowo:
samolot, sowa, siamochód, szkakanka, włosy, piosienka, masło, kapuszta, las, autobusz, ananas, pies.
5. Zabawa dźwiękonaśladowcza „Odgłosy zwierząt” – logopeda pokazuje ilustrację i zadaje pytania:
Co mówi piesek, gdy kość zjeść by chciał? Hau, hau, hau.
Co mówi konik, gdy siano zjeść chce? Iha, iha, iha.
Co mówi żaba, gdy bocianów tłum? Kum, kum, kum.
Co mówi kotek, gdy mleczka by chciał? Miau, miau, miau.
Co mówi kura, gdy znosi jajko? Ko, ko, ko.
Co mówi kogut, gdy budzi się w kurniku? Ku-ku-ryku.
Co mówi kaczka, gdy jeść jej się chce? Kwa, kwa, kwa.
Co mówi baran, gdy spać mu się chce? Be, be, be.
Co mówi krowa, gdy brak jej tchu? Mu, mu, mu.
Co mówi wąż, gdy pełza po ziemi? Sssssssssss.
6. Zabawa artykulacyjna „Syki” - ćwiczenie artykulacji głoski s w izolacji.
7. Zabawa oddechowo – ruchowa „Baloniki” – dzieci stoją w różnych miejscach sali, nauczyciel opowiada historyjkę o smoku, który kupił sobie baloniki i chciał je nadmuchać (dzieci są balonikami – najpierw kucają i rękami obejmują kolana, potem stopniowo nabierają powietrza, zaczynają się podnosić, rozkładają ręce). Kiedy baloniki są już wielkie, smok nie może je utrzymać. Baloniki z wielkim sykiem zaczynają latać po sali gubiąc całe powietrze (dzieci wypuszczają powietrze sycząc i biegając po sali, aż do chwili, gdy znowu staną się małymi, pustymi, przykucniętymi balonikami).
8. Zabawa słuchowa – reagowanie sygnałem (dzieci uderzają ręką o podłogę) na wyraz rozpoczynający się głoską s:
sklep, szafa, szalik, spodnie, spinka, szkoła, szyja, słoik, szuflada, szyba, sukienka, słonko, szatnia, sałata
9. Zabawa słuchowo – ruchowa „Rozpoznawanie po głosie” – Dzieci siedzą w kole. Jedno z dzieci siedzące w środku koła ma zasłonięte oczy. Dziecko wskazane przez nauczyciela mówi: „smok”. Następnie dziecko odsłania oczy i podchodzi do osoby, którą rozpoznał po głosie. Rozpoznane dziecko zasłania oczy. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
10.Zabawa artykulacyjna „Nazywanie obrazków” – logopeda pokazuje dzieciom ilustracje, które w swojej nazwie zawierają głoskę s (w nagłosie, śródgłosie i wygłosie).
11. Zabawa ruchowa przy muzyce „Kółko graniaste” – uczniowie tańczą w kole i śpiewają piosenkę „Kółko graniaste”. Pośrodku koła znajduje się smok, który bawi się razem z dziećmi.
12. Zabawa słuchowo – artykulacyjna „Zagadki Smoka Obiboka” – nauczyciel czyta zagadki, które przygotował smok Obibok, a uczniowie odgadują je.
13. Podsumowanie zajęć:
- zadanie pracy domowej – pokolorowanie smoka Obiboka
- podziękowanie uczniom za aktywny udział w zabawach
- wręczenie naklejek.