X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 21926
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Głoska i sylaba - zabawy dydaktyczne

SCENARIUSZ
grupa: 5-latki
prowadząca: Anna Kowalska
zajęcia dydaktyczne: mowa i myślenie (zajęcie przygotowujące do nauki
czytania i pisania)

„Głoska i sylaba” – Zabawy Dydaktyczne
• ,,Głoska, sylaba, wyraz” – obrazek,
• wyodrębnianie głosek na początku i końcu wyrazu,
• doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowo- ruchowej.
Obszar podstawy programowej:
• 14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
Cele operacyjne:
• 14.2 potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach
• 14.3 dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania
• 14.6 układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głos ki w słowach o prostej budowie fonetycznej
Cele szczegółowe:
• układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej
• rozumie polecenia i umie je wykonać,
• rozpoznaje wizytówkę ze swoim imieniem,
• współpracuje z rówieśnikami,
• wyszukuje obrazki na określoną głoskę,
• dzieli wyrazy na sylaby,
• składa wyraz z usłyszanych sylab i głosek,
• tworzy nowe wyrazy po podaniu sylaby
• słyszy daną głoskę w wyrazie
• dostrzeganie pozytywnych odczuć i satysfakcji z osiągniętego sukcesu,
Metody:
Czynne – zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających,
Aktywizująca– samodzielnych doświadczeń
Słowne – rozmowy,
Oglądowe – pokaz,

Formy pracy:
• zbiorowa
• indywidualna

Środki dydaktyczne
Wizytówki z imionami dzieci, płyta CD z muzyką, koperty z obrazkami, kartki z uśmiechniętą i smutną miną,


Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci, poinformowanie o tym co będziemy robić – dzisiaj bawimy się wyrazami, głoskami i sylabami
2. Zabawa skupiająca uwagę „Po mojej prawej stronie....”
3. Tworzymy wyrazy przeciwstawne
Mały – duży,
Krótki – długi,
Słońce – deszcz,
Suchy – mokry,
Brudny – czysty,
Smutny – wesoły
Ciepło – zimno,
Płacz – śmiech
Jasny – ciemny.
4. Układanie wyrazów z sylab: ko-tek, do-mek, dziecko domek itp.
5. Tworzenie wyrazów z sylab: ko-, la-, za, ma, ta, ro, wo.....
6. „Sylaby” – wybieramy obrazki, nazywamy to co się na nich znajduje i dzielimy na sylaby – wyklaskujemy
7. „Słyszę głoski” – wyodrębnienie głoski na początku wyrazu:
Osa, oko, igloo, ekran, las, noc, sok, pole, droga, pole, cytryna, ucho, arbuz, buda, dom, mama....
8. „Obrazek i wyraz” – obrazki na tablicy a pod nimi podpisy: dom, papuga, parasol, fotel, waga, kura. Te same wyrazy umieszczone są z boku tablicy (rozsypanka wyrazowa). Nazywanie przez dzieci obrazków i globalne odczytywanie podpisów. Wybieramy wyraz z rozsypanki , umieszczamy go pod takim samym wyrazem i odczytujemy.
9. Zabawa słuchowo-ruchowa – „Głoska” – poruszamy się w rytm muzyki na daną głoskę w wyrazie zatrzymujemy się.
10. Praca indywidualna – odszukaj i połącz w pary takie same kształty
11. Ewaluacja – Skala albo buźki

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.