SCENARIUSZ LEKCJI BIBLIOTECZNEJ W KLASIE II
TEMAT ZAJĘĆ
Różne książki w różnych czasach.
CELE
Uczeń potrafi:
- wymienić nazwy różnych form książek na przestrzeni wieków,
- wyjaśnić znaczenie słów: kodeks, zwój pergaminowy, papirus, skryba,
- uporządkować chronologicznie zdarzenia z historii książki,
- dopasować zdania do ilustracji.
METODY PRACY
• rozmowa kierowana
• opowiadanie nauczyciela
• obserwacja
• praktycznego działania
FORMY PRACY
- zbiorowa jednolita
- Indywidualna jednolita
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
o tekst z opowiadaniem
o prezentacja w programie PowerPoint o historii książki
o rysunki przedstawiające różne postaci książek w różnych epokach historycznych
o miniatury ilustracji przedstawiające dzieje książki
o rozsypanka zdaniowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Odczytanie przez nauczyciela opowiadania o dziejach książki, propozycja nadania tytułu.
2. Wybór i zapisanie ustalonego tytułu.
3. Rozmowa na temat historii książki połączona z prezentacją wykonaną w programie PowerPoint o ewolucji książki od tabliczki glinianej do wersji elektronicznej.
4. Ułożenie chronologiczne rysunków ( takich samych jakie pojawiły się
w prezentacji ) indywidualnie przez uczniów na swoich ławkach.
5. Wspólne sprawdzenie sposobu wykonania, poprawa ewentualnych błędów.
6. Samodzielne przyporządkowanie podpisów do każdego rysunku. Odczytanie w celu sprawdzenia.
- KODEKS
- RYSUNKI NA KAMIENIU
- E - BOOK
- ZWÓJ PERGAMINOWY LUB PAPIRUSOWY
- KSIĄŻKA DRUKOWANA
- TABLICZKA GLINIANA I DREWNIANA
7. Wklejenie uporządkowanych zdań do zeszytu pod tematem.
8. Tworzenie własnej książki przedstawiającej jej dzieje w postaci kodeksu – zespolonych kartek z ilustracjami i podpisami. ( uczniowie wykorzystują obrazki, które porządkowali, samodzielnie je podpisują)
9. Podsumowanie zajęć – próba odpowiedzi na pytanie:
„ Dlaczego książka się nie starzeje?”. Wyszukanie odpowiedniego fragmentu w tekście, który był czytany na początku lekcji.
opracowała
Anna Romanowska
nauczycielka biblioteki
Szkoły Podstawowej nr 18 w Gdyni