Scenariusz zajęć popołudniowych prowadzonych w grupie dzieci
3-letnich przez Janinę Jęczalik
Temat : ,,Pobaw się ze mną ‘’
Cele ogólne :
• Budowanie u dzieci pozytywnego obrazu własnej osoby i wiary we własne siły i możliwości w trakcie zabaw
• Rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania
• Integracja grupy dziecięcej
Treści edukacyjne :
Aktywność społeczna:
• Uczestniczenie we wspólnych zabawach
• Nieprzeszkadzanie innym dzieciom w zabawie
• Stosowanie form grzecznościowych względem siebie
Aktywność językowa
• Maszerowanie w rytmie muzyki
• Składanie pociętych obrazków w całość według podanego wzoru
• Naśladowanie ruchów wykonywanych przez nauczyciela
Aktywność poznawcza
• Uczestniczenie w zabawach sprzyjających koncentracji uwagi przez krótki czas
• Rozpoznawanie i nazywanie wybranych warzyw , rozróżnianie ich za pomocą wzroku
• Liczenie z wymienianiem kolejnych liczebników głównych , zwracanie uwagi na rolę ostatniego liczebnika
• Liczenie przedmiotów
Aktywność artystyczna:
• Uczestniczenie w zabawach rytmicznych i ruchowych
• Rytmiczne poruszanie się przy muzyce
• Nazywanie podstawowych barw
• Uczestniczenie w zabawach naśladowczych
• Naśladowanie ruchów i gestów
• Śpiewanie piosenek razem z osobą dorosłą
Aktywność ruchowa i zdrowotna:
• Rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała
• Uczestniczenie w zabawach prowadzonych metodą opowieści ruchowej , ze śpiewem
• Spożywanie zdrowej żywności : warzyw
• Zachowywanie porządku w miejscu zabawy
Metody :
• Czynna
• Słowna
• Oglądowa
Formy :
• Zbiorowa – praca z całą grupą
• Indywidualna
•
Pomoce :magnetofon , płyta CD , koszyczek z kartonu dla każdego dziecka, liczmany buraczków i cebulki po dwa dla każdego dziecka , duże żółte , niebieski i zielone koło , koperty z pociętymi obrazkami do ułożenia ( cebul tyle ile dziewczynek i buraków tyle ile chłopców )
Przebieg :
1. Zabawa ruchowa z elementem skłonu ,,Wyrywamy warzywa’’ Dzieci maszerują w rytm muzyki i każde otrzymuje koszyczek na warzywa . Gdy muzyka milknie to znak , że dzieci są już w ogrodzie i będą wyrywać ,,buraczki ćwikłowe’’ .Na hasło ,,buraczek’’ dzieci naśladują za prowadzącą wyrywanie warzywa robiąc skłon i starając się nie uginać kolan a następnie wyprost i wkładanie ,,wyrwanego warzywa’’ do koszyczka .Gdy dzieci usłyszą muzykę idą rytmicznie na następną grządkę , z której ,,wyrywają cebulkę ‘’
Cele :
• Nauka rytmicznego maszerowanie po oznaczonej powierzchni
• Ćwiczenie prawidłowej reakcji na przerwę w muzyce
• Wdrażanie do wykonywania skłonu bez uginania kolan
• Doskonalenie sprawnego zabierania i odkładania pomocy
• Zachęcanie dzieci do zjadania warzyw i owoców na surowo jako źródła witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju.
2. Zabawa ,,Kto potrafi złożyć moje zdjęcie ‘’ Dzieci słyszą zmartwione głosy dziewczynki i chłopca .Dzieci nasłuchują skąd dochodzą te głosy i odszukują kto to rozmawia . Okazuje się , że rozmawiają ze sobą ,,cebulka ‘ i ,,buraczek’’ którzy się martwią tym , że nie potrafią ułożyć swojego zdjęcia z części . Buraczek i cebulka proszą o pomoc dzieci . Dziewczynki pomagają cebulce a chłopcy buraczkowi. Zadaniem dzieci jest wybranie właściwej koperty i ułożenie obrazka .W zamian za pomoc buraczek i cebulka organizują dla dzieci zabawy z rymowanką i muzyką.
Cele:
• Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i procesów myślowych w toku układania obrazka
• Wdrażanie do niesienia pomocy potrzebującym w miarę własnych możliwości
• Rozróżnianie głosów : damski –dziewczynka , męski - chłopiec
• Rozwijanie umiejętności skupienia uwagi na tym co się w danej chwili robi
3. Zabawa ,,Kolorowe koła’’ wykorzystanie rymowanek(rymowanki ułożone przez autorkę scenariusza )
Pierwsza rymowanka
Żółte koło , żółte koło dzieci rysują koło raz jedną ręką , raz drugą
ręką w powietrzu
zaraz będzie nam wesoło kładą ręce na biodrach i obracają się do koła
własnej osi
bo słoneczko żółte świeci rysują koło dwoma rękami naraz
i już tańczą wszystkie dzieci dzieci dobierają się parami , podają sobie
obie ręce i tańczą . Gdy muzyka milknie
dzieci zmieniają pary .
Cele :
• Utrwalanie kształtu koła i koloru żółtego
• Sprawne dobieranie się parami
• Doskonalenie sprawności rąk i koordynacji wzrokowo-ruchowej
• Kształtowanie umiejętności łączenia ruchu z muzyką
Druga rymowanka
Koło niebieskie rysowanie ręką koła
deszczyk zapowiada naśladowanie rękami padającego deszczu
koło niebieskie rysowanie koła drugą ręką
kalosze zakłada naśladowanie ubierania kaloszy
bierze parasol dzieci biorą sobie parasole z kartonu
w niebieskie koła rozłożone na stolikach
i wszystkie dzieci ruchem ręki naśladują wołanie
na spacer woła
Spacer po sali w rytm piosenki ,,Deszczyk pada ‘’(śpiewające brzdące) omijanie leżących
,,kałuży’’ , podnoszenie lub opuszczanie ,,parasola’’
Cele :
• Doskonalenie umiejętności marszu w rytm muzyki z estetycznym podnoszeniem nóg
• Sprawne wyszukiwanie i zabieranie potrzebnych pomocy (parasole)
• Wdrażanie do przestrzegania ustalonych zasad zabawy
• Integracja zespołu dziecięcego
• Doskonalenie spostrzegawczości i sprawności ruchowej w trakcie omijania ,,kałuż’’
• Doskonalenie sprawności rąk i koordynacji wzrokowo-ruchowej
• Utrwalanie kształtu koła i koloru niebieskiego
Trzecia rymowanka
Zielone koło rysowanie ręką koła
na trawie siada siad skrzyżny na dywanie
zielone koło rysowanie koła drugą ręką
bajkę opowiada naśladowanie ustami mówienia
wącha zapachy wciąganie nosem powietrza
głęboko oddycha i wypuszczanie ustami
i na tej trawie cicho zasypia układanie się do snu na dywanie
w dowolnej pozycji
Cele :
• Zwracanie uwagi na prawidłowe oddychanie a więc wciąganie powietrza nosem i wypuszczanie ustami
• Zwiększanie pojemności płuc
• Wydłużanie fazy wydechowej –relaksacja
• Odprężenie i wyciszenie grupy
• Gimnastykowanie mięśni narządów mowy
• Doskonalenie umiejętności siadu skrzyżnego
• Utrwalanie kształtu koła i koloru zielonego
4. Zabawa taneczna ze śpiewem ,Szukam ciebie a ty mnie’’(Śpiewające brzdące) Dzieci chodzą po sali w rytm muzyki i wykonują ruchy zgodne z treścią piosenki .N a słowa ,,za te rączki się złapiemy ‘’ dzieci dobierają się parami i tańczą w parach .Przy każdej zwrotce piosenki dzieci tworzą parę z innym dzieckiem
Cele :
• Kształcenie umiejętności współpracy i wrażliwości na innych
• Rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania
• Sprawne dobieranie się w pary
• Zachęcanie dzieci do czynnego udziału w zabawie