Scenariusz zajęcia dla dzieci 5 –letnich – poznawanie zawodów
Temat kompleksowy : Loczki, koczki, warkoczyki – poznajemy pracę fryzjera
Temat dnia : Fryzjer to magik czarujący nożyczkami.
Cel ogólny:
- dziecko poznaje pracę fryzjera
Cele operacyjne:
- dziecko nazywa narzędzia , przybory fryzjera oraz wie do czego służą
- dziecko rozpoznaje i naśladuje odgłosy z salonu fryzjerskiego
- dziecko rozpoznaje akcesoria fryzjerskie dotykiem
- dziecko ćwiczy mięśnie narządów mowy na zgłoskach: ciach, szsz, wrr, szu.
- dziecko dorysowuje , dokleja z wełny do sylwety twarzy fryzurę w/g własnych pomysłów
Metody :
czynna, słowna, oglądowa
Pomoce:
Wiersz,, Czary u fryzjera’’- Marta Olechowska, Płyta Cd ,,Odgłosy z salonu fryzjerskiego’’, akcesoria fryzjerskie, karty pracy dla każdego dziecka,, Loczki, koki, warkoczyki”
Przebieg:
1.,,Czary u fryzjera’’ – słuchanie wiersza Marty Olechowskiej.
2. Wypowiedzi na temat wysłuchanego wiersza
3.Zabawa ruchowa „Fryzjer”
Część dzieci siada na krzesła i odgrywa rolę klientów salonu fryzjerskiego, a pozostali uczestnicy są fryzjerami. Na hasło:
- mycie – myją głowy,
- ręcznik – wycierają głowę,
- strzyżenie – udają obcinanie włosów,
- czesanie – czeszą klienta,
- suszenie – suszą włosy,
- lustro – pokazują lusterko,
- pożegnanie – podają sobie ręce,
- marsz – fryzjer sprząta, a klient chodzi między krzesłami.
Na ponowne hasła następuje zamiana miejsc.
4.„Co to za odgłosy?” – ćwiczenia słuchowe. Rozpoznawanie odgłosów i określanie czynności, które wykonuje fryzjer: mycie głowy, obcinanie włosów nożyczkami i elektryczną maszynką, suszenia.
5.Zabawa „Zgadnij, czego brakuje? (: suszarka, grzebień, wałek do włosów, nożyczki, szampon , szczotka, ręcznik..)
Wybrane dziecko zasłania oczy opaską, a N. chowa jeden przedmiot. Po odsłonięciu oczu, dziecko odgaduje, jakiego przedmiotu brakuje – podaje jego nazwę i określa do czego służy.
6.„U fryzjera” – ćwiczenia ortofoniczne
Fryzjer: myje włosy – szszsz, szszsz, szszsz;
obcina włosy nożyczkami – ciach, ciach, ciach;
strzyże włosy maszynką – wrr, wrr, wrr;
suszy włosy suszarką – szu, szu, szu.
7. Karty pracy „Loczki, koki, warkoczyki” - dziecko ,,tworzy fryzurę’’ na sylwecie głowy dziecka
8.Ewaluacja zajęcia – ocena zajęcia minką na sylwetce ozdabianej głowy