Scenariusz zajęć popołudniowych prowadzonych przez opiekuna stażu Małgorzatę Zaręba w obecności nauczycielki stażystki w dniu 23.05.2013 r.
Temat tygodnia: Łąka i jej mieszkańcy
Temat dnia: Łąkowe zagadki
Cele ogólne: Rozwijanie mowy i logicznego myślenia; rozwijanie sprawności
manualnej i inwencji twórczej
Cele operacyjne:
Dziecko: odtwarza nastrój łąki przy użyciu instrumentów
Perkusyjnych
Stara się w prawidłowy sposób wykonać polecenia
nauczyciela
Metody: praca z całą grupą
Środki dydaktyczne: obrazek przedstawiający wiosenną łąkę, instrumenty
perkusyjne, tekst rymowanki do masażyku
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa twórcza z użyciem instrumentów Malujemy wiosenną łąkę.
Nauczyciel proponuje dzieciom, aby spróbowały namalować muzyką wiosenną łąkę; dzieci starają się określić, jakie instrumenty mogą odtworzyć nastrój łąki. Np. dzwonki – rosnące kwiaty;
grzechotki i tamburyny – szum trawy i rozwijających się liści;
kołatki – klekot bociana;
grzechotki – bzyczenie pszczół;
trójkąty – śpiew skowronka.
• Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły, które przygotowują muzyczne obrazy.
• Zespoły prezentują swoje kompozycje; dzieci wybierają zespół, którego prezentacja podobała im się najbardziej; uzasadniają swój wybór.
87
Zabawa orientacyjno-porządkowa Deszczyk i kwiatki (przewodnik, s. 86).
2. Delikatne masażyki.
Dzieci siedzą w kole jedno za drugim w niewielkiej odległości, aby mogły wykonywać na plecach kolegi przed sobą czynności, o których mówi nauczyciel (nauczyciel pokazuje poszczególne czynności, stojąc przed dziećmi).
Dzieci:
Szczypaweczki spacerują, podszczypują obiema rękami w gorę i w dół,
z rosy łapki otrzepują. delikatnie uderzają palcami obu rąk z dołu do góry,
Płynie sobie kręta rzeczka, rysują falę jedną, a potem drugą ręką,
rybki tańczą w niej w kołeczkach. rysują raz jedną, raz drugą ręką coraz większe
i coraz mniejsze kołeczka,
Teraz skaczą małe żabki, delikatne uderzają palcami rąk z dołu do góry,
a za nimi żabek babki. uderzają piąstkami,
Bocian dziobem szuka w trawie, stukają palcami wskazującymi (raz prawej, raz
lewej ręki) w rożne strony,
ślimak patrzy nań ciekawie. rysują jednocześnie palcami wskazującymi muszle
ślimaka; jedną ręką w prawą, a drugą –w lewą stronę.