X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 21906
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwiedzanie najbliższej okolicy - wycieczka do parku. Scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia prowadzonego przez opiekuna stażu – Małgorzatę Zaręba w obecności nauczycielki stażystki
TEMAT KOMPLEKSOWY: Wychowanie do wrażliwości i miłości przyrody.
TEMAT TYGODNIA: Piękno jesieni.
TEMAT DNIA: Zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią.
DZIEŃ TYGODNIA: poniedziałek
TEMAT ZAJĘCIA: Zwiedzanie najbliższej okolicy – wycieczka do parku.
Cel dydaktyczny:
- Obserwowanie i nazywanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią – babie lato, kolorowe, opadające liście.. Rozróżnianie i nazywanie tych kwiatów, które jeszcze kwitną w przydomowych ogródkach.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Wytnie obrazki z wkładki do książki „Moje 6 lat” cz.2,
- Zwiedzi najbliższą okolicę
- Zaobserwuje i nazwie zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią
- Rozróżni i nazwie pospolite kwiaty
- Nazwie i rozpozna róże pośród innych kwiatów
- Określi kolor róży i różnice występujące pomiędzy kwiatami rosnącymi na wiosnę i jesienią
- Zbierze okazy przyrodnicze do kącika przyrody
- Wsłucha się w odgłosy przyrody
- Pozdrowi przechodniów „Szczęść Boże”
- Zaobserwuje drzewa i krzewy
- Nazwie zwierzęta żyjące w parku
Metody:
- Obserwacja, rozmowa, pokaz, ćwiczenia


PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zapoznanie dzieci z celem wycieczki.
Dzieci wycinają z wkładki do książki obrazki przedstawiające jesień w kolorowej szacie: rośliny, jakie można spotkać jesienią w parkach, w domowych ogródkach, kolorowe liście, grzyby,...
Nauczyciel podaje nazwy tych roślin i opowiada dzieciom o ich właściwościach polecając, aby dzieci szczególną uwagę zwróciły na róże; ich kolor, i na to, co je wyróżnia pośród innych kwiatów.
2. Zwrócenie uwagi dzieci na właściwe zachowanie się w czasie trwania wycieczki, przestrzeganie ustalonych zasad, zachowanie spokoju, i chodzenie tylko chodnikiem.
3. Wyjście do parku.
- Zwracamy baczną uwagę na ogródki przydomowe: ich wygląd o tej porze roku, kwitnienie kwiatów, wymawianie ich nazw, próbujemy ustalić różnice w wyglądzie ogródków w lecie i jesienią oraz wymieniamy nazwy tych kwiatów, które kwitną najdłużej.
- Zwracamy uwagę na pogodę: czy wystąpiły jakieś zmiany?
- Ustalamy różnice w ubieraniu się dzieci w lecie i jesienią. Czy idziemy na wycieczkę z krótkimi rękawkami i w krótkich spodenkach?
- Obserwujemy przechodzących ludzi i pozdrawiamy ich „Szczęść Boże!”
4. Obserwowanie drzew, krzewów i liści w parku, nazywanie owoców drzew.
- Zbieranie kasztanów, żołędzi, jarzębiny, kolorowych liści do kącika przyrody
- Zwracanie uwagi na ochronę przyrody i właściwe zachowanie się dzieci w parku
- Dokładna obserwacja kolorystyki jesiennej
5. Obserwowanie i nazywanie zwierząt żyjących w parku
- Jakie zwierzęta można spotkać w parku?
- Czy wolno je płoszyć?
6 Wsłuchanie się w odgłosy przyrody.
- Co powiemy o ptakach?
- Czy brzęczą chrząszcze i pasikoniki?
6. Powrót do przedszkola.
7. Urządzenie kącika przyrody.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.