Scenariusz zajęcia prowadzonego przez opiekuna stażu - Małgorzatę Zaręba w obecności nauczycielki stażystki
TEMAT TYGODNIA: Pamiętamy o bliźnich – list, telefon, wizyta.
TEMAT DNIA: Droga listu.
DZIEŃ TYGODNIA: środa
Temat zajęcia: Opowiadanie nauczyciela na podstawie historyjki obrazkowej pt. „Droga listu”. Wykorzystanie opowiadania A. Dudek pt. „Wędrówka listu”.
Cel dydaktyczny:
- Zapoznanie dzieci z etapami wędrówki listu na podstawie historyjki obrazkowej „Droga listu”. Układanie historyjki obrazkowej złożonej z czterech ilustracji.
Cel wychowawczy:
- Wychowanie do miłości człowieka – okazywanie szacunku dla pracy listonosza, wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie, wprowadzenie w kulturę bycia, pamięć o bliskich.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Uważnie wysłucha treści opowiadania
- Pozna etapy wędrówki listu
- Zrozumie istotę adresu
- Rozpozna swój adres
- Wzbogaci czynne słownictwo o wyrazy: poczta, list, skrzynka pocztowa, rozdzielnia, samochód pocztowy, listonosz, znaczek pocztowy, koperta, adres
- Wypowie się swobodnie o pracy listonosza, o wędrówce listu
- Odpowie pełnym zdaniem na zadane pytania
- Ułoży w odpowiedniej kolejności obrazki historyjki
- Dokona analizy i syntezy wyrazów: list, torba
- Zaprojektuje znaczek pocztowy
- Zaśpiewa piosenkę o listonoszu
- Porówna wielkości przedmiotów z użyciem nazw: duży, większy, największy, mały,...
- Utrwali już znane i pozna nowe kroki tańca dyskotekowego „Akukaracza”
- Zaśpiewa piosenkę „Dym jałowca”
Metody:
- Blokowa
- Słowna: opowiadanie, rozmowa
- Oglądowa: pokaz, obserwacja eksponująca przeżycia
- Czynna: samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń praktycznych
Formy pracy:
- Zbiorowa, indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne:
- Opowiadanie A. Dudek pt. „Wędrówka listu”, historyjka obrazkowa „Droga listu”, po obrazki dla każdego dziecka, koperty, skrzynka pocztowa wykonana z tekturowego pudełka
Przebieg zajęcia:
1. WPROWADZENIE.
Śpiewanie refrenu i pierwszej zwrotki piosenki „Listonosz”, zabawa improwizowana ruchem prze piosence:
- Zwrotka – listonosz (wybrane dziecko z torbą listonosza) porusza się rytmicznie w środku koła przy akompaniamencie muzycznym; pozostałe dzieci śpiewają piosenkę tworząc duże koło na środku sali.
- Refren – listonosz podaje prawą rękę każdemu dziecku po kolei czyniąc gest powitania, dzieci wspólnie śpiewają refren piosenki – towarzyszy im akompaniament muzyczny.
2. ROZWINIĘCIE.
- Opowiadanie nauczyciela „Droga listu” z wykorzystaniem historyjki obrazkowej.
- Rozmowa na temat wysłuchanej historyjki z uwzględnieniem treści, słownictwa typowego dla tematu 9list, znaczek, skrzynka pocztowa, koperta, poczta, adres, listonosz,...
- Do kogo napisała list Ania?
- Co nakleiła na kopercie?
- Co ważnego potem napisała na kopercie?
- Dokąd Ania poszła razem z mamą?
- Gdzie razem wrzuciły list?
- Kto przyniósł list do domu babci?
- Układanie historyjki obrazkowej „Droga listu” złożonej z czterech obrazków.
- Odczytywanie adresów. Nauczyciel: w tych kopertach mam dla was listy – niespodzianki tylko nie wiem, który list jest do kogo. Musicie mi więc pomóc. Będę głośno czytała wasze adresy (miejsce waszego zamieszkania} kto pozna swój adres podejdzie do pani, zabierze swój list i usiądzie do stolika.
- Układanie obrazków historyjki. W kopertach znajdują się rysunki. Proszę je wyjąć, przyglądnąć się im uważnie i ułożyć je tak, żeby było widać co po kolei robiły Ania i jej mama wysyłając list do babci. (1 obrazek – dziewczynka nakleja na kopertę znaczek, 2 obrazek – wrzuca list do czerwonej skrzynki, 3 – obrazek – listonosz wiezie w torbie list 4- obrazek – listonosz daje list babci)
- Wysyłanie listu. Teraz wszystkie dzieci włożą swoje listy do kopert, wrzucimy je do skrzynki. Szukamy, gdzie w naszej sali jest skrzynka pocztowa? Wrzucamy do niej list . Teraz nasze listy pojadą w daleką drogę.
- Utrwalenie już znanych i nauka dalszych kroków tańca dyskotekowego. „Akukaracza” przy akompaniamencie magnetofonu.
- Analiza i synteza. Dzieci siadają na dywanie w dużym kole, po kolei wymieniają głoski w wyrazach: list, torba, po czym wszystkie razem klaszczą wymawiając sylaby: tor-ba, list. Po tym ćwiczeniu nauczycielka głoskuje dowolne wyrazy, a zadaniem dzieci jest odgadnięcie o jakim wyrazie pani myśli.
- Porównywanie wielkości. „Moje 6 lat”, cz.2, s.65 Dzieci siadają przy stolikach, uważnie przyglądają się rysunkowi baloników, po czym określają ich wielkość używając określeń: duży, większy, największy, mały, mniejszy, najmniejszy. Następnie porównują wielkości domków i dzbanków rysując coraz mniejsze domki i coraz większe dzbanki.
3. PODSUMOWANIE - PRACA PLASTYCZNA.
Praca z podręcznikiem „Moje 6 lat” cz.2, s.72 – projektowanie znaczka pocztowego przy użyciu kredek ołówkowych.
4. ZAKOŃCZENIE.
Wspólna zabawa ruchowa przy piosence „Dym jałowca” – dzieci razem z nauczycielką śpiewają trzy zwrotki piosenki wraz z refrenem świetnie się przy tym bawiąc.