Konspekt zajęć z zakresu edukacji plastycznej przeprowadzonych w PSP nr 3 w Wieruszowie w grupie dzieci od 1,5 – 3 lat - „Krasnoludki”
Data: 08.11.2012r.
Nauczyciel prowadzący: Małgorzata Gawlik
Temat kompleksowy: Domowi ulubieńcy.
Temat dnia: Lubimy koty.
Temat zajęcia: „Kotek” – ćwiczenie sprawności manualnych dłoni poprzez wypełnianie konturów zwierzątka wełną.
Cel ogólny: umiejętność wyklejania konturów kotka wełną
rozwijanie sprawności manualnych drobnych ruchów rąk
Cele operacyjne: dziecko:
- chętnie wita się z nauczycielem
- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące treści wysłuchanej zgadywanki - rymowanki
- umie wykleić rysunek kota wełną
- potrafi posługiwać się pędzelkiem
- potrafi nabierać właściwą ilość kleju na pędzelek
- dba o estetykę pracy
- chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych
- cieszy się z wykonywanej pracy
Metody:
1. Czynne: zadań stawianych do wykonania
samodzielnych doświadczeń
2. Słowne: zachęta, pochwała
3. Oglądowe: przykład osobisty
Formy:
1. Indywidualna jednolita
2. Zbiorowa jednolita
Środki dydaktyczne:
- „zgadywanka - rymowanka” - A. H. Murgrabia
- pędzelek, klej, wełna
- kontury kota narysowane na kartce papieru
- koszyk, poduszka, maskotka kota, spodeczek, mleko
Literatura:
1. M. Kwaśniewska, W. Żaba – Żabińska: Program edukacji przedszkolnej „Nasze Przedszkole” MAC Edukacja
2. M. Kwiatkowska, Z. Topińska: „Pedagogika przedszkolna”
3. H. Trawińska: „Zabawy rozwijające dla małych dzieci”
Przebieg zajęć.
Lp. Tok zajęć Przebieg zajęć Rodzaj aktywności Uwagi
1. Powitanie. Witam wszystkie dzieci (nauczyciel macha do dzieci ręką a dzieci odmachują).
ruchowa
2. Wysłuchanie rymowanki- zgadywanki (autor - A. H. Murgrabia).
O kim będziemy dzisiaj rozmawiać dowiecie się słuchając wierszyka.
W małym koszyczku leży podusia,
a na podusi ktoś się porusza.
Ma małe uszka i nosek mały,
a na dodatek w futerku cały.
Gdybyś mu mleczka w spodeczku dał,
to się przeciągnie i powie – miauuu.
Wyjdzie z koszyczka, mleczko wypije,
a brudny pyszczek łapką umyje.
mowa
3. Rozmowa na temat treści wysłuchanego utworu.
- O kim był wierszyk? (Wierszyk był o kotku.)
- Gdzie spał kotek? (Kotek spał w koszyczku.)
- Co wypił kotek? (Kotek wypił mleczko.)
mowa
4. Omówienie budowy kota. Nauczyciel pokazuje maskotkę kota, wymienia jego części ciała (głowa, łapki, ogon, oczy, uszy, nos) a dzieci pokazują wymienione przez wychowawcę elementy.
A kto nam powie: „Czym jest pokryte ciało kotka?”
- sierścią, futerkiem
przyrodnicza
5. Zabawa ruchowo – naśladowcza: „Koty”.
Dzieci na sygnał słowny oznaczający określoną czynność, naśladują to, co robią koty; myją się,
piją mleko, robią „koci grzbiet”, śpią, miauczą.
ruchowa
6. Ustalenie i omówienie kolejnych czynności.
Jak myślicie, co mi było potrzebne do zrobienia takiego kotka?
- wełna i klej
Każdy z was dostanie kartkę z narysowanym kotkiem i wykleicie go kawałkami wełny (pokaz realizacji zadania – smarujemy sylwetę kota klejem przy użyciu pędzelka, nakładamy wełnę i przyklepujemy).
plastyczna
8. Praktyczna realizacja zadania. Nauczyciel kontroluje prace dzieci.
plastyczna
9. Porządkowanie stanowisk pracy. Nauczyciel pomaga dzieciom uporządkować stanowiska pracy.
10. Ocena i wystawka prac dzieci. Nauczyciel ocenia pracę dzieci a później wiesza prace na wystawie w kąciku dla rodziców.
plastyczna
11. Zabawa ruchowa:
”Kotki śpią” Dzieci w siadzie klęcznym opierają głowę na dłoniach – „kotki śpią”. Na sygnał prowadzącej kotki budzą się i miauczą (cicho i głośno).
ruchowa