KONSPEKT ZAJĘĆ Z GRUPĄ WYCHOWAWCZĄ
Prowadzący:
Data:
Rodzaj zajęć: zajęcia manualne
Temat zajęć:”Nasza choinka”
Grupa: 4 dziewczynki, dwie z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym, dwie z Zespołem Downa.
Cele:
poznawczy- poznanie różnych sposobów wykorzystanie papieru, bibułki w celu tworzenia ozdób świątecznych;
kształcące- kształtowanie pojęć „święta”, „Boże Narodzenie”, „choinka”; kształcenie sprawności manualnej, kształcenie wyobraźni, rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej.
Wychowawcze- wdrażanie do obowiązkowości i dbałości, uświadamianie istniejących tradycji, uwrażliwianie na piękno zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Rewalidacyjny- kształcenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz autoorientacji, ćwiczenie chwytu szczypcowego, ćwiczenie precyzji ruchów- mała motoryka (ruchy dłoni, zaciskanie i otwieranie dłoni), stymulowanie zmysłu węchu, wzroku i dotyku, rozluźnianie mięśni.
Metody: pokaz, metoda funkcjonalnego nauczania, uczenie przez działanie, śpiewanie, rozmowa kierowana, zabawy z rytmem i muzyką.
Formy zajęć: grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: gałązki choinek, świeczka , olejek zapachowy (Świerk, leśny), magnetofon, nagrania kolęd, wzory ozdób choinkowych, kolorowe kulki z bibułki i klej, wstążki, choinka, instrumenty perkusyjne (dzwoneczki, kołatki, trójkąty), ilustracje ozdobnej choinki, karty świąteczne.
Przebieg zajęć:
I. Wspólne zabawy wstępne
1. Powitanie piosenką „Wszyscy są, witam Was...”.Przesłanie powitania poprzez uścisk dłoni.
2. Aktywizowanie dzieci i zachęcanie ich do pracy poprzez trening zmysłów. Nauczyciel w miarę możliwości przyciemnia światło w sali, włącza cichutko melodię kolędy (takiej, którą dzieci już znają). Dzieci wraz z nauczycielem nucą kolędę.
3. Nauczyciel zapala świecę w kominku, podchodzi do każdego dziecka i przysuwa jego dłoń do kominka, tak aby dziecko poczuło ciepło płomyka. Pyta jaki jest płomyk, co czują dzieci?
4. Nauczyciel zapala w kominku leśny olejek lub dzień wcześniej przynosi świeże gałązki choinki, żeby w sali roznosił się zapach lasu. Pyta dzieci z czym kojarzy im się zapach w sali.
5. Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje związane ze świętami Bożego Narodzenia (choinki, ozdób, stołu wigilijnego itp.), pyta jakie święta będziemy obchodzić, co robimy w czasie przygotowań do świąt
6. Nauczyciel daje dzieciom do rąk gałązki choinki, dzieci dotykają, pocierają, wąchają, opowiadają o swoich wrażeniach. W miarę możliwości można ułożyć dzieciom ścieżkę z gałązek choinki, po której będą spacerować bosymi stopami.
II. Zajęcia właściwe- przygotowanie ozdób świątecznych ( w tle słychać melodię kolęd).
1. Nauczyciel pyta dzieci czym ozdabiają w domu choinkę.
2. Zaprasza do stołów, rozdaje szablony ozdób choinkowych i zachęca do ich wyklejania. Dzieci wyklejają ozdoby kulkami z kolorowej bibuły, następnie nawlekają na wstążkę.
3. Nauczyciel wnosi do sali choinkę, na której wspólnie zawieszają ozdoby, w tym te przygotowane przez dzieci.
III. Zajęcia końcowe- podsumowanie przebiegu zajęć.
1. Nauczyciel chwali dzieci za piękne wykonanie ozdób i przystrojenie choinki.
2. Nauczyciel wraz z dziećmi wykonuje grupowy okrzyk radości: „Brawo, brawo, bravissimo!”.
3. Nauczyciel wraz z dziećmi siada w kole dookoła choinki, rozdaje dzieciom instrumenty perkusyjne, inicjuje śpiewanie kolędy ( znanej dzieciom) i zachęca do wystukiwania jej rytmu.