Scenariusz zajęć z dziećmi 4 letnimi - hospitacja diagnozująca
Temat dnia: Tańczą pajacyki.
Data: 13.11.2013
Prowadząca : Monika Ciernia
Cel główny: Doskonalenie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych płaskich – kwadrat, koło, trójkąt.
Cele operacyjne:
Dziecko: 4 letnie:
• wita się z dziećmi w określony przez nauczyciela sposób
• odszukuje przedmiot o określonym kształcie
• rozpoznaje koło, kwadrat i trójkąt wśród innych figur geometrycznych
• w odpowiedni sposób reaguje na przerwę w muzyce
• samodzielnie wykonuje pracę plastyczna wg instruktażu nauczyciela z wskazanych figur geometrycznych
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie ,,Cześć, cześć” do muzyki.
2. Uważne słuchanie wiersz M. Platy „Pajacyk”. Pokaz układania pajacyka na dywanie z dużych, papierowych figur geometrycznych. Przypomnienie nazw figur geometrycznych.
PAJACYK
Hop – rączki w górę,
Hop – rączki w dół.
Co to za dziwny skaczący stwór?
Jest koło , kwadrat,
Prostokąt jest śliczny.
To nasz pajacyk geometryczny.
Głowa okrągła jest jak piłeczka,
A na tej głowie trójkątna czapeczka.
Kwadrat to brzuszek,
Oczy i nosek są krąglutkie jak groszek.
Nogi pajaca – prostokąciki,
Na nich z kwadratów małe buciki.
Figur przeróżnych ułóż kilka
I już jest pajacyk, co skacze jak piłka.
3. Wyszukiwanie figur geometrycznych w różnych przedmiotach, zabawkach, w przyrodzie – dzieci odszukują w Sali ukryte różne figury geometryczne, nazywają je oraz wskazują na ilustracjach.
4. Zabawa pt. „Zaczarowany worek”- dzieci za pomocą dotyku rozpoznają i podejmują próbę nazwania wylosowanej figury geometrycznej z worka.
5. Zabawa z szarfami „Ułóż taką sama figurę” – dzieci układają z szarfy taka samą figurę, jaką wylosowali z „Zaczarowanego worka”;
6. Zabawa ruchowa do muzyki, na przerwie w piosence dzieci wykonują określone ćwiczenie wcześniej umówione: kwadrat – przykucamy, trójkąt – pajacyki, koło – wszystkie dzieci robią koło. Powtarzamy kilkakrotnie.
7. Zabawa „Figurowe zagadki” – dzieci odszukują wśród innych figur wg poleceń nauczyciele np. Tosia – koło, Kacper – kwadrat /w razie potrzeby n-l pokazuje jaką figurę dziecko musi odszukać/ .
8. Zabawa do piosenki „Tańczą pajacyki”.
9. Praca plastyczna „Pajacyki” - dzieci z figur geometrycznych układają i przyklejają pajacyka wg własnego pomysłu. Dbają o estetykę pracy i porządkowanie miejsca pracy.
10. Podczas zajęć popołudniowych – kolorowanie wagonika pociągu wg kodu kolorów figur geometrycznych.