SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
PRZEDSZKOLE PUBLICZNE
TEMAT ZAJĘCIA: „Biedronka Trudra na trawie” – ćwiczenia logopedyczne przygotowujące do wywołania głoski „r” i artykulacji „r” po spółgłoskach: „t”, „d”.
CELE GŁÓWNE:
- wywołanie głoski „r”,
- utrwalanie głoski „r” w połączeniach spółgłoskowych „tr”, „dr”,
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dz. usprawnia aparat oddechowy i narządy artykulacyjne,
- dz. utrwala układ artykulatorów charakterystyczny dla głoski „r”,
- dz. prawidłowo wymawia głoskę „r” po spółgłoskach „t”, „d”,
- dz. mówi starannie i wyraźnie
METODY:
słowne, działań praktycznych, słuchowe, wzrokowe
FORMA:
Indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
lustro, wiatraczki, piórka, „Dmuchajka”, opowiadanie „Biedronka na świeżym powietrzu”, wyrazy do powtarzania - „Miłe uszom dźwięki”- Iwona Michalak Widera, karty pracy, Multimedialny Pakiet Logopedyczny „Logopedia”, zagadki, „Dzienniczek logopedyczny”
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie się z dzieckiem.
2. Ćwiczenia oddechowe. - dmuchanie wiatraczków, piórek, „Dmuchajki”
3. Ćwiczenia artykulacyjne – „Biedronka na świeżym powietrzu”:
Mała biedroneczka „Trudra” postanowiła posprzątać, a następnie wymalować swoje mieszkanko. Zaczęła od wymiatania kurzu z kątów (dotykamy językiem ostatnich zębów na górze i na dole). Następnie zamiotła podłogę ( przesuwamy językiem po dnie jamy ustnej - przy dolnych zębach od środka). Po wysprzątaniu chatki wzięła się za odświeżenie. Wymieszała farbę we wiadrze ( wykonujemy „kółeczka” językiem w powietrzu). Na początku pomalowała sufit (przesuwamy językiem po podniebieniu – od zębów w kierunku gardła), następnie pomalowała ściany ( dotykamy językiem policzków od wewnątrz – kierunek pionowy). Na końcu wymalowała wszystkie kąty (kierujemy język do kącików ust). Była z siebie bardzo zadowolona widząc czyste, pachnące mieszkanko ( uśmiechamy się, bez odsłaniania zębów).
4. Ćwiczenia przygotowujące do artykulacji głoski „r”:
• szybkie powtarzanie zbitki sylabowej
nalapatada
nolopotodo
nelepetede
nuluputudu
nylypytydy
• powtarzanie ze stopniowym przyspieszaniem:
bda,bdo,bde,bdu,bdy
pta,pto,pte,ptu,pty
bda-pta
bdo-pto
bde-pte
bdu-ptu
bdy-pty
• przyspieszone wybrzmiewanie:
tedamwa
tat tedat
ente dente
lelum polelum
ble,bla
tla,tlo,tlu
5. Powtarzanie sylab na kartce z narysowaną biedronką „Trudrą”:
• tra,tro,tre,tru,try
atra,atro,atre,atru,atry
otra,otro,otre,otru,otry
etra,etro,etre,etru,etry
utra,utro,utre,utr,utr
ytra,ytro,ytre,ytru,ytry
• dra,dro,dre,dru,dry
adra,adro,adre,adru,adry
odra,odro,odre,odru,odry
edra,edro,edre,edru,edry
udra,udro,udre,udru,udry
ydra,ydro,ydre,ydru,ydry
6. Nazywanie i powtarzanie wyrazów oraz wyrażeń z głoską „r” po spółgłoskach
„t”, „d” - „Biedronka i otoczenie”.
7. Odgadywanie zagadek: „biedronka”, „trawa”, „wiadro”, „adres”, „kwadrat”.
8. Praca z komputerem - „Logopedia – głoska r”.
9. Zadanie pracy domowej – pokolorowanie obrazków, w nazwach których występuje głoska „r” po spółgłoskach „t”, „d”..
10. Pochwalenie dziecka za efektywną pracę.