Scenariusz zajęcia otwartego w przedszkolu
Grupa I
Data: 27-11-2013r.
Prowadząca: Milena Soboń
Temat: Wesołe zabawy zmuzyką.
Cele ogólne:
-rozwijanie wrażliwości i wyobraźni muzycznej,
- rozwijanie umiejętności rozróżniania barwy dźwięków,
- rozwijanie poczucia rytmu, inwencji twórczej,
- stwarzanie sytuacji wdrażających do gry na instrumentach perkusyjnych.
- stwarzanie miłej radosnej atmosfery
- integracja środowiska rodzinnego i przedszkolnego
Cele operacyjne: (dziecko...)
- reaguje ruchem na zmianę dynamiki, tempa muzyki,
- wykorzystuje w zabawie materiały odpadowe
- ruchem interpretuje treść muzyki,
- potrafi improwizować ruchem
- tańczy
- wykonuje ćwiczenia oddechowe
Metody: czynna, słowna, aktywna
Formy pracy: zajęcie z całą grupa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyty CD z nagraniami, materiały odpadowe, apaszki
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie. Witamy uczestników w taki sposób , aby czuli się powitani. Osoby, których dotyczą słowa powitania podnoszą ręce w górę i machają w stronę witającego (nauczycielki). Witam wszystkich , którzy przybyli do jesiennej krainy , aby się wspólnie bawić. „Pozdrawiam tych którzy: mają dobry humor, lubią jeść owoce i warzywa, lubią się wesoło bawić, lubią taniec.
2. Zaproszenie dzieci do wspólnych zabaw muzycznych o tematyce jesiennej. Pytania do
dzieci:
- jak nazywa się obecna pora roku? – po czym poznajemy, że mamy jesień? - co można robić gdy na dworze pada deszcz?
3. Gimnastyka na wesoło - wspólna zabawa do słów piosenki pobudzająca duże grupy mięśniowe.
4. Zabawa ze śpiewem ilustrowana ruchem – „Kolorowe listki”
5. Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne „Jesienny wiatr”- dmuchanie na paseczki gazety (rodzic trzyma gazetę, a dziecko wciąga powietrza nosem i wydech ustami – później zmiana).
6. Improwizacja twórcza z apaszkami w rytmie muzyki klasycznej wg Batii Strauss. Rączki i apaszki zamieniają się w tańczące listki wykonując różne gesty.
7. Zabawa ze śpiewem do utworu „Jestem muzykantem”.
8. Zabawa uwrażliwiająca na dynamikę „Szybko wolno”
9. Muzykowanie z wykorzystaniem materiałów odpadowych: gazety, folia, butelki plastikowe.
10. Taniec z rodzicem do piosenki „Małe czerwone jabłuszko”.
11. Zabawa „Klaskać, tupać”.
12. Ogłoszenie wśród rodziców i dzieci grupowego konkursu na Oryginalny instrument muzyczny wykonany z odpadów.
13. Podsumowanie i podziękowanie za zajęcia.