X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 21814
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawa dydaktyczna na podstawie opowiadania "W przedszkolu" - utrwalenie zasad zgodnego funkcjonowania w grupie

SCENARIUSZ DLA DZIECI 4 - LETNICH
PROWADZĄCA:
DATA:
TEMAT: Zabawa dydaktyczna na podstawie opowiadania "W przedszkolu" - utrwalenie zasad zgodnego funkcjonowania w grupie.
CEL GŁÓWNY: Utrwalenie wybranej reguły z kontraktu grupy obowiązującej w społeczności dziecięcej.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej,
- kształtowanie logicznego myślenia w toku przewidywania i łączenia przyczyny ze skutkiem, na podstawie własnych doświadczeń,
- rozwijanie wypowiedzi słownej na określony temat,
- dostrzeganie zmian tempa i nastroju w muzyce, wyrażanie jej ruchem.

CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
- zna i stosuje zasady zgodnej zabawy w grupie,
- wie, że nie należy swoim zachowaniem sprawiać przykrości innym dzieciom,
- uważnie słucha opowiadania czytanego głośno przez nauczyciela,
- układa historyjkę obrazkową składającą się z pięciu obrazków,
- podaje nazwę kolorów wskazywanych przez nauczyciela,
-dostrzega zmiany tempa i nastroju w muzyce, wyraża je pląsając i tańcząc,
-prawidłowo nazywa emocje,
-rozumie, zapamiętuje i wykonuje polecenia nauczyciela.

METODY PRACY:
-słowna
-czynna

FORMY PRACY:
-indywidualna
-zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
treść opowiadania, historyjka obrazkowa, magnetofon, płyta z muzyka wesołą i smutną , paski bibuły kolorowej dla każdego dziecka, kartoniki z obrazkami przedstawiające różne stany emocjonalne, twarz chłopca i dziewczynki dla każdego dziecka, mazaki, tablica ze znaczkami dzieci.

MIEJSCE REALIZACJI: sala przedszkolna


PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. POWITANIE
nauczyciel wita dzieci piosenką "Dalej w tany"
2. "W przedszkolu" - słuchanie krótkiego opowiadania.
Jak co dzień dzieci z grupy Misiów przyszły do przedszkola i zaczęły bawić się w swoje ulubione zabawy. jedne bawiły się zaś układały puzzle albo malowały obrazki dla najbliższych przy stolikach. Kasia wzięła klocki i zaczęła budować domek dla swoich lalek. Kiedy jej budowla była prawie gotowa, do dziewczynki podszedł Kacper i zapytał :
- Co robisz?
- Buduję domek dla moich lalek - odpowiedziała Kasia.
Kacper nie pytając Kasi o zgodę zabrał jej kilka klocków, tym samym niszcząc zbudowaną przez dziewczynkę budowle.
Kasia z płaczem zawołała:
- Oddaj proszę mi moje klocki! Nie zabieraj mi ich, bo ja się teraz nimi bawię!
Ale Kacper ani myślał oddać klocki, też miał ochotę coś z nich zbudować.
Zdenerwowana Kasia podeszła do chłopca i uderzyła go klockiem w rękę - teraz oboje płakali, a klocki leżały rozsypane na podłodze. Po pięknej budowli nie zostało ani śladu.
3.Rozmowa na temat usłyszanego opowiadania, z jednoczesnym układaniem historyjki obrazkowej.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania.
- O czym było opowiadanie?
- Co było na początku?
Jedno dziecko podchodzi do tablicy wybierając pasujący obrazek, opowiadając jego treść.
Następnie n-ciel pyta o kolejne wydarzenia, a dzieci umieszczają obrazki zgodnie z następstwem czasowym.4Do obrazka nr 4 n-ciel zadaje pytanie pomocnicze- Czy zachowanie Kasi było właściwe? Co powinna zrobić, a czego nie? jak czuły się dzieci?
Następnie nauczyciel pyta się dzieci, jak historia mogła się skończyć.
Co można zrobić by nie czynić sobie wzajemnie przykrości.
dzieci podają rozwiązania odnosząc się do własnych doświadczeń.
4.Taniec z szarfami.
Jeśli muzyka jest wesoła dzieci tańczą z szarfami kolorowymi, jeśli smutna z szarfami koloru czarnego lub brazowowego.
5.Zagadki pantomimiczne "Rozpoznaj nastrój kolegi".
Wylosowane dzieci otrzymują kartki z różną mina, pozostałe odgadują nastrój kolegi. Powtarzanie min.
6. Zabawa ruchowa "Maszerujemy".
dzieci maszerują w rytm muzyki, gdy muzyka cichnie n-ciel wypowiada przykładowe zdanie np. Michał pomógł nam posprzątać zabawki. Zadaniem dzieci jest dość do twarzy, która wyraża to co wówczas czujemy. Ponownie gra muzyka, zabawę powtarzamy kilka razy.
7.POSUMOWANIE ZAJĘĆ
8.EWALUACJA ZAJĘĆ.
Jeśli zajęcie się dzieciom podobało rysują na szablonie dziecka minę uśmiechniętą, jeśli nie smutną. namalowane buźki wieszają obok swojego znaczka na tablicy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.