SCENARIUSZ LEKCJI BIBLIOTECZNEJ - SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA
Temat: Technologie Web 2.0
1. Cele:
* główny
przekazanie uczniom informacji nt. nowych usług internetowych i narzędzi Google;
* operacyjne – po lekcji
- uczeń wie, czym jest technologia Web 2.0,
- uczeń zna narzędzia i usługi Google,
- uczeń zna możliwości „Cloud Computing”,
- uczeń wie, czym jest mikroblogowanie.
2. Czas trwania lekcji: 90 minut.
3. Metody nauczania:
- słowna (wykład),
- pokazowa (prezentacja multimedialna, Internet)
- praktyczna (praca uczniów w parach z wykorzystaniem Internetu).
4. Środki dydaktyczne:
prezentacja multimedialna, tablica, Internet.
5. Przebieg lekcji:
wprowadzenie – przywitanie uczniów; sprawdzenie obecności; wyjaśnienie tematu zajęć oraz przedstawienie w punktach planu lekcji;
część zasadnicza-
a) wyjaśnienie pojęcia „Technologia Web 2.0”
– to technologia umożliwiająca interakcję pomiędzy użytkownikami Internetu a programami komputerowymi. Jest to możliwe dzięki narzędziom online, które są bezpłatne i nie wymagają instalacji. Cechą charakterystyczną Web 2.0 jest to, że człowiek-użytkownik ma możliwość aktywnego uczestniczenia w procesie tworzenia.
Narzędzia, o których mowa, kojarzą się z rozrywką i przynależnością do grupy rówieśniczej. Korzysta się z nich np. na portalach społecznościowych: Grono.net, Nasza klasa, Facebook, in. Narzędzi dostarcza m.in. Google, serwisy Mynote etc.
b) Przykłady Web 2.0
WIKI – specyficzne strony www, które można nie tylko oglądać, ale też tworzyć, edytować i zmieniać bezpośrednio za pomocą przeglądarki internetowej. Nazwą tą określa się również oprogramowanie umożliwiające wspólną pracę wielu użytkowników przy tworzeniu zawartości takich stron.
Nazwa WikiWiki pochodzi od hawajskiego zwrotu wiki wiki, oznaczającego bardzo szybko. Autorem pojęcia jak i samej koncepcji jest Ward Cunningham.
Wiele z serwisów wykorzystujących mechanizm wiki nie wymaga od użytkowników autoryzacji. W niektórych autoryzacja pozwala uzyskać dodatkowe uprawnienia.
Prezentacja stron Wiki w Internecie (projekty Wikimedia Foundation):
• Wikipedia - wolna encyklopedia internetowa
• Wikimedia Commons - pliki graficzne, multimedialne
• Wikinews - serwis informacyjny
• Wikicytaty - zbiór cytatów
• Wikispecies - lista gatunków zwierząt i roślin
• Wikiźródła - repozytorium tekstów źródłowych
• Wikisłownik - wielojęzyczny słownik
• Wikibooks - podręczniki pisane w trybie Wiki
• Wikimedia Meta-Wiki - dyskusje o projektach Fundacji Wikimedia
Uczniowie w grupach dwuosobowych przedstawiają innych daną stronę Wiki.
c) Wybrane narzędzia Google:
- przeglądarka (Google Chrome),
- poczta elektroniczna (Gmail),
- Picasa – obróbka i przeglądanie zdjęć,
- kalendarz,
- zegar,