X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 21797
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Matematyczne zabawy z bałwankiem - scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 5-6 letnich

TEMAT DNIA: Matematyczne zabawy z bałwankiem
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- potrafi własnymi słowami opisać wygląd bałwanka;
- potrafi rozwiązać szyfrogram;
- prawidłowo posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 6;
- potrafi określić miejsce przedmiotu w szeregu;
- rozpoznaje i odczytuje cyfry w zakresie 6;
- potrafi pokolorować rysunek zgodnie z podanym kodem liczbowym;
- rozwiązuje zagadkę rysunkową zgodną z treścią wiersza;
- umie narysować bałwanka w rytm czytanego przez nauczyciela wiersza.

METODY:
- podające: opis, objaśnienie
- poszukujące: rozmowa, zadania inspirujące, zagadka słowna i rysunkowa
- praktyczne: samodzielnych doświadczeń, zadań zamkniętych
- ekspresyjne: żywego słowa
- twórcze: pantomima

FORMY PRACY:
- indywidualna
- zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- treść wiersza H. Ożogowskiej pt. „Kto to?”, szyfrogram i karteczki z działaniami matematycznymi, napis „bałwanki”, cyfry od 1 do 6, fragment wiersza A. Łady – Grodzickiej pt. „Dziewięć bałwanków”, ilustracje 6 bałwanków, ćwiczenia sześciolatka „Już w szkole” część 3, treść wierszyka – zagadki rysunkowej W. Szumanówny pt. „Bałwanek”, kartki A5 dla każdego dziecka, kredki, magnetofon, płyta CD 1 „Nowa Era” z nagraniem piosenki pt. „Zimowa poleczka”, medale „Wspaniale liczę”.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie piosenką pt. „Wszyscy są, witam was”.
2. Wysłuchanie wiersza H. Ożogowskiej pt. „Kto to?”.

Na podwórku już od rana, dziwny gość zawitał.
Nie rusza się, nic nie mówi, o nic się nie pyta.
Twarz okrągła, nos – kartofel, oczy dwa węgielki.
Szyi nie ma, nóg nie widać, a jak beczka wielki.
Koszyk stary jak kapelusz ma na czubku głowy.
Któż to taki? Czy już wiecie? To bałwan śniegowy!

3. Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza.
- O czym był wiersz?
- Opiszcie wygląd bałwanka.
- Co jest potrzebne, aby ulepić bałwana? Jaką pora roku pada śnieg?
- Lubicie lepić bałwana? Co po kolei trzeba zrobić, aby go ulepić?
4. „Lepimy bałwana” – pantomima. Dzieci za pomocą ruchu i gestu pokazują, jak lepią bałwana.
5. Rozwiązanie szyfrogramu. Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej, umiejętności czytania i dodawania w zakresie 6.
- Na tablicy umieszczono szyfrogram i karteczki, na których z jednej strony zapisane są działania matematyczne, a z drugiej strony litery. Po obliczeniu działania dziecko odwraca kartkę i umieszcza ją w odpowiednim miejscu w szyfrogramie.
- Wybrane dziecko odczytuje napis „bałwanki”.

b a ł w a n k i

6. Zabawa dydaktyczna pt. „Którego bałwanka brakuje?”.
- Odkrycie umieszczonych na tablicy sylwet bałwanków ułożonych w szeregu.
- Przeliczenie i umieszczenie cyfry 6 obrazującej liczbę bałwanków.
- Wysłuchanie fragmentu wiersza pt. „Dziewięć bałwanków”.
Ten pierwszy bałwanek ma brzuszek pękaty.
I pasek szeroki, co dostał od taty.
Ten drugi bałwanek garnek ma na głowie.
Czy mu w nim nie ciężko? Kto na to odpowie?
Ten trzeci bałwanek też bielutki cały.
W ręku gałąź trzyma, co mu dzieci dały.
A czwarty bałwanek w dużym kapeluszu.
Chyba nic nie słyszy, no, bo nie ma uszu.
A piąty bałwanek dużą miotłę trzyma.
I chce, żeby długo była mroźna zima.
A szósty bałwanek, zupełnie malutki.
Szepcze cichuteńko: „Chcę mieć własne butki”.

- Numerowanie kolejnych bałwanków, omówienie wyglądu każdego bałwanka, ile guzików ma każdy następny bałwanek. Zauważenie, że każdy następny bałwanek ma o jeden guzik więcej.
- Dzieci odwracają się tyłem do tablicy, nauczyciel odpina w tym czasie jednego z bałwanków, na sygnał „już” dzieci patrzą ponownie na tablicę, mówią, którego z kolei bałwanka brakuje i jak wyglądał. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
7. Śpiewanie piosenki pt. „Zimowa poleczka”. Improwizacja ruchowa treści piosenki. Dzieci tańczą parami w kole polkę do melodii piosenki.
8. Kolorowanie ilustracji zgodnie z podanym kodem liczbowym (K. Str. 40).
- Rozpoznawanie wprowadzonych cyfr od 1 do 6.
9. Zagadka rysunkowa „Bałwanek”.
- Nauczyciel powoli i wyraźnie czyta. Dzieci wykonują na kartkach rysunek zgodny z treścią fragmentu wiersza – zagadki pt. „Bałwanek”.

Zrobię kulę, zrobię dwie, skleję i trzymają się!
Trzecia kula – oto głowa – i figurka już gotowa!
Oczy – czarne plamki dwie.
Prosty nos, buzia w skos i fajeczka żarzy się.
Rózga, czapka nieco krzywo i skończone nasze dziwo.

- ( Narysowane bałwanki zostaną wykorzystane na następnych zajęciach do ćwiczeń z zakresu orientacji przestrzennej: prawa i lewa strona, góra i dół).
10. Ewaluacja zajęć: „Smutny i wesoły bałwanek”. Komu podobały się zajęcia kładzie swojego narysowanego bałwanka z wierszyka zagadki obok wesołego bałwanka, a komu nie podobały się kładzie obok smutnego bałwanka.
- Nagrodzenie dzieci medalami „Wspaniale liczę”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.