Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców grupie-5-6 –latki
Temat: „Jesienne zapasy”
Prowadzący: Agnieszka Konopka
Cel główny:
- poszerzanie wiadomości przyrodniczych na temat jesieni
-kształtowanie umiejętności matematycznych w zakresie przeliczania, używania liczebników porządkowych, orientacji w przestrzeni
-rozwijanie kompetencji językowo-literackich i słuchowych
-kształcenie wrażliwości muzycznej
-doskonalenie sprawności ruchowej
-kształtowanie umiejętności społecznych
Cele operacyjne:
-dostrzega i nazywa zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią
-wie w jaki sposób ludzie i zwierzęta przygotowują się do zimy
-przelicza w dostępnym dla siebie zakresie
-posługuje się liczebnikami porządkowymi
-obrazuje liczebność zbioru za pomocą liczmanów
-posługuje się wyrażeniami: na , nad, pod, obok,
-orientuje się na kartce papieru, wskazuje lewą i prawą stronę ,górę i dół
-słucha utworów literackich i odpowiada na pytania dotyczące treści
-podejmuje próby oceny i wyciąga wnioski
-uczestniczy w zabawach tanecznych-reaguje ruchem na zmiany dynamiki, tempa, dźwięków utworu muzycznego
-śpiewa piosenkę w grupie
-ilustruje przy pomocy ruchów treść utworu muzycznego
-właściwie reaguje na umówione wcześniej sygnały dźwiękowe, słowne
-przestrzega reguł grupowych, czeka na swoją kolej
Metody:
• metoda słowna: żywego słowa, rozmowa, objaśnienia, piosenka,
• metoda percepcyjna: pokaz, obserwacja, sylwety,
• metoda czynna: zadań stawianych do wykonania.
Forma organizacyjna:
• praca z całą grupą,
• praca indywidualna.
Pomoce:
• dwie sylwety wiewiórek na patyku, drzewo , materiał przyrodniczy(kasztany, orzechy, szyszki) , szarfy, bębenek, papierowe paski, obrazki warzyw i owoców, papierowe sylwety słoików, pojemniki z przetworami do degustacji ,opaska z materiału
Przebieg:
1. Powitanie: Zabawa integracyjna „Powitanka”
2.Opowieść ruchowa z Klanzy „W lesie”
3. Wysłuchanie wiersza „Wiewiórki” Bronisławy Ostrowskiej przy wykorzystaniu sylwet wiewiórek.
„Wiewiórki”
Wiewiórki młode dwie
na sośnie się spotkały:
Jak pani spędza dnie?
co robi przez dzień cały?
Ja skaczę cały dzień,
ciesząc się ciepłym słonkiem,
lub śpię zaszyta w cień,
nakrywszy się ogonkiem.
A proszę pani ja, gromadzę wciąż zapasy.
Na czas gdy zima zła,
pokryje śniegiem lasy.
4. Rozmowa z dziećmi na temat zjawisk zachodzących jesienią w przyrodzie, przygotowaniach ludzi zwierząt do zimy, w oparciu o treść utworu literackiego. Próba oceny zachowania wiewiórek.
5.Zabawa orientacyjno – porządkowa „Wiewiórki do dziupli”
6.Zabawa dydaktyczna „Zapasy wiewiórki”. Dzieci rozkładają przed sobą szarfy na kształt „dziupli wiewiórki” i układają w nich wg instrukcji n-la materiał przyrodniczy, np. na środku połóż szyszkę , z lewej strony kasztan, nad szyszką orzech.
7.Zabawa orientacyjno-porządkowa-„Słoiki na półkach”. Nauczyciel rozkłada na dywanie szarfy kształcie półek. Dzieci pełnią rolę słoików. Na jedno uderzenie schodzą z półek a dwa wracają na półki i ustawiają się na swoich miejscach.
8.Zabawa dydaktyczna ”Jak to smakuje?”. Nauczyciel zawiązuje oczy dziecka chustką i zadaniem jego jest rozpoznać smakiem co to jest.
9.Zabawa ruchowo-naśladowcza „Konfitury”
10.Zabawa słuchowa ”Liczymy zapasy”. Nauczyciel wystukuje na bębenku dźwięki, zadaniem dzieci jest je policzyć i umieścić odpowiednią ilość” słoików” na półce.
11.Zabawa dydaktyczna „Robimy zapasy””. Dzieci rozkładają przed sobą trzy papierowe paski ,porządkują obrazki na dwie kupki-jedna owoce druga warzywa. Wg instrukcji nauczyciela układają na najwyższej 1 kapustę, na środkowej 1 por itd. Potem zrób tak by na każdej półce został 1.
12.Śpiew zbiorowy piosenki „Zima przyjdzie jutro” połączony z improwizacją ruchową.
13.Pożegnanie rodziców.