Scenariusz zajęć w lesie
Rodzaj zajęć: Zajęcia z zakresu „ Stymulacji w najbliższym otoczeniu.
Uczestnicy: uczniowie uczestniczący w wycieczce i ich opiekunowie ( rodzice lub
nauczycielki).
Czas trwania zajęć: 2 x 45 min., z przerwami według potrzeb dzieci.
Temat: Poznajemy naturalne środowisko lasu. Spotkanie z Panem Leśniczym.
Formy aktywności: zbiorowo- zróżnicowane
Cel ogólny: usprawnianie zmysłów.
Cele szczegółowe:
1. Wielozmysłowe poznanie otoczenia- lasu
2. Usprawnianie zmysłów,
3. Usprawnianie motoryki dużej- nauka pokonywania naturalnych przeszkód.
Metody:
- Stymulacji polisensorycznej
- Świadomego dotyku,
- Specjalnego oddziaływania interwencyjnego w sytuacjach zadaniowych i zabawowych.
- Praca z ciałem dziecka
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
o utworzenie kręgu, stworzenie przyjaznej atmosfery,
o nauczyciel wymawia imię dziecka, a ono musi zasygnalizować swoją obecność
o śpiewanie piosenki na powitanie ( Witaj imię.... dziecka....) zatańczenie w kręgu.
Zajęcia właściwe.
o Zabawa kontaktowa na ciele dziecka, przypominająca i utrwalająca znajomość schematu ciała. Śpiewanie piosenki przez nauczyciela.
o Ogłoszenie konkursu dla dzieci na najciekawszy okaz przyniesiony przez nie z lasu.
o Wymarsz dzieci z opiekunami do lasu w poszukiwaniu eksponatu leśnego.
o Przyniesienie przez dzieci różnych okazów, pochwalenie ich za każdy okaz i poznawanie przez każde dziecko wieloma zmysłami przyniesionych eksponatów – kwiaty, liście, trawy, mech, grzyby, muszelki, szyszki, żołędzie, kamienie, kora drzewa, huba, liście paproci.
o Nagrodzenie każdego dziecka „słodką nagrodą”
o Ogłoszenie konkursu sprawnościowego „ Leśny tor przeszkód”.
o Dzieci z pomocą opiekunów pokonują kolejne przeszkody:
- wejście na ścięty pień drzewa.
- przejście bosymi nogami po piasku.
- przejście przez położoną kłodę drzewa.
- przetoczenie się po trawie.
- odszukanie w misce z piaskiem „skarbu”.
- wyjęcie z miski z zimną wodą zatopione muszelki.
o Odpoczynek na świeżym powietrzu, pieczenie kiełbasek.
o Wizyta w leśniczówce; powitanie Pana Leśniczego, który opowiedział dzieciom o „skarbach” lasu jak również pokazał im swoje leśne trofea.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Pożegnanie, podziękowanie Panu Leśniczemu na miłe przyjęcie
I gościnność. Podziękowanie dzieciom i ich rodzicom za udział
w zajęciach- pochwała za aktywność.
Podanie ręki dzieciom z jednoczesnym wypowiedzeniem
słowa- Cześć
• Po zakończonych zajęciach relaksacja- wyciszanie na łonie natury.
• Powrót busem do Ośrodka.