Scenariusz zajęć dla dzieci 5, 6 – letnich
Grupa: 5-, 6-ciolatki
Temat: Kształtowanie nawyków prozdrowotnych poprzez zabawę oraz sytuacje aktywizujące myślenie – Dzień marchewki.
Cel główny:
• poznanie wartości odżywczych marchewki, kształcenie przekonania o konieczności spożywania warzyw.
Cele operacyjne – dziecko:
• wie, że spożywanie warzyw jest zdrowe dla człowieka;
• wie, że myjemy starannie marchewkę przed spożyciem;
• wymienia wartości odżywcze marchewki;
• spożywa marchewkę;
• śpiewa piosenkę;
• współdziała w zespole.
Metody:
• słowna,
• praktycznego działania.
Formy:
• praca z całą grupą,
• praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
sylwety marchewek, peleryny i korony dla króla i królowej, magnetofon, nagranie piosenki Urodziny marchewki, koperty z pytaniami do quizu, koszyczki i rękawice kuchenne dla każdego dziecka, chustka do zawiązania oczu, różne warzywa, marchewki gotowane i surowe, jabłka, tarki, fartuszki, masa solna, bibuła zielona, plastelina pomarańczowa i zielona, kartony pomarańczowe, klej, nożyczki.
Przebieg zajęcia
1. Wstęp: zagadka z hasłem marchewka.
Jest warzywem korzeniowym
Kolor ma pomarańczowy,
Znakomity z niej dodatek,
Do zup oraz do sałatek.
2. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość i orientację w przestrzeni Ukryte marchewki – odszukiwanie ukrytych w sali sylwet.
3. Wybór króla i królowej marchewki: królem i królową balu zostają dzieci, które mają na sobie najwięcej koloru pomarańczowego. Nauczycielka ubiera dzieci w pelerynę i koronę. Król i królowa zasiadają na tronie – przygotowanych krzesełkach.
4. Zabawa przy piosence Urodziny marchewki.
Dzieci podzielone na dwie grupy tworzą koła. W środku każdego koła tańczy król i królowa. Wszystkie dzieci tańczą w kole śpiewając piosenkę.
5. Konkursy:
• Marchewkowy quiz – chętne dzieci losują koperty z pytaniami. Odpowiedzi nagradzane są brawami.
Pytania do Quizu:
1. Czy marchewka to owoc, czy warzywo?
2. Dlaczego powinniśmy zjadać dużo marchewki?
3. Podaj przykład jednej potrawy z marchewki.
4. Jaki kolor ma marchewka?
5. Jak nazywa się zielona część marchewki?
• Marchewkowe pole – każde z dzieci zbiera do swojego koszyczka marchewki rozłożone na sali. Dla utrudnienia dzieci mają założone kucharskie rękawice.
• Marchewki w koszyczku – dzieci z zawiązanymi oczami wyszukują za pomocą dotyku marchewki wśród warzyw znajdujących się w koszyczkach.
6. Degustacja marchewki gotowanej i surowej. Próba odpowiedzi na pytanie „Która jest zdrowsza?”, „Która smaczniejsza?.
7. Marchewka – wykonanie surówki z marchewki i jabłka oraz sylwet marchewek z różnego materiału (praca w grupach) - zachęcenie dzieci do jedzenia warzyw i owoców.
Nauczyciel dzieli dzieci na cztery grupy: Grupy wykonują kolejno:
I - pod nadzorem nauczyciela surówki marchewkowo – jabłkowej;
II – sylwetę marchewki z plasteliny;
III - sylwetę marchewki z masy solnej i bibuły;
IV - sylwetę marchewki z papieru i bibuły.