Scenariusz zajęć dla dzieci 5, 6 – letnich
Grupa: 5-, 6-ciolatki
Temat: Kształtowanie nawyków prozdrowotnych poprzez zabawę oraz sytuacje aktywizujące myślenie – Dzień zielony.
Cel główny:
• poznanie walorów smakowych owoców i warzyw- zachęcanie do spożywania warzyw i owoców.
Cele operacyjne – dziecko:
• wymienia rośliny, zwierzęta, przedmioty w kolorze zielonym;
• przelicza kwiatki na balonie;
• rysuje na zadany temat;
• współdziała w zespole;
• rozwiązuje zagadki;
• rozpoznaje owoce i warzywa po smaku;
• wykonuje kanapkę.
Metody:
• słowna,
• praktycznego działania.
Formy:
• praca z całą grupą,
• praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
zielony dywan, zielony listek dla każdego dziecka, zielone balony z narysowanymi kwiatkami, zielone pisaki, jasnozielone karteczki o różnych kształtach, duży arkusz zielonego papieru, czapka bociana, szarfy, teksty zagadek, surowe owoce i warzywa, noże, fartuszki, krakersy, pasta serowo-szczypiorkowa, zielona sałata, ogórek, zielona papryka, ordery honorowego Ekoludka.
Przebieg zajęcia
1. Dzieci ubrane są na zielono, siedzą na zielonym dywanie. Powitanie wszystkich w Zielonej Krainie.
Witam was, witam was na zabawę przyszedł czas
Kłaniam się ja , kłaniasz się ty raz, dwa, trzy.
2. Zabawa Grasz w zielone?
- Grasz w zielone?
- Gram!
- Masz zielone?
- Mam!
Siedząc w kręgu każde dziecko wypowiada kolejno tekst rymowanki, przy słowie „ mam” kładzie rękę na przyklejonym do ubrania zielonym listku i mówi: „ zielony listek i zielony...” (ogórek, sałata, kapusta, żaba, agrest...)
3. Zabawa matematyczna Zielone balony.
Po wysłuchaniu rymowanki
Balonie zielony w kwiatki przystrojony,
Pokaż swoją twarz
Ile kwiatków masz?
dzieci przeliczają kwiatki na poszczególnych balonach.
4. Rozmowa na temat wiosny i kolorów na świecie, np.:
- Dobrze czy źle, że na świecie jest tyle kolorów?
- Co by było, gdyby świat był szary?
- Czy kolorowy świat wam się podoba?- dlaczego?
- Jak wyglądałby świat w kolorze zielonym?
5. Rozwijanie inwencji twórczej podczas rysowania zielonymi pisakami na jasnozielonych karteczkach, o różnych kształtach (koło, kwadrat, trójkąt, trapez...) na temat Ziemia w kolorze zielonym.
Każde dziecko po skończonej pracy nakleja swoją kartkę na dużym arkuszu w kolorze zielonym.
6. Zabawa ruchowa Bocian i żaby.
Wybrane dziecko to bocian (bocian otrzymuje czapkę na głowę), pozostałe – żabki. Żabki skaczą po łące. Na umówiony sygnał wychodzi bocian i klekoce – żabki uciekają do stawu (miejsce wyznaczone przez szarfy). Po odejściu bociana, żabki wychodzą i skaczą naśladując głos żab kum,kum, kum...
7. Zielone owoce i warzywa – rozwiązywanie zagadek.
Zielone łódeczki, w nich małe kuleczki. Ugotuję te kulki na obiad dla Julki.
(groch)
Jaka to jest głowa, co głąb w sobie chowa i w dobre gołąbki zmienić się gotowa?
(kapusta)
W mym ogródku rośnie krzak, który cierni wiele ma. Chyba nimi bronić chce zielone owoce swe.
(agrest)
Latem w ogródku wyrósł zielony, a zimą w słoiku jest ukiszony.
(ogórek)
8. Degustacja owoców i warzyw- określanie walorów smakowych, zwrócenie uwagi na bogactwo witamin.
9. Zielone kanapki - zwrócenie uwagi na wartości odżywcze warzyw podczas wykonania prostych kanapek krakersów , pasty serowo – szczypiorkowej, zielonej sałaty, ogórka, papryki zielonej itp.
10. Pasowane na honorowych Ekoludków. Dzieci podjęły następujące postanowienia:
- Będziemy dbać o zieleń!
- Nie zrywamy roślin!
- Nie depczemy trawników!
- Dbamy o czystość w sali i ogrodzie!
- Nie męczymy zwierząt żyjących w trawie!
- Dbamy o czystość osobistą!
- Zjadamy warzywa i owoce!
Dzieci otrzymały order honorowego Ekoludka.