KONSPEKT ZAJĘĆ Z DZIEĆMI 5 – 6 LETNIMI
Zajęcia pokazowe dla nauczycieli
Temat tygodnia: Zimowe zabawy
Temat dnia: Zabawy i sporty zimowe
Cele ogólne:
-Uświadomienie konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw na śniegu i lodzie
-Rozwijanie umiejętności wypowiadania się
-Nabywanie umiejętności czytania
Cele operacyjne:
Dziecko:
-czynnie uczestniczy w zabawach ruchowych, zabawach ze śpiewem
-rozwiązuje zagadki
-czyta proste wyrazy
-wypowiada się na temat zimowych zabaw
-rozpoznaje i nazywa zimowy sprzęt sportowy
-zna nazwy zimowych dyscyplin sportowych
-wie jakie zachowania są prawidłowe, a jakie niebezpieczne dla jego zdrowia i życia
-rozpoznaje kolory
-przestrzega ustalonych zasad podczas zabaw, ćwiczeń, pracy
-słucha poleceń nauczyciela
Metody pracy:
rozmowa, obserwacja, ćwiczenia praktyczne
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
-płyta „Tańce integracyjne”
-ilustracje z zimowymi pejzażami
-ilustracje przedstawiające zimowy sprzęt sportowy, zimowe zabawy i sporty
-kolorowa plansza „Zimowe zabawy” – ilustrująca treść opowiadania
-treść opowiadania
-treść zagadek
-gazety
-karteczki z imionami dzieci występujących w opowiadaniu
Przebieg zajęć:
1.Powitanie zebranych gości
2.„Śniegowa zabawa” – naśladowanie ruchem i gestem zimowych zabawa do muzyki z płyty „Tańce integracyjne”
3.Oglądanie zimowych pejzaży; rozmowa kierowana n/t obecnej pory roku, porównanie przyrody za oknem i na ilustracjach
4.Rozmowa n/t ulubionych zabaw zimowych dzieci, na podstawie własnych doświadczeń oraz ilustracji.
5.Odczytanie krótkiego opowiadania z równoczesną obserwacją ilustracji.
Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas zimowych zabaw
Jest piękna biała zima. Dzieci ubierają się ciepło. Zakładają grube czapki, szaliki, rękawiczki. Biorą ze sobą sanki, narty i łyżwy. Wesoło bawią się na śniegu. Damian i Ela zjeżdżają z górki na sankach. Ich siostra Sara jedzie na nartach. Na przygotowanym przez rodziców lodowisku Ala, Karol i Tomek jeżdżą na łyżwach. Tomek traci równowagę i przewraca się. Adam celuje śnieżnymi kulami w drzewo. Darek lepi wielkiego bałwana. Wszędzie panuje gwar i hałas. Dzieci cieszą się, że jest zima.
6.Odszukiwanie na planszy postaci wg informacji podawanych przez nauczyciela. Przyklejanie imion, po wcześniejszym ich odszukaniu wśród innych
(dzieci 5 –letnie odszukują i wskazują postać; dzieci 6-letnie odszukują imiona napisane na kartkach)
-Damian ma długi, żółty szalik.
-Sara ma zieloną kurtkę i zielone spodnie.
-Ala jest w czerwonej spódnicy.
-Adam ma niebieską kurtkę i czapkę.
-Karol ma pomarańczowe rękawiczki i czapkę.
-Ela spadła ze sanek.
-Tomek przewrócił się jeżdżąc na łyżwach.
-Darek lepi wielką kulę ze śniegu.
7.Zabawa ruchowa – „Rzucanie śnieżnymi kulami”; robienie kul z gazet, podział dzieci na dwie drużyny, przerzucanie kul na pole drugiej drużyny.
8.Rozwiązywanie zagadek – wybieranie ilustracji które są ich rozwiązaniem
Dwa kijeczki, dwie deseczki i jedziemy już z góreczki./narty/
Nie mają kół a jeżdżą w dół, po śniegu białym po torze wspaniałym /sanki/
Co to za sukienka biała, zima ziemię w nią ubrała? /śnieg/
Jak się nazywa ta szyba, co wodę w stawie przykrywa?/lód/
Kubek mam na głowie, a miotłę trzymam w ręce. Jestem biały. Nie powiem ci o sobie nic więcej. /bałwan/
Szybko po lodzie niosą nas one, obie do butów są przyczepione /łyżwy/
To lotnisko zima przynosi nam w darze. Na nim dość często lądują łyżwiarze. /lodowisko
9.Poznanie nazw kilku zimowych dyscyplin sportowych.
N. podaje nazwę dyscypliny, dzieci mówią jaki sprzęt jest potrzebny do jej uprawiania. Opisują opierając się na własnym doświadczeniu na czym dana dyscyplina polega. Wskazują odpowiednie ilustracje.
(narciarstwo, skoki narciarskie, biatlon, saneczkarstwo, bobsleje, hokej na lodzie, jazda figurowa na lodzie, jazda szybka na lodzie)
10.Podsumowanie zajęć
Pochwalenie dzieci za aktywną pracę. Rozdanie ilustracji z dyscyplinami sportowymi, które dzieci będą kolorowały w dalszej części zajęć.
11.Pożegnanie gości