X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 21727
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Kolczasty jeż" - scenariusz zajęć umuzykalniających w przedszkolu

Temat zajęć: „Kolczasty jeż” – utrwalenie piosenki. Gra na instrumentach perkusyjnych.
Cel główny:
- granie na instrumentach perkusyjnych w rytm muzyki.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna słowa i melodię piosenki „Kolczasty jeż”,
- umie zaśpiewać piosenkę,
- potrafi reagować na zmiany tempa (szybko/wolno),
- umie poruszać się w rytm muzyki,
- potrafi reagować na pauzy i umówiony sygnał,
- umie zagrać na kołatce rytm refrenu,
- wie, że można wydobyć dźwięk z innych przedmiotów, niż instrumenty (np. kartki papieru),
- umie ilustrować muzykę ruchem.

Cele wychowawcze:
- wdrażanie do współdziałania z rówieśnikami,
- rozwijanie motywacji do działania.
Metody:
- problemowe: rozmowa, problemowo – twórcza, problemowo – odtwórcza,
- eksponujące: prezentacja muzyki.
- praktyczne: ćwiczenia emisyjne, zabaw ruchowych przy muzyce, gra na instrumencie perkusyjnym.

Formy organizacyjne: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: wiersz H.Zdzitowieckiej „Jeż”, liście, ilustracja jeża, piosenka „Kolczasty jeż”, kartki papieru, kołatki, tamburyno.


Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć.
N-l czyta wiersz H. Zdzitowieckiej „Jeż”
- O kim był wiersz?
- Czy ktoś z Was widział jeża? N-l przypina do tablicy ilustrację jeża.
- Jak wygląda jeż?
- Gdzie mieszka?

2. Ćwiczenia emisyjne.
- „Ziewanie zaspanego jeża”. Ćwiczenie długiego wydechu.
- „ Jeżyk porządkuje domek”. Ćwiczenia języka, który „czyści” ściany, podłogę i sufit w domu jeża.
- „Liście i wiatr”. Ćwiczenia mięśni brzucha. Krótkie wydechy przy dmuchaniu na listki, długi wydech na głosce „sz” (jak szumi wiatr?)

3. Utrwalenie piosenki „Kolczasty jeż”.
- Czy pamiętacie, o czym uczyliśmy się ostatnio piosenki?
- Przypomnę Wam ją, a później zaśpiewamy wspólnie piosenkę o jeżu.
N-l śpiewa piosenkę sam, następnie śpiewają wszystkie dzieci z N-lem.
4. Zabawa ruchowa „Jeże i dzieci”.
Przy akompaniamencie ćwierćnutowym – spacer jeży (dzieci chodzą na czworakach), na przerwę – jeże zwijają się w kłębek.
Przy akompaniamencie ósemkowym – dzieci biegają w sadzie, na przerwę wyciągają ręce w górę, żeby zerwać dla jeża jabłko.

5. Akompaniament do piosenki na instrumentach perkusyjnych.
Dzieci podzielone na 2 grupy. 1 grupa dostaje kartki papieru, 2 grupa kołatki.
Podczas śpiewu zwrotki dzieci pocierają papierem (naśladują szum liści), podczas refrenu grają na kołatkach. Później dzieci zamieniają się instrumentami.

6. Zabawa ruchowa „Taniec jeży”.
Dzieci maszerują po okręgu przy piosence „Kolczasty jeż”. Na głośny sygnał dobierają się w pary i tańczą. Kończą marszem.

7. Zakończenie zajęć.
Rozmowa na temat zajęcia.
- Czy podobało Wam się dzisiejsze zajęcie?
- Co najbardziej?
- Co zapamiętaliście z naszych dzisiejszych zabaw?


H.Zdzitowiecka „Jeż”
Krótkie nóżki, długi ryjek,
Ostre kolce ciało kryją.
Ach cóż to za dziwny groźny zwierz?
To jest jeż, malutki jeż.

Węszy nosem w lewo, w prawo,
to pod listkiem, to pod trawą,
Gdzie się kryje dobry łup.
Drepcze mały jeż – tup, tup.

Drepcze poprzez lasu gąszcze,
Łapie myszy, węże chrząszcze...
Gdy zimowe przyjdą dni,
Zagrzebany w liściach śpi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.