Scenariusz zajęć koleżeńskich w ramach WDN
Prowadząca: Monika Ciernia
Data: 13.12.2013
Grupa wiekowa: 4-latki
Temat zajęć: Zabawa dydaktyczna „Choinka”
Cele ogólne:
• Doskonalenie umiejętności aktywnego słuchania muzyki i ekspresji plastycznej
• Doskonalenie umiejętności sprawnego posługiwania się pojęciami długi – krótki oraz duży - mały
Cele operacyjne:
• Dzieci za pomocą zmysłu powonienia rozpoznają choinkę
• Dzieci za pomocą zmysłu dotyku rozpoznają przedmioty
• Dzieci wskażą odpowiednie długie i krótkie linie
• Dzieci samodzielnie wykonują pracę, dbają o estetykę
• Dzieci rozpoznają kolory bombek
• Dzieci sprawnie dobierają odpowiednia ilość i wielkość bombek
• Dzieci poprawnie wykonują polecenia nauczyciela
• Dzieci aktywnie słuchają muzyki
• Dzieci reagują na zmianę dźwięków w utworze
Dzięki zastosowaniu elementów metody D. Dziamskiej dziecko:
o usprawnia motorykę małą poprzez kreślenie znaków grafomotorycznych;
o wzbogaca swój słownik oraz nabywa umiejętności wypowiadania się;
o rozwija umiejętności współpracy w grupie;
o odreagowuje stresy i niepowodzenia;
o zwiększa poczucie własnej wartości;
o przeżywa sukces.
Przebieg zajęć:
1. Taniec na powitanie „Renifer i Mikołaj” – zamiany w parach z czapkami.
2. Zabawa „Zaczarowany kuferek”... dzieci za pomocą zmysłów odgadują ukryty skarb – to gałązki choinki /olejek eteryczny, żywe gałązki choinki/.
3. Zabawy z linią: kreślenie w powietrzu długich – krótkich linii, wybranie spośród linii /skakanek/ odpowiednich wielkości, odszukanie wśród kolorowych pasków długich i krótkich /segregowanie ich/, rytmiczne rysowanie w powietrzu i palcem po kartce papieru z punktu.
4. Przyklejenie białych- zielonych kartek A4 do stołu - Ćwiczenie na stabilizację lateralną – kreślenie niepełnej wiązki z punktu – różne odcienie zielonego koloru (każde dziecko wybiera sobie dwie kredki – naprzemiennie kreśli ręką lewą i prawą /u dzieci 6 – letnich, na zajęciach próby zmiany ręki w trakcie rysowania/) CD I poz.6
5. Zabawy z kwadratami: składanie kwadratu na 2 razy a potem po linii rysujemy kreski i tak powstaje prezent.
6. Ćwiczenie – rytmicznie wycinanie z wiązki papieru CD I poz. 10 /dla dzieci 6 - letnich/
7. „Zaczarowany kuferek” cd. Dzieci za pomocą dotyku odgadują ukryte skarby.... Pokaz nauczyciela różnych bombek choinkowych – rozmowa na temat ich różnorodnych wielkości i kształtów.
8. Zabawa matematyczna „Bombki kolorowe” – dzieci dobierają wskazane ozdoby wg poleceń nauczyciela: odszukaj 2 duże bombki, 3 małe itp.
9. Ćwiczenie konstrukcyjne – ułożenie wiązek celem stworzenia choinki – zaczynamy układanie od dołu, przyklejamy tylko górną część wyciętej wiązki, komponujemy i naklejamy bombki.
10. Pytanie otwarte: Jakie inne ozdoby może mieć choinka? – dzieci wymieniają: anioły, łańcuchy, laski, piernikowe ciasteczka.
11. Wspólne wykonanie łańcucha choinkowego do naszej choinki z kółek orgiami zakładając jedne na drugie.
12. Chętne dzieci wykonują również bombki – dwa duże koła składamy na pół i od góry doklejamy małe złożone na pół.
13. Zaginamy ramki z szarego papieru poprzez wywinięcie i doklejamy prezenty.
14. Robimy wystawkę i omawiamy prace, nagradzamy się brawami.