Scenariusz zajęć dla dzieci 4-letnich „Przygotowanie się zwierząt do zimy”
Blok tematyczny: „Przygotowanie się zwierząt do zimy”
Temat dnia: „Jesienne kłopoty leśnych zwierząt”
Cel główny:
-Przeliczanie w zakresie 4
-Poznanie sposobu przygotowania się zwierząt leśnych do zimy
-Utrwalenie wiadomości na temat jesieni
Cele operacyjne:
● mówią zabawę na powitanie
● chętnie słuchają teatrzyku kukiełkowego do tekstu autorskiego J.Herman „Krasnal,
jesień i poziomki”
● udzielają odpowiedzi na postawione przez nauczyciela pytania dotyczące utworu
● posługują się liczebnikami głównymi: jeden, dwa, trzy, cztery
● aktywnie uczestniczą w rozwiązywaniu zadań pani Jesieni
● dobierają obrazki do ilustracji jesiennej
● układają puzzle przedstawiające zapasy na zimę robione przez ludzi
● dobierają zwierzęta do ich domków
● znają charakterystyczne cechy jesieni
● starają się przestrzegać umownych reguł
Metody:
● problemowe: dobór zwierząt do ich mieszkań, dobór pokarmów dla zwierząt, budowanie
wypowiedzi na temat jesieni, wyszukiwanie obrazków do jesiennej ilustracji
● podające: teatrzyk kukiełkowy, instruktaż słowny, listy pani Jesieni
● praktyczne: umiejętność przeliczania w zakresie 4
Formy:
- zbiorowa: teatrzyk, rozwiązywanie zadań, zabawa ruchowa
- indywidualna: praca przy stolikach
Środki dydaktyczne: płyta CD z zabawą na powitanie „Wesoło nam”, tekst teatrzyku
J. Herman „Krasnal, jesień i poziomki”. Sylwety: krasnala, zająca, wiewiórki, niedźwiedzia, żabki, pani Jesieni, krążki( dziuple wiewiórek), list pani Jesieni 3 zadania w kopertach, obrazki z jesiennym akcentem, sylwety jeża, wiewiórki, jabłek i orzechów obrazki z mieszkaniami zwierząt (dziupla, stos liści)
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie „Wesoło nam”. Przypomnienie zasad udzielania odpowiedzi.
Poznajmy się nawzajem,
kto jak na imię ma,
przedstawmy się nawzajem
niech każdy wszystkich zna.
Ref.: Podaj rękę lewą
podaj rękę prawą
zaczniemy zajęcia
wesołą zabawą./2x/
Już znamy się nawzajem
i kto jest, kto ja wiem,
a skoro Cię poznaję
chcę z Tobą bawić się.
Ref.: Podaj rękę lewą.....
Gdy pani o coś pyta
do góry palce dwa,
a gdy ktoś odpowiada
słuchamy cicho sza.
Ref.: Podaj rękę lewą....
Kąciki w naszej sali
są takie, że ho! ho!
A gdy się w nich bawimy
pomysłów mamy sto.
Ref.: Podaj rękę lewą.......
2 .Zaproszenie dzieci do obejrzenia teatrzyku pt: „Krasnal, jesień i poziomki” autorstwa J. Herman z użyciem kukiełek- jesieni, krasnala, zajączka, wiewiórki, niedźwiedzia, żabki.
3. Rozmowa z dziećmi na temat obejrzanego teatrzyku:
-Czego szukał krasnal?
-Kogo spotkał w swojej podróży po lesie?
-Jak przygotowują się zwierzęta do zimy?
-Gdzie będą mieszkać?
-Co doradziła pani Jesień krasnalowi?
4. Zabawa ruchowa „Wiewiórki do dziupli”
– każde dziecko otrzymuje krążek – mieszkanie dla wiewiórki. Dzieci – wiewiórki wybiegają ze swoich domków i biegają swobodnie, na sygnał wbiegają do swojego mieszkania;
5. Prowadzący opowiada dzieciom, że podczas zabawy zauważyła, że pani Jesień zostawiła dla nich list i odczytuje go
Kochane dzieci !!!
Zbliża się zima, a ja nie zdążyłam wszystkiego przygotować
Nie wiem, czy wy potraficie mi pomóc
Przeczytajcie po kolei listy z kopert
I spróbujcie wykonać polecenia tam zawarte
Pozdrawiam
Wasza Jesień
6. Nauczyciel czyta dzieciom prośbę pani Jesieni:
List nr 1
Dopasujcie do sylwety pani Jesieni ilustracje
Dobrze pomyślcie, bo nie wszystkie
Pasują do jesieni!
Powiedzcie po czym poznajemy jesień?
-Nauczyciel rozdaje dzieciom ilustracje z akcentem jesiennym i zimowym zadaniem dzieci jest dopasować do sylwety pani Jesieni obrazki z akcentem jesiennym i odpowiedzieć o charakterystycznych cechach jesieni
List nr 2
Proszę was przypomnijcie mi masażyk o chomiku, który przygotowywał zapasy na zimę.
-Dzieci wykonują masażyk na plecach kolegi:
„Idzie sobie zwierz
Ten kłujący jeż
Wiewióreczka skacze,
Chomik w norce płacze
Maszeruje gruby miś
Płynie leśny strumień
Rybki w wodzie się pluskają.
A zajączki uciekają
Chomik w norce spaceruje
Zapasy szykuje.
List nr 3
Proszę Was powiedzcie czy ludzie też robią zapasy na zimę?
Mam dla was zadanie. Trzeba ułożyć puzzle i powiedzieć co one przedstawiają.
Dzieci układają puzzle przedstawiające zapasy na zimę robione przez ludzi.
List numer 4
Ostatnim dla was zadaniem jest
wykonanie pracy przy stoliku
każdy z was otrzyma kartkę
z mieszkaniem zwierzątka.
Musicie dobrać zwierzątko do mieszkania,
Przykleić je pokolorować, dorysować chmurki słoneczko.
Na koniec dobierzcie pokarm dla zwierzęcia,
Musicie policzyć kropki na obrazku
I przykleić tyle sztuk jedzenia ile jest kropek
- Dzieci otrzymują po jednej ilustracji z dwóch rodzajów mieszkań zimowych dla zwierząt (stożek liści, dziupla), dobierają jeża lub wiewiórkę, w zależności od mieszkania, kolorują ilustrację, liczą kropki i doklejają taką samą liczbę wybranego dla zwierzątka pokarmu
7.Nagrodzenie dzieci naklejkami, zorganizowanie wystawy prac.