X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 217
Przesłano:

Scenariusz zajęć plastycznych - klasa VI - Zaczarowane obrazki

06.01.2005 r.
TEMAT: Zaczarowane obrazki

1. Cel główny:
 zaspokojenie potrzeby tworzenia;
 doskonalenie sprawności manualnych;
2. Uczeń zna:
 figury geometryczne takie jak: koło, trójkąt;
3. Uczeń potrafi:
 złożyć elementy wycięte z materiału w całość;
 wycinać po linii prostej zaznaczone elementy materiału ( Karol, Paweł );
 estetycznie wykonać swoją pracę;
 przykleić element w zaznaczonym miejscu ( Darek, Adam );
4. FORMY PRACY:
 indywidualna
5. METODY PRACY:
 słowne: formułowanie odpowiedz na pytania, pogadanka;
 poglądowe: pokaz pracy wykonanej przez nauczyciela;
 burza mózgów;
 praktycznego działania;
6. POMOCE DYDAKTYCZNE:
 wycięte z materiału elementy obrazka ;
 blok, klej, kalka techniczna, żelazko, deska do prasowania;
 dziurkacz, kolorowy karton, brokat, gwiazdki, kredki;
7. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1) Część wstępna:
Nauczyciel wita się z dziećmi, pyta gdzie spędziły święta (jakie to były święta), czy dostały dużo prezentów od Mikołaja i czy są zadowolone z pobytu w domu i czy gdzieś tu w klasie są rysunki domu. Nauczyciel mówi: My dziś zrobimy sobie taki zaczarowany obrazek , pewnie się dziwicie dlaczego zaczarowany, a dlatego, że z jednego kolorowego obrazka zrobimy drugi czarno-biały. Zobaczcie mam tu taki tajemniczy obraz, co na nim widać? Jak widzicie można go oglądać z różnych stron i każdy może zobaczyć coś innego. Żeby powstał taki obrazek musimy najpierw zrobić wyklejankę z kolorowego materiału np. taką (nauczyciel pokazuje pracę). Pewnie jesteście ciekawi jak z takiego kolorowego obrazka zrobimy czarny, może macie jakiś pomysł? Zaraz sami się przekonacie.
2) Część zasadnicza:
Nauczyciel rozdaje uczniom koperty z wyciętymi elementami z materiału, bądź częścią elementów do wycięcia( Paweł, Karol ) i z każdym indywidualnie omawia zawartość koperty, pyta czy wśród elementów jest koło i omawia sposób wykonania pracy, rozdaje klej i karton. W razie potrzeby pomaga uczniom. W trakcie pracy nauczyciel proponuje krótką przerwę – zabawę rozluźniającą mięśnie: jesteśmy malarzami i malujemy dużym pędzlem, najpierw pomalujemy całą kartkę na niebiesko a potem namalujemy słońce.
Kiedy wyklejanka jest już gotowa, nauczyciel mówi: a teraz sobie troszkę poczarujemy, ale do tych czarów potrzebne nam jest pewne urządzenie. Czy wiecie co to jest ( nauczyciel wskazuje żelazko)? Zobaczcie, włączam je do prądu, jakie będzie za chwile? Należy bardzo uważać podczas jego użytkowania, a do czego służy żelazko? My dziś też będziemy prasować ale nie ubrania tylko nasze rysunki, ale najpierw położymy na nie kalkę i na nią jeszcze biały karton. Nauczyciel pomaga uczniom, którzy kolejno wykonują zadanie. Omawia z dziećmi powstałe prace. Obrazki uczniowie przyklejają na kolorowy karton, który samodzielnie ozdabiają brokatem, gwiazdkami i kredkami. Uczniowie wykonują dziurki dziurkaczem, przewlekają wstążkę, robiąc uchwyt do powieszenia pracy.
3) Zakończenie:
• ocena pracy, nagrodzenie dzieci

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.