Scenariusz Olimpiady Sportowej w grupach dzieci starszych
Temat: „Wiwat ruch – w zdrowym ciele zdrowy duch!”
Data: 25.10.2013r.
Godzina: 9:30 – 10:30 – grupa „Muchomorki”
10.30 – 11:30 – grupa „Stonogi”
11:30 – 12:30 – grupa „Motylki”
Prowadzące: Anna Ignasiak, Anna Pilarczyk
Cele ogólne:
- motywowanie do dbałości o sprawność fizyczną
Cele operacyjne:
Dziecko:
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych i ćwiczeniach gimnastycznych
- w trakcie ćwiczeń i zabaw ruchowych reaguje na znaki, sygnały według umowy
z nauczycielem
- przestrzega zasad fair play
Formy pracy:
- w małych grupach
- indywidualnie
Metody pracy:
- słowne
- aktywizujące
- zadaniowe
Środki dydaktyczne:
- znicz olimpijski, koła olimpijskie, tekst ślubowania, nagranie CD z muzyką „Hymnu przedszkola” oraz utworem „Gimnastyka”, tablica z punktacją, kosz, piłka, ławeczka, woreczki gimnastyczne, worki do skakania, 10 pachołków, 2 tunele, 2 piłki lekarskie,
6 kręgli, lina, medale, dyplomy, nagrody, podium
Przebieg zajęć:
1.Powitanie z wszystkich uczestników olimpiady.
2.Odśpiewanie hymnu naszego przedszkola. Zapalenie znicza olimpijskiego – nawiązanie do historii (wyjaśnienie, że znicz symbolizuje rozpoczęcie igrzysk olimpijskich, pozostaje zapalony, aż do końca igrzysk); koła olimpijskie symbolizują kontynenty.
3. Uroczyste ślubowanie wszystkich uczestników:
„Ślubuję wykonywać wszystkie konkurencje uczciwie i dokładnie,
Bawić się wspaniale i uśmiechać się stale”
4.Rozgrzewka – wykonywanie ćwiczeń do utworu „Gimnastyka”.
„Gimnastyka to dobra sprawa,
Dla nas wszystkich to zabawa.
Ręce w górę, w przód i w bok,
Skłon do przodu w górę skok.”
5. Prezentacja tablicy z imionami dzieci oraz konkurencjami sportowymi – omówienie zasad obowiązujących na olimpiadzie oraz sposobu przyznawania punktów.
6. Konkurencje sportowe:
I. Rzut do kosza
Na sali wyznaczona jest linia przed którą ustawia się zawodnik. Następnie rzuca piłką do kosza trzy razy. Za każdy trafiony rzut, zawodnik otrzymuje jeden punkt.
II. Przejście po ławeczce z woreczkiem na głowie
Zadanie polega na położeniu woreczka na głowie i przejściu z nim po ławeczce tak, aby nie upadł. Jeżeli woreczek nie spadnie, dziecko zdobywa jeden punkt.
III. Skoki w worku
Na sali wyznaczona jest linia startu i linia mety. Na linii startu ustawiają się dwie osoby, które mają już założone na nogi worki. Na sygnał nauczyciela (gwizdek) rozpoczynają wyścig. Dziecko, które pierwsze dotrze do mety skacząc wygrywa i zdobywa jeden punkt.
IV. Bieg na orientację
Na sali wyznaczona jest linia startu i linia mety. Na linii startu ustawia się dwóch zawodników. Ich zadaniem jest bieg slalomem pomiędzy ustawionymi pachołkami.
Punkt zdobywa zawodnik, który pierwszy przekroczy linię mety.
V. Przejście przez tunel i rzut piłką lekarską
Zadaniem każdego z uczestników jest przejście przez tunel, a następnie zbicie piłką lekarską ustawionych trzech kręgli. Za każdy zbity kręgiel zawodnik otrzymuje punkt.
VI. Przeciąganie liny
Zawodnicy podzieleni na dwie drużyny ustawiają się w wyznaczonych miejscach. Na sygnał prowadzącego (gwizdek) rozpoczynają przeciąganie liny. Zawodnicy z drużyny, którzy jako pierwsi przeciągną linę na swoją stronę wygrywają i tym samym każdy z nich zdobywa jeden punkt.
7. Podliczenie punktów i wyłonienie zwycięzców.
8. Podziękowanie uczestnikom, uroczyste wręczenie medali , rozdanie dyplomów i nagród.