X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 21644
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimą pamiętamy o czapkach, szalikach,rękawiczkach - scenariusz zajęć całodziennych w grupie 3-4 latków

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach

SCENARIUSZ całodziennych zajęć wychowawczo-dydaktycznych

Temat kompleksowy: Już zima
Temat zajęć: Zimą pamiętamy o czapkach, szalikach i rękawiczkach.
Oddział: 3-4 latki
Data: 12 grudnia 2013 r.
Prowadząca: Dorota Kubisa- Skalska


Cel ogólny;
- Określanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla zimy.
Nazywanie poszczególnych elementów garderoby, dopasowywanie ich
do odpowiedniej części ciała.
- Nazywanie i pokazywanie części ciała
- Rozumienie i stosowania pojęcia „para”
Cele szczegółowe;

Dziecko;
- Nazywa i wskazuje poszczególne części ciała i elementy garderoby, kojarzy je ze sobą (3,4l.)
-Porządkuje graficzne części garderoby z odpowiednią częścią ciała. (3,,4l.)
- Reaguje na sygnał dźwiękowy (3,4l.)
-Orientuje się w schemacie własnego ciała (3,4l.)
-Określa charakterystyczne cechy pory roku zimy (3.4l.)
- Dobiera się w pary (3,4l.)
-Rozpoznaje podstawowe kolory (3,4l.)
nabywa wprawy w naklejaniu naklejek 3l, nabywa wprawy w posługiwaniu się kredkami4l
- Uczestniczy w zabawach (3l, 4l.)

Zadania z Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego
1p-1,2 3p.-1,2 4p- 2 5p-3,4 8p-1 9p-2 11p -1 13p-1

Metody:
- Słowna: rozmowa, słuchanie opowiadania z pacynką , instrukcje i objaśnienia nauczycielki;
- Oglądowa: ilustracja, pokaz;
- Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń;
- Elementy metody W. Sherborne, metody dobrego startu Bogdanowicz , elementy pedagogiki zabawy;
- Relaksacja;

Formy:
-Zajęcia prowadzone z całą grupą,
- indywidualna praca dzieci

Pomoce dydaktyczne:
- sylweta misia Anatola z wyciętymi ubraniami: czapka, kurtka, rękawiczki
- ubrania zimowe i letnie - plansza,
- rękawiczki wycięte z papieru- kilka par w różnych kolorach,
- małe rękawiczki z brystolu podklejone taśmą dwustronną- do zabawy: Znajdź swoją parę
- Pacynka Miś Anatol, łóżeczko dla misia
- Opaski z brystolu z bałwankami
-płyta cd dla Trzylatków – piosenka nr 31 Zima, zima
- nagranie ze skoczną melodią do zabawy ruchowej- Znajdź parę
- nagranie z melodią „Zimowa poleczka” pios. nr 22
- kawałki białej bibuły-śnieżek
Karta pracy :
Dla 3 l- rękawiczka i naklejki
Dla 4l- obrazek: 5 skarpetek- w tym 2 pary jednakowych

Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie „W ten zimowy czas”
W ten zimowy czas ---------------klaszczą w ręce
witam wszystkich was.---------- kłaniają się
Jedną ręką pomachamy,-------- machają jedną ręką
jednym okiem pomrugamy----- puszczają oczka
i sąsiada przywitamy.----------- podają rękę sąsiadowi stojącemu
z jednej i z drugiej strony

2. Jak miś Anatol zachorował – opowiadanie nauczycielki z użyciem pacynki. Przypomnienie o konieczności wkładania czapek, rękawiczek i szalików przed wyjściem na dwór
N: usiądźcie w kręgu. Ktoś idzie.
N-lka pokazuje dz. Pacynkę Misia Anatola.
N:Dzien dobry Misiu. Przywitajmy się dzieci.
N: Jak myślicie dzieci, czy miś jest wesoły, czy smutny, jak wygląda?
– ma czerwony nos, smutne oczka, ma katar i kicha.
M: Taki chory jestem dzisiaj
N: Co cię boli?
M: Gardło, brzuszek, od rana mam katar i kicham.
N: Co się stało, jak do tego doszło?
M: No właśnie! Zaraz o tym opowiem, ale najpierw muszę wytrzeć nos.
Obudziłem się dzisiaj dość wcześnie. W sali była tylko pani woźna, która zabierała się do sprzątania i otworzyła szeroko okno, żeby wywietrzyć. Zobaczyłem piękne słońce, więc pomyślałem, że wróciło lato, wdrapałem się na parapet i wygodnie na nim usiadłem. Słońce świeciło, ale było bardzo zimno. W tej chwili przyleciał wiatr. Zaśmiał się, i tak wiuuu... owinął się dookoła mnie, okręcił i tak dmuchnął, że aż spadłem z parapetu. Uciekłem do swojego kącika i trząsłem się z zimna. I zaraz potem ten okropny katar...
N: Misiu, a czy chociaż miałeś na sobie swój ciepły kubraczek ?
M: Nie! Nie miałem też czapki, ani rękawiczek. Później założyłem ten ciepły szal, który pożyczyły mi lalki. Brr... Jak mi zimno!
N: Nie martw się Anatolu . Pomożemy ci i szybko wyzdrowiejesz.
Teraz cię położę do łóżeczka, a później dostaniesz herbaty z sokiem malinowym, pomyślimy także o ciepłym ubraniu dla ciebie, abyś się więcej nie przeziębiał.
3.Rozmowa o tym jak trzeba chronić się przed przeziębieniem i dlaczego miś zachorował. (w taką zimną pogodę łatwo o przeziębienie, dlatego należy się właściwie ubierać) , wskazywanie odpowiednich ubrań na zimę
N: Jak myślicie, dlaczego miś Anatol, zachorował? Dlaczego miał katar?
- o czym zapomniał Anatol?
- Czy potraficie powiedzieć, jak należy się ubierać późną jesienią i zimą, kiedy chłód na dworze?
N -lka pokazuje dzieciom planszę przedstawiającą różne rodzaje ubrań, zimowe i letnie.
-Dzieci wskazują ubrania na zimowe chłody
4. Zabawa pt. „Bałwanki” z wykorzystaniem elementów Metody dobrego startu, ćwiczenia oddechowe
N-lka ZAKŁADA NIEBIESKĄ PELERYNĘ I BŁĘKITNĄ OPASKĘ Z GWIAZDKĄ- ZIMOWA WRÓŻKA
Wszystkie dzieci przemieniają się w bałwanki- otrzymują opaski z wizerunkiem bałwanków. Przy piosence „ Zimowa poleczka” – bałwanki tworzą długi kulig poruszający się po całej sali. Na przerwę w muzyce dzieci – bałwanki rozpoczynają zimową zabawę. Podnoszą i podrzucają kawałki białej i błękitnej bibuły, naśladują wirujące płatki unosząc i opuszczając ręce. Dmuchają na kawałki bibuły.
5.
Zabawa dydaktyczna- Ubieramy misia – rozumienie potrzeby doboru ubrania do pory roku i warunków atmosferycznych , nazywanie i wskazywanie części ciała (duża sylweta misia, ubranka wycięte z papieru)
Dzieci pomagają misiowi, który nie wie, co włożyć na głowę, co na szyję na ręce
i na nogi.
Dzieci mają za zadanie skojarzyć ilustrację przedstawiającą czapkę, rękawiczki, szalik i buty z odpowiednią częścią ciała. Nauczyciel pokazuje ilustrację a dzieci dotykają odpowiedniej części ciała. Przyklejanie ubranka – taśmą dwustronną
, N. Ubieraliśmy misia żeby było mu ciepło, żeby się nie przeziębiał, ale pora zadbać o nas.
Co musimy założyć na rączki, gdy jest zimno?
Ja mam tu w pudełku różne rękawiczki, popatrzcie.
6..Kolorowe rękawiczki- zabawa - rozumienie pojęcia para, rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej)
Nauczyciel rozkłada przed dziećmi kilka par rękawiczek z kartonu i układa je w szeregu, mówiąc, np.-
-Mam zieloną / czerwoną/ żółtą rękawiczkę, szukam do niej pary. Liczy, wskazując kolejne pary rękawiczek ,
Mówi :Mam 3 pary rękawiczek. Para to dwie takie same rękawiczki,
Na dywanie n-l rozkłada kilka wymieszanych rękawiczek w różne wzory i kolory. Dzieci dobierają w pary rękawiczki i układają je w pary. Liczą pary., np. 1 para żółtych, 2 pary czerwonych, 3 pary zielonych
7- Zabawa ruchowa z elementami metody W. Sherborne
Dzieci – bałwanki zmęczyły się pracą, więc się trochę pobawią,( zakładają opaski na głowę)
o Turlają się po podłodze ( same i jeden drugiego);
o Ślizgają się na pośladkach – kręcą się dookoła siebie;
o Czasami zjeżdżają z górki parami;
o Przytulają się, głaszczą po głowach;
8. Rękawiczki- wykonanie zadania w kartach.- rozumienie określenia –nad, doskonalenie przeliczania w zakresie 3
Nalepianie w rękawiczce brakujących części. Nad rękawiczkami nalepianie płatków śniegu i dorysowywanie własnych. Liczenie rękawiczek, płatków śniegu i określanie ich liczby liczebnikiem 3-latki
4latki- otrzymują karty z 5 skarpetkami , mają za zadanie odnaleźć jednakowe skarpetki i pokolorować je.

9. Ewaluacja- Zabawa ruchowa przy muzyce: Znajdź swoją parę- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej, sprawdzenie rozumienia pojęcia” para”
N-lka przypina dzieciom po jednym znaczku: mała rękawiczka.
Dzieci poruszają się w rytm skocznej muzyki, kiedy muzyka umilknie, zadaniem dzieci jest odnalezienie swojej pary, czyli dziecka z takim samym znaczkiem.
. Zabawa przy piosence „Zima zima” (31 cd cz. 1 trzylatki) - ilustrowanie piosenki ruchem, doskonalenie poczucia rytmu

10. Pochwalenie dzieci , rozdanie, jako nagrody za dobre sprawowanie i zgłaszanie się do odpowiedzi- kolorowanek z zimowymi obrazkami
Przygotowała Dorota Kubisa- Skalska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.