Scenariusz zajęć z edukacji plastycznej w grupie dzieci 5 letnich
Temat tygodnia: Jesień w lesie i parku
Temat zajęć:Jesienne obrazki z liści-przyklejanie liści i dorysowywanie do nich różnych elementów
Cele ogólne:
-wypowiadanie się poprzez różne techniki plastyczne
-pogłębianie i utrwalanie wiadomości o jesieni
-zapoznanie z nazwami niektórych drzew,liści i ich owoców
Cele szczegółowe:
-rowija logiczne myślenie
-zna nazwy piszczególnych drzew ich owoców i liści(kasztanowiec,klon,dąb,dąb)
-wykorzystuje tworzywo przyrodnicze jako materiał plastyczny
-rozwija wyobraznie twórczą
-cieszy się z efektów swojej pracy
Metody:
Słowna,improwizacji ruchowej wg R.Labana,swobodnej ekspresji twórczej,pedagogika zabawy
Formy:zbiorowa,indywidualna
Środki dydaktyczne:zagadka,obrazki drzew i ich owoców'naturalne liście z wymienionych drzew(klon,dąb,kasztanowiec,jarzębina),szary papier,utwor Vivaldiego-jesień,kredki,klej,kolorowy karton.
Przebieg zajęcia
1.Powitanie dzieci przez nauczycielke
Niech podskoczą do góry dzieci które lubią Panią Jesień
Niech zaklaszcza dzieci które lubią chodzic na spacery
Niech pomachają do mnie dzieci którym podobaja sie jesienne kolory liści
2.Wprowadzenie w temat zajecia poprzez rozwiazanie zagadki
Dzieci siedzą w kole, na środku leżą przykryte szarym papierem naturalne liście.Po odgadnięciu zagadki przez dzieci,nauczycielka prezentuje dzieciom naturalne okazy(zdjęcie szarego papieru z liści)
Zagadka:Spadają z drzewa żółte,rude,czerwone wiatr je unosi w tę i tamtą stronę
3.Krótka rozmowa z dziećmi na temat liści
-jak nazywa się dany liść?
-z jakiego drzewa pochodzi i jaki jest jego owoc?
Poproszenie dzieci o wybranie jednego z liści.
4.Zabawa dydaktyczno-ruchowa Dopasowywanie liści do danego drzewa
5.Zabawa ruchowa Taniec liści-swobodna improwizacja ruchowa przy muzyce Vivaldiego-jesień
6.Omówienie pracy plastycznej
Każde dziecko trzyma swój liść.Zadaniem dzieci jest przyklejenie liścia do kartonu i dorysowanie różnych elementów tak aby powstał obrazek którego dzieci będą mogły nazwać
7.Wykonanie pracy przy stolikach
8.Ocena prac dzieci,podziękowanie dzieciom za pracę,wystawa prac dzieci w sali.