Scenariusz zajęć muzyczno – ruchowych . Zajęcia hospitowane
Temat: Zimą bawimy się wesoło
Data: 13. 12.2013 r.
Grupa : 5 latki integracyjna
Prowadząca: Agnieszka Moskal
Cele:
- rozróżnianie tempa i nastroju utworu muzycznego
- wybrzmiewanie głosek w wyrazach 3 literowych
- dzielenie słów na sylaby
- odpowiednie reagowanie na sygnał muzyczny
- integracja grupy w zabawie
-utrwalenie dni tygodnia, rozwijanie logicznego myślenia
Metody: czynna
Formy: grupowa ,zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: CD z utworami : „Wszyscy są”,(KLANZA) „Zimowa muzyka”, „Chore dziecko” ,„Ogień”,(CD KOLEKCJA PRZEDSZKOLAKA) karta pracy „Bałwanki” ; wiersz z historyjką obrazkową „ Co robią zimą tygodnia dni” T. Fiutowskiej; napisy dni tygodnia; obrazki: buty, kurtka, czapka, szalik, rękawiczki.
Przebieg zajęć:
1. Śpiewanie głosek w wyrazach: ULA, IZA, ELA, IGA, OLA przy melodii „Wszyscy są” (KLANZA)
2. „Co ubieramy” - rozmowa kierowana pyta nianiami n-la. Dzieci po kolei wybierają obrazki przedstawiające ubrania zimowe. Dzielą słowa na sylaby.
3. Zabawa muzyczno – ruchowa „Zimowe zabawy na śniegu”. Na hasło n-la dzieci naśladują jazdę na sankach, nartach oraz rzucanie się śnieżkami przy muzyce z CD
4. Zabawy wyciszająca : „Orzeł na śniegu”, „Sople lodu”
5. Zabawa muzyczno – ruchowa” „Leniwe i wesołe bałwanki” – dzieci naśladują nastrój utworu muzycznego (CD „Chore dziecko”)
6. „Co robią zimą tygodnia dni” – prezentacja wiersza T. Fiutowskiej. Układanie obrazków pod napisami dni tygodnia
7. „Ogień” CD – ruch do muzyki : masz po kole, „czarowanie rękoma”, krok w przód i w tył”, obrót dookoła własnej osi
8. „Bałwanek” – dorysowywanie odpowiedniej liczby guzików na sylwecie bałwanka (Nauczycielka Przedszkola grudzień 2013)