Scenariusz uroczystości
„Dzień Pluszowego misia w przedszkolu – to już czwarty rok ”
Opracowały: Danuta Rzepka, mgr Anita Michałowska
Miejsce: sala grupy II.
Uczestnicy: dzieci ze wszystkich grup wiekowych.
Cel uroczystości:
• przybliżenie dzieciom postaci maskotki misia,
• integracja dzieci z różnych grup wiekowych,
• doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie,
• wytworzenie atmosfery radosnego nastroju i wesołej zabawy,
Przebieg uroczystości:
Dzieci wchodzą do sali i siadają na wyznaczone miejsca.
I. Wstęp
W stumilowym lesie mieszka ze swoimi przyjaciółmi miś Puchatek, który o tej porze roku bardzo
często śpi ( miś chrapie).
Miś Uszatek:
Hop, hop, misiu Puchatku, gdzie jesteś...o znalazłem go , ale co to mis śpi i chrapie poczekajcie dzieci spróbuje go obudzić. Misiu Puchatku obudź się dzieci pomóżcie mi wołajcie ze mną misiu, mi- siu, mi- siu. (dzieci sylabizują).
Miś Puchatek budzi się ... co to za hałasy i dlaczego Uszatku nie dasz mi spać.
Miś Uszatek: Na leśnej polanie zebrały się dzieci. Zapomniałeś Puchatku przecież dziś jest święto, (a czyje - pyta Puchatek)
Miś Uszatek: Święto wszystkich Misiów moje i twoje, dlatego dzieci tutaj przybyły i chętnie z nami się będą bawiły.
II. Powitanie
Misie razem:
Pięknie się kłaniamy
I o zdrówko pytamy
Podamy prawa łapkę
I miło się przywitamy
Miś Puchatek:
Teraz bardzo proszę
Weźcie przykład ze mnie
Gdy jesteśmy mili
Wszystkim jest przyjemni.
III. Piosenka pt. ,,Wesołe dłonie.” – M. Tanoszewskiej
Każda dłoń ma palców pięć (pokaz rąk i rozstawienie palców)
Gdy je ściśniesz będzie pięść (demonstruje pięść)
Bum, bum, bum, bum, bum
(tworzymy z pięści wieżę uderzając prędko)
Czasem dłonie bawią się jedna drugą
Gonić chce (młynek)
Bum, bum, bum, bum, bum
Czasem dłonie bawią się grają w paluszkową grę
(dzieci dotykają swoich palców)
Bum, bum, bum, bum, bum
Czasem dłonie bawią się jedna drugą klepnąć chce( klaszczą w dłonie)
Bum, bum, bum, bum, bum
Miś Puchatek:
Ja pluszowy gruby miś
bardzo grzeczny byłem dziś
zjadłem wszystko na śniadanie
i czyściutkie mama ubranie
Miś Uszatek:
Ja tez jestem misiek zuch
Mleko piłem dziś za dwóch
I to wam powiedzcie mogę
Nie wylałem na podłogę.
Pijcie mleko.
IV. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Niedźwiadek” – dzieci ustawiają się
w kole i pokazują gestem śpiewany tekst:
PRAWA ŁAPKA,
LEWA ŁAPKA,
JA JESTEM NIEDŹWIADEK.
PRAWA NÓŻKA,
LEWA NÓŻKA,
A TO JEST MÓJ ZADEK.
LUBIĘ MIODEK,
KOCHAM MIODEK,
PODBIERAM GO PSZCZÓŁKOM
PRAWĄ ŁAPKĄ,
LEWĄ ŁAPKĄ,
ALBO WCIĄGAM RURKĄ.
V. Zabawa pt. ,,Śniadanie misia – małe co nieco.”
Misie wybierają przedstawicieli każdej grupy wiekowej. Zadaniem dzieci jest zlizanie miodu z talerzyka. Następnie wszystkie dzieci oblizują wargi.
VI. Zabawa integracyjna pt. ,,Misiowy masażyk.”
Dzieci robią masażyk swoim misiom pt. ,,Tu płynie rzeczka.”
Tu płynie rzeczka
(Na plecach kantem dłoni wykonujemy ruch falisto posuwisty)
Tędy przeszła pani na szpileczkach
(Opuszkami palców stukamy w plecki)
Tu przeszły słonie
(Stukamy zaciśniętymi pięściami posuwając się na plecach z dołu na górę)
I biegły konie
(jak wyżej, ale w drugą stronę z góry na dół)
Zaświeciły dwa słoneczka
(Palcem rysujemy słoneczko na plecach)
Spadł drobniutki deszczyk
(Opuszkami palców stukamy w plecki)
Czy przeszedł cię dreszczyk?
(szczypiemy delikatnie w kark lub w bok pleców
VII. „Taniec wesołych misiów” – swobodna ekspresja do muzyki pt. ,,Mały miś.”
VIII. Zabawa pt. „Niedźwiedzie łapy” – każdy zawodnik ma za zadanie zebrać pięć małych klocków ręką w kuchennej rękawicy i włożyć je do pudełka.
IX. Zabawa pt. „Garnek miodu” – zadaniem zawodnika jest przyciągnięcie do siebie za pomocą sznurka (nawijanego na papierowy rulon) garnka.
X. Zabawa ruchowa pt. ,, O jak przyjemnie.”
O jak przyjemnie i jak wesoło z misiaczkiem bawić się, się
raz nóżka prawa raz nóżka lewa do przodu do tyłu i raz dwa trzy.
XI. „Misiowe zagadki” – rozwiązywanie zagadek.
• Bohatera tej bajeczki każdy z was na pewno zna
miś, o który teraz mówię oklapnięte uszko ma?
(Miś Uszatek)
• Mieszka w stumilowym lesie?
(Puchatek)
• Ulubiony przysmak Kubusia Puchatka?
(miód)
• Co robią misie zimą?
(śpią)
• Smacznie śpi w swojej gawrze
W czasie białej zimy
My go nie zbudzimy bo się go boimy?
(niedźwiedzie)
XII. Zadanie dla pani dyrektor i nauczycieli.
Rysowanie pod dyktando pt. „Portret pluszowego misia” do wiersza E. Węglewskiej pt. ,,Miś.”
Główka kształt kółka ma,
Na niej leżą uszka dwa
Brzuszek piękny, okrąglutki,
Taki sam jak mają nutki
Łapki, nóżki, oczko jedno, drugie,
Zaraz misiu do nas mrugnie.
Nosek, buzię ładna dam,
Aby miodek mógł jeść sam.
XIII. Piosenek o misiu w wykonaniu każdej grupy wiekowej pt. ,,Miś ma w oczach szklane kulki.”
Miś ma w oczkach szklane kulki
Po to misiem jest
Żeby było kogo tulić
Kiedy pada deszcz
Ref: Miś ma uszy do targania
Po to misiem jest
Żeby mieć coś do kochania
I wytarcia łez
Miś ma wszystko , czego trzeba
Żeby misiem być
By do łóżka go zabierać
Żeby o nim śnić
Miś ma łapy bardzo miękkie
Po to misiem jest
Żeby trzymać go na rękach
Kiedy tylko .chcesz.
XIV. Zakończenie i do zobaczenia za rok oraz czas na ,,Małe co nieco” – miasteczkowe misie Luisie.
• Bohatera tej bajeczki każdy z was na pewno zna
miś, o który teraz mówię oklapnięte uszko ma.
• Mieszka w stumilowym lesie?
• Ulubiony przysmak Kubusia Puchatka?
• Co robią misie zimą?
• Smacznie śpi w swojej gawrze
W czasie białej zimy
My go nie zbudzimy bo się go boimy?