Scenariusz uroczystości
„Dzień Pluszowego misia w przedszkolu – to już trzeci rok”
Opracowały: Danuta Rzepka, mgr Anita Michałowska
Miejsce: sala grupy II.
Uczestnicy: dzieci ze wszystkich grup wiekowych.
Cel uroczystości:
• przybliżenie dzieciom postaci maskotki misia,
• integracja dzieci z różnych grup wiekowych,
• doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie,
• wytworzenie atmosfery radosnego nastroju i wesołej zabawy,
• kształtowanie umiejętności matematycznych,
• kształtowanie logicznego myślenia i umiejętności pokonywania trudności.
Metody: słowna, czynna, oglądowa.
Formy pracy: grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: przebranie dla Puchatka i Uszatka, gwizdek, tabliczki z napisami grup, lista obecności, pojemnik w kolorze czerwonym, różnokolorowe klocki, 8 piłek różnej wielkości, dwa pojemniki żółty, zielony, cztery wazony w kolorze żółtym, zielonym, czerwonym, niebieskim, kwiaty 1 w kolorze żółtym, 2 w kolorze czerwonym, 3 w kolorze zielonym, 4 w kolorze niebieskim, CD z nagranymi piosenkami, magnetofon, figury geometryczne 1 koło, 1 kwadrat, 1 trójkąt, 4 prostokąty, kartoniki z kropkami do 6, kartony z cyframi do 6, 3 obręcze w kolorze żółtym, 3 kręgle w kolorze czerwonym, baryłka z miodem, cukierki, dekoracja sali – balony.
Przebieg uroczystości:
1. Dzieci wchodzą do sali i siadają na wyznaczone miejsca.
2. Powitanie dzieci przez Misia Puchatka i misia Uszatka.
Misie wchodzą do sali przy piosence pt. ,,My jesteśmy „ śpiewanej na melodię pt. ,,Tanie dranie”.
My jesteśmy misie dwa, misie dwa, misie dwa
Hopsa, hopsa, hopsa, hopsa sa.
Misie siadają na podłodze i jedzą małe co nieco. Nagle dostrzegają, że wokół nich siedzą dzieci. Misie zastanawiają się gdzie są i co tu robią. Zaczynają się kłócić i wymieniają różne uroczystości. Dzieci podpowiadają, że dzisiaj w przedszkolu jest obchodzony Dzień Pluszowego Misia. To święto wszystkich misiów na całym świecie. Następnie misie się przedstawiają i mówią, że będziemy się dzisiaj bawić matematycznymi zabawami.
Zadania dla poszczególnych grup.
Zadanie dla grupy I:
Dzieci otrzymują klocki w różnych kolorach i pojemnik koloru czerwonego. Zadanie polega na wybraniu z pośród wszystkich klocków tylko czerwonych i umieszczenie ich w pojemniku. Następnie z pomocą misia wszystkie grupy liczą ile klocków jest w pojemniku.
Zadanie dla grupy II:
Dzieci otrzymują dwa rodzaje piłek (małe i duże ok. 8 sztuk) oraz dwa pojemniki. Zadanie polega na przyporządkowaniu piłek do odpowiednich pojemników (np. duże do żółtego, małe do zielonego). Następnie z pomocą misia wszystkie grupy liczą ile piłek jest w pojemniku.
3. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Niedźwiadek” – dzieci ustawiają się
w kole i pokazują gestem śpiewany tekst:
PRAWA ŁAPKA,
LEWA ŁAPKA,
JA JESTEM NIEDŹWIADEK.
PRAWA NÓŻKA,
LEWA NÓŻKA,
A TO JEST MÓJ ZADEK.
LUBIĘ MIODEK,
KOCHAM MIODEK,
PODBIERAM GO PSZCZÓŁKOM
PRAWĄ ŁAPKĄ,
LEWĄ ŁAPKĄ,
ALBO WCIĄGAM RURKĄ.
Zadanie dla grupy III:
Dzieci otrzymują cztery kolory wazonów oraz cztery kolory kwiatów. Zadanie polega na przyporządkowaniu kwiatów do odpowiednich wazonów. Następnie z pomocą misia wszystkie grupy liczą ile jest kwiatów w każdym wazonie.
Zadanie dla grupy IV:
Dzieci otrzymują figury geometryczne i je nazywają. Zadanie polega na ułożeniu z tych figur pajaca.
4. Zabawa muzyczna przy piosence „ Ty i ja.”
Podczas trwania piosenki o misiu odtwarzanej z płyty CD dzieci tańczą w parach ze swoją maskotką – misiem.
Zadanie dla grupy V:
Dzieci otrzymują kartoniki z kropkami i je przeliczają. Następnie przyporządkowują kartonik z kropkami do odpowiedniej cyfry.
Zadanie dla pani dyrektor:
Zadanie polega na ułożeniu rytmu według podanego wzoru. Dzieci trzymają obręcze i kręgle. Misie układają KOD, który pani dyrektor musi odtworzyć z rozsypanych dzieci.
Koło –kręgiel- koło- kręgiel– koło - kręgiel
5. Koncert piosenek o misiu w wykonaniu każdej grupy wiekowej.
6. Zakończenie i do zobaczenia za rok.