X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 21557
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pod parasolem - scenariusz zajęć dla dzieci 4 -letnich

Temat:„Pod parasolem”– scenariusz zajęć plastycznych dla dzieci 3-4-letnich
Data: 23.11 2012
Nauczyciel: Anna Dobrzyńska, Aneta Szalińska
Nauczyciel zaproszony- Beata Lis
Zaproszeni goście- rodzicie, Pani dyrektor
Podstawa Programowa:
Ad1-p.2 przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
Ad11-p.1 rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku; podejmuje rozsądne decyzje i nie naraża się na niebezpieczeństwo wynikające z pogody, np. nie stoi pod drzewem w czasie burzy, nie zdejmuje czapki w mroźną pogodę;
Ad14- p.3 dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
CELE OGÓLNE :
· wzbogacanie wiedzy przyrodniczej związanej ze zjawiskami atmosferycznymi
· rozwijanie mowy, wyobraźni, percepcji słuchowej
· doskonalenie sprawności manualnej
· rozwijanie twórczej aktywności dzieci
CELE OPERACYJNE :
· dziecko potrafi określić cechy jesiennej pogody
· potrafi w usłyszanych dźwiękach rozpoznać jesienne zjawiska atmosferyczne
· wypowiada się całymi zdaniami
· określa stany pogody

ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
Odtwarzacz CD, płyta CD – „Odgłosy pogody”), sylwety parasola, karton, klej, kredki, gazety, plastikowe siatki, szarfy, kropelki deszczu z kartonu, włóczka, bibuła, plastelina
METODY PRACY:
Czynne, słowne, percepcyjne, twórcze
FORMY PRACY:
Praca zbiorowa, indywidualna, zespołowa.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Zabawa integracyjna „Witaj przedszkolaku”
Dzieci stoją w dwóch rzędach, przodem do siebie, na sygnał nauczycielki witają się ze sobą różnymi częściami ciała np. paluszkami, kolanami, uszami.
2.Krotka pogadanka podsumowująca jesienną pogodę. Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela dotyczące jesiennej aury np. Jaka mamy teraz porę roku? Co można znalezć jesienią w parku? Jakiego koloru liście spadają jesienią z drzew? Rozpoznawanie przez dzieci charakterystycznych odgłosów pogody (deszcz, grzmoty, wiatr), próba odwzorowanie tych dzwięków poprzez klaskanie, szelest.
3.Zabawa paluszkowa "Deszczyk"
Dzieci wspólnie z nauczycielką "wykonują" najpierw deszczyk w powietrzu, potem na kolanach na podłodze. Następnie siadają w kręgu na dywanie (jedno za drugim) i "wykonują" deszczyk na plecach kolegi, za którym siedzą.
4. Zabawa matematyczna „tyle kropelek ile latek”
Określanie przez dzieci swojego wieku, pokazywanie lat na kropelkach deszczu (liczenie do czterech).
5.Zabawa orientacyjno-ruchowa „Wskocz do kałuży”
Dzieci rozkładają na podłodze szarfy „kałuże”, obok których spacerują swobodnie, jednak na sygnał nauczyciela muszą wskoczyć do kałuży i tupać nogami.
6. Tworzenie przez dzieci barwnych parasoli z dostępnych elementów (sylweta parasola, włóczka, klej, plastelina, kredki do kolorowania, bibuła, karton). Wspólne przyklejanie gotowych parasoli na karton.
7. Podsumowanie zajęć, porządkowanie po zajęciach oraz pożegnanie zaproszonych gości.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.