SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH W KLASIE I
TEMAT: Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowo-ruchowej na materiale głoskowym i literowym. Synteza na poziomie sylaby u dzieci z zaburzeniami mowy.
CELE ZAJĘĆ:
- tworzenie powiązań wzrokowo-słuchowych i kinestetyczno-ruchowych
-wdrażanie do ujmowania sylaby jako pewnej całości oraz jako części wyrazu.
- usprawnienie słuchu fonematycznego i analizatora wzrokowego oraz rozwijanie sprawności
manualnej
-zdobywanie umiejętności pisania i czytania wyrazów trzyliterowych
-ćwiczenia sprawności manualnej
-rozwijanie sprawności psychomotorycznej
-ćwiczenia w prawidłowym artykułowania dźwięków
METODY PRACY:
Podające –opowiadanie, objaśnienie, krótka rozmowa pouczająca
Aktywizujące- metody sytuacyjne, gry dydaktyczne
Praktyczne – pokaz
FORMY PRACY:
Praca zbiorowa i indywidualna - jednolita i zróżnicowana
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Ilustracje, karty pracy, tamburyno, nagrania piosenek, lusterka, kartoniki z sylabami, układanki obrazkowe, rozsypani sylabowe i wyrazowe, kalka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
ZAJĘCIA GRUPOWE.
1.Przedstawienie się dzieci – zabawa „Kogo wołam?”
Nauczyciel wymawia bezgłośnie imię dziecka. Ten uczeń, który rozpoznaje swoje imię podchodzi do nauczyciela i głośno oraz wyraźnie je wymawia. Potem dzieli je na sylaby i głoski.
2.Ćwiczenia usprawniające ruch artykulacyjne – ćwiczenia języka i warg. /usprawniają funkcje mowy i reedukują powstałe zaburzenia/
Każdy uczeń otrzymuje lusterko i ćwiczenia wykonuje patrząc do niego.
Ćwiczenia maja charakter zabawy i za każdym razem nauczyciel pyta „Czy potrafisz?”
• Wysuwanie języka do przodu, a następnie chowanie go w jamie ustnej przy szeroko otwartych ustach
• Usta szeroko otwarte, a język wykonuje ruchy wokół ust zakreślając małe i duże kółka
• Mlaskanie czubkiem języka
• Język wysunięty do przodu, zwijany w trąbkę –tzw. rulonik
• Szerokie otwieranie i zamykanie ust.
3.Odtwarzanie rytmu i struktur dźwiękowych:
a) Wysłuchanie nagranej piosenki „Wlazł kotek na płotek” i wyklaskiwanie jej rytmu
b) Nauczyciel wystukuje dowolny rytm na tamburynie, a dzieci odtwarzają go z pamięci stukając palcami o blat ławki.
4. Kreślenie kształtów graficznych figur i liter w powietrzu.
Nauczyciel kreśli palcem w powietrzu proste figury geometryczne lub poznane uprzednio litery, a uczniowie naśladują te ruchy w powietrzu, na plecach kolegi głośno je wymawiając.
5. Zabawy ruchowe przy muzyce „Nitko, nitko” „My jesteśmy krasnoludki”
ZAJĘCIA INDYWIDUALNE.
1. Nauczyciel rozdaje uczniom rysunki /każdemu po jednym/. Ilość rysunków odpowiada ilości uczniów na zajęciach.
Zadaniem uczniów jest nazwanie przedmiotów lub rzeczy znajdujących się na ilustracji, podzielenie na sylaby i zapisanie ilości sylab.
Ilustracje przedstawiają : koty /2 sylaby/
domy /2 sylaby/
samoloty /4 sylaby/
lalki / 2 sylaby/
pajacyki / 4 sylaby/
2. PRACA INDYWIDUALNA ZRÓŻNICOWANA
UCZEŃ PIERWSZY
Uczeń ten ma zaburzoną koordynację ruchowo-wzrokową oraz trudności z głośnym czytaniem.
- Uczeń otrzymuje do uzupełnienia tekst z lukami.
KUCYK CYKOREK ....... TRAWĘ.
OLA JE ........... .
.................... GOTUJE OBIAD.
Wyrazy do uzupełnienia (musi ich być więcej)
/ jajka, lubi, mama, obrazek/
- Następnie zadaniem ucznia jest wypełnienie konturów rysunku poprzez zamalowanie płaszczyzny obrazu kredkami.
UCZEŃ DRUGI.
Uczennica ma trudności w zakresie analizy i syntezy wzrokowej oraz obniżoną sprawność manualną.
- W jednej kopercie uczennica otrzymuje tekst napisany w całości, natomiast w drugiej ten sam tekst, ale podzielony na wyrazy. Zadaniem dziecka jest ułożenie z tych wyrazów /rozsypanki/ tekstu według wzoru, który następnie głośno odczytuje.
Treść tekstu:
Ala ma psa.
Ten pies to Bobik.
Bobik to jamnik.
- Wycinanie i naklejanie.
Uczennica wycina kwiatki z kolorowego papieru i nakleja je na kartonie tworząc dowolny wzór.
UCZEŃ TRZECI.
Uczeń z trudnościami w czytaniu, myli litery, niski poziom grafomotoryczny.
- Uczeń otrzymuje kartoniki z sylabami i obrazki przedstawiające podpisy do wyrazów.
Zadaniem dziecka jest przeczytać je głośno i wyraźnie, a potem ułożyć z nich wyraz-podpis do ilustracji.
Przykłady wyrazów:
LA - LA
KO - TY
KO - MIK
Następnie uczeń przelicza ilość sylab w danym wyrazie, zapisuje je za pomocą cyfry i przepisuje powstałe wyrazy do powiększonej liniatury.
- Uczeń otrzymuje wzory „szlaczków”, które rysuje w zeszycie od strony lewej do prawej zgodnie z kierunkiem pisma.
UCZEN CZWARTY.
Uczennica z obniżoną sprawnością manualną.
- Uczennica otrzymuje rysunek, a jej zadaniem jest przekalkowanie go i pomalowanie farbkami.
- Następnie uczennica z drobnych elementów całość obrazka i opowiedzieć co na nim widzi. Potem przykleja elementy obrazka na karton tworząc całość. /puzzle obrazkowe/
W trakcie zajęć nauczyciel pomaga dzieciom mającym trudności z rozwiązaniem swojego zadania.
6. Sprawdzenie poprawności wykonanych zadań.
7. Podsumowanie zajęć:
Zabawa w tworzenie sylab i wyrazów.
Uczniowie otrzymują kartonik z jedną z poznanych dotychczas liter. Nauczyciel wymawia sylabę – np. „LA”, a zadaniem uczniów , którzy mają dane literki jest ustawienie się w pary ( w miarę upływu, gdy uczniowie poznają większą ilość liter czasu zabawę można wzbogacić przez tworzenie wyrazów np. L-A-L-A)
Przykłady sylab:
-BU
-TY
-DA
-KO itp.
Przykłady wyrazów:
BU – TY
BU-DA
KO-TY
8. Pożegnanie grupy.
Nauczyciel nagradza dzieci za wkład pracy i poucza dzieci co należy powtórzyć lub poćwiczyć w domu. Na zakończenie zajęć wspólne zaśpiewanie piosenki „Hej, biały walczyk” i zabawy przy piosence.