X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 21544
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia otwartego dla nauczycieli stażystów

Miejsce: Miejskie Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Lędzinach

Data: 27.11.2013r.

Forma: mała grupa dzieci niepełnosprawnych

Metoda: elementy metody W.Sherborne, poglądowa, stawianych pytań, stopniowania trudności

Prowadząca: Elżbieta Książek

Środki dydaktyczne: magnetofon, paski kolorowej bibuły, obrazki przedstawiające części ciała

Cel główny: Doskonalenie orientacji w schemacie ciała

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- Chętnie uczestniczy w zajęciach,
- Chętnie się komunikuje,
- Rozumie i wykonuje kierowane do niego polecenia,
- Nawiązuje kontakt wzrokowy,
- Wskazuje części ciała, części twarzy na sobie oraz na partnerze,
- Toleruje dotyk drugiej osoby, nawiązuje kontakt z drugą osobą na miarę swoich możliwości percepcyjnych, motorycznych
- Naśladuje lub biernie uczestniczy w naśladowaniu - jest prowadzone przez drugą osobę,
- Potrafi określić nazwy czynności wykonywanych przez części ciała np.: oczy do patrzenia
- Zna kolory podstawowe

Przebieg zajęcia:

1. Przywitanie do słów piosenki:"Maluszki" - dzieci przedstawiają prostym ruchem treść piosenki, obserwują nauczyciela i inne dzieci, skupiają wzrok, dzieci niżej funkcjonujące wykonują ruchy z pomocą drugiej osoby.

2. Dzieci witają się różnymi częściami ciała, wyciągają ręce, następnie nogi, dotykają się wzajemnie, nauczyciela. dzieci mówiące nauczyciel zachęca do komentowania tego co robią, jak się witają, kogo witają, podają imiona. Dzieci niemówiące są proszone o przywitanie dzieci, których imiona nauczyciel kolejno wymienia.

3. Wspólny śpiew piosenki:"Pokaż szybko, gdzie masz oko...". Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat piosenki, części twarzy w niej wymienionych, dzieci wskazują części twarzy na sobie, na koleżance, koledze, zamieniają się rolami, oglądają swoją twarz w lusterku. Nauczyciel daje czas wszystkim dzieciom na wykonanie zadań, dostosowując je do ich możliwości percepcyjnych, motorycznych, intelektualnych. Dzieci określają co robimy oczami (patrzymy), uszami (słuchamy) itd. Następnie nauczyciel zadaje zagadkę: co zakładamy na głowę, celowo myli się i oczekuje, kiedy dzieci go poprawią.

4. Wspólne zaśpiewanie i zademonstrowanie ruchem piosenki "Ręce", omówienie co możemy robić rękami: klaskać, głaskać, szczypać, uderzać o dywan i podawać np. balon do koleżanki i kolegi. Dzieci podają do siebie balon wypełniony ryżem, nasłuchują odgłosu jaki on wydaje.

5. Nauczyciel kontynuuje rozmowę z dziećmi na temat części ciała, co możemy robić nogami, stopami. Dzieci tupią o podłogę, ruszają paluszkami u nóg, określają co ubierają na nogi.

6. Dzieci zgodnie z poleceniem nauczyciela wybierają określone kolory pasków bibuły i owijają nimi określone przez nauczyciela części ciała, np. czerwoną-rękę, zieloną-nogę, niebieską-głowę, dzieciom niżej funkcjonującym nauczyciel lub inna osoba owija części ciała i mówi co owija i jakim kolorem.

7. Nauczyciel demonstruje dzieciom obrazki przedstawiające części ciała, następnie układa obrazki na stole, prosi wybrane dziecko, aby przyniosło obrazek przedstawiający tę część ciała, którą nauczyciel pokazuje, dziecko przynosi obrazek, a pozostałe oceniają czy wybór był prawidłowy.

8. Na zakończenie zajęć dzieci kładą się na plecach, uczą się je wyczuwać, odprężają się, wysłuchują krótkiej kołysanki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.