Scenariusz zajęć dla dzieci 3-4 letnich – usprawnianie narządów mowy podczas zabaw artykulacyjnych
Temat: Ćwiczenia artykulacyjne na podstawie wiersza W. Chotomskiej „Co słychać na wsi”.
Cele ogólne:
- usprawnianie narządów artykulacyjnych
- poszerzanie wiadomości na temat zwierząt mieszkających na wsi
Cele operacyjne: dziecko
- usprawnia ćwiczeniami swoje narządy mowy
- prawidłowo artykułuje głoski
- rozpoznaje zwierzęta wiejskie po ich odgłosach
- potrafi naśladować głosy zwierząt stosuje zwroty dźwiękonaśladowcze
- uważnie słucha wiersz
- rozwiązuje zagadki obrazkowe
- sprawnie porusza się przy muzyce
Metody :
§ słowna :
- recytacja wiersz, rozmowa, objaśnienia
§ percepcyjna:
- obrazki
§ czynna:
- zadań stawianych dziecku
Formy:
- praca z całą grupą , indywidualna
Pomoce:
ilustracja przedstawiająca wiejskie podwórko, obrazki przedstawiające zwierzęta hodowane na wsi, kartoniki z kropkami (od 1 do 4), tamburyno, płytka CD, arkusz brystolu z elementami wiejskiego podwórka- zabudowania, wycięte postacie zwierząt, klej w sztyfcie
Przebieg:
1. Zabawa powitalna: dzieci stoją w kręgu. Prowadząca wypowiada kolejne sposoby powitana
Powitajmy się jak pieski
- hau, hau, hau
Powitajmy się jak kotki
- miau, miau, miau
Powitajmy się jak kózki
- mee, mee, mee
Powitajmy się jak krówki
- muuuuuuuuuu
Ja witam ciebie,
Ty witasz mnie (machamy do siebie ręką)
2. Zabawa integracyjna przy muzyce – „Samolot” (płyta CD)
Lądowanie na wiejskim podwórku.
Włączamy silniki – prawą ręką przekręcamy kluczyk.
Wyciągamy przed siebie prawa rękę z wyprostowanym kciukiem
i zgiętymi pozostałymi palcami. Wyciągamy przed siebie lewą rękę
z wyprostowanym kciukiem i zgiętymi pozostałymi palcami.
Zapinamy pasy.
Wyciągamy przed siebie wyprostowane ręce, lewą zaginamy na prawym łokciu i na odwrót.
Sprawdzamy czy jesteśmy gotowi do lotu.
Złożone ręce podnosimy do góry i patrzymy przez okienko.
Lecimy.
Rozkładamy ręce na boki i biegamy w rytm muzyki po sali.
W czasie lotu robimy „obroty samolotem” i lądujemy
(po kolejnym lądowaniu na wiejskim podwórku).
3. Rozwiązanie zagadek obrazkowych – „Jakie to zwierzę?”
Dzieci stopniowo odsłaniają obrazki zwierząt hodowanych zasłonięte kartonikami z kropkami (od 1 do 4), odgadują, jakie zwierzę zostało ukryte. Starają się odgadnąć nazwę po odsłonięciu jak najmniejszej liczby kartoników
4. Słuchanie wiersz W. Chotomskiej „Co słychać na wsi”, ilustrowanego obrazkami zwierząt, o których jest w nim mowa. Naśladowanie głosów zwierząt, których nazwy wypowiada nauczyciel. Krótka rozmowa na temat treści wiersza i zwierząt żyjących na wsi.
„Co słychać we wsi” W. Chotomska
Co słychać? Zależy gdzie
Na łące słychać: Kle – kle!
Na stawie: Kwa – kwa!
Na polu: Kraaa!
Przed kurnikiem: - Kukuryku!
- Ko – ko – ko – ko – ko! w kurniku.
Koło budy słychać: - Hau!
A na progu – Miau!
A co słychać w domu
Nie powiem nikomu.
5. „Zwierzęta" - zabawa ruchowo- ortofoniczna.
Dzieci biegają po sali w rytm tamburyna. Gdy nauczyciel wymieni nazwę zwierzęcia, dzieci naśladują je głosem (kura -kokoko, kogut -kukuryku, baran -bebebe, piesek -hauhauhau, kotek -miaumiau).
6. Ćwiczenia słuchowe- „Rozmowy zwierząt”.
Nauczyciel mówi każdemu dziecku na ucho, jakim jest zwierzątkiem. Następnie dzieci spacerują po sali, naśladując głos swojego zwierzątka, i nasłuchują głosów wydawanych przez inne dzieci- poszukują takich samych zwierząt jak one. Poszczególne grupy odszukanych zwierząt gromadzą się w jednym miejscu i tańczą w kółkach przy piosence „Zielona wiosna” (płyta CD 4l.)- kury, kaczki, krowy, konie, koty.
7. „Wiejskie podwórko”- wspólna praca plastyczna
Dzieci samodzielnie wybierają wycięte zwierzęta hodowane na wsi i naklejają na wybrane przez siebie miejsce na wiejskim podwórku.
8. Zakończenie zajęcia- zabawa „Koty na spacerze”
Przy muzyce relaksacyjnej dzieci poruszają się jak kotki, przeciągają się, robią grzbiety, cichutko mruczą. Kiedy muzyka zamilknie kotki zasypiają.