Scenariusz dnia otwartego dla rodziców – hospitacja diagnozująca
Prowadząca: mgr Kamila Urbańczyk
Data: 24. 06. 2013r.
Grupa: 5-6 – latki
Temat: „Zabawy z głoską U ”
Metody:
o Słowna
o Czynna
o Oglądowa
o Metoda globalnego czytania Domana
o Dziecięca matematyka E. Gruszczyk-Kolczyńskiej
o Metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne
Formy:
o Indywidualna
o Z całą grupą
o W zespołach
Środki dydaktyczne: treść wierszyka, karteczki dla każdego dziecka w kształcie płatka, środek kwiatka w kształcie koła, zagadki, koperta dla każdego dziecka z zestawem obrazków (ul, buda i jeden obrazek, który ma w swojej nazwie głoskę „u”), wyrazy globalne do odczytania: ul to dom pszczoły, buda to dom dla psa; kolorowe kółeczka, liczmany, dwie szarfy w dwóch kolorach, magnetofon, CD z muzyką, kartoniki z cyframi i znakami matematycznymi >, <, =; ilustracja przedstawiająca głoskę „U” na podstawie wyrazu „UL”; literki do ułożenia wyrazów: Ula, usta, ulica; ilustracja prezentująca graficzny zapis głoski u, plansza z oznaczonymi polami za pomocą kropek, pinezki, taśma dwustronna, kolorowe kredki, ołówki, kółka z bloku dla każdego uczestnika zajęć i dla rodziców, ilustracja z mapą myśli, kółeczka w kolorze czerwonym i zielonym.
Cele:
o Kształtowanie koncentracji uwagi na bodźce słuchowe
o Ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej
o Utrwalanie poznanych cyfr, przeliczanie zbiorów, zapisu
matematycznego >, <, =
Organizowanie warunków do rozwijania pamięci, logicznego
myślenia, zdolności kojarzenia i skupienia uwagi
o Kształtowanie koordynacji słuchowo-ruchowej
o Utrwalanie zapisu graficznego głoski „u”
o Utrwalanie nazw części ciała
Przebieg:
1.Powitanie: dzieci stoją naprzeciw rodziców i recytując
wierszyk wykonują odpowiednie czynności:
Mam dwie ręce, nogi dwie.
Raz, dwa, raz dwa to się wie.
Prawa ręka do witania –
lewa do ziewania.
2.Dzieci siedzą na dywanie w kręgu, otrzymują karteczki w
kształcie płatka kwiatu. Na środku leży duże koło – środek
kwiatu. Następnie każde dziecko wypowiada swoje imię i
głoskę, na jaką się zaczyna, dzieci układają karteczki
wokół koła i tworzy się kwiat.
3.Zagadki:
Pod jabłonką dom wesoły – kolorowy,
Mieszkają w nim pszczoły.
Pod jabłonką gwar i szum,
Bo to właśnie ........(ul)
Dzieci dzielą wyraz UL na sylaby, wymieniają głoski w wyrazie. Przeliczają sylaby i głoski.
Dzieci odpowiadają i odszukują w kopertach odpowiedni obrazek. Następnie N. pokazuje i odczytuje dzieciom zdanie: UL TO DOM PSZCZOŁY.
Zadaniem dzieci jest policzyć ile wyrazów ma to zdanie i położyć odpowiednią liczbę kółeczek, (cztery kółeczka).
Ten domek podobny do ula,
Janek z desek go zbudował.
W domek słomę dał,
Aby piesek ciepło miał. (buda).
Podział wyrazu BUDA na sylaby i głoski. Przeliczanie sylab i głosek.
Dzieci odszukują odpowiednią ilustrację. N. pokazuje zdanie: BUDA TO DOM DLA PSA.
Dzieci liczą wyrazy i układają odpowiednią liczbę kółeczek.
4.Zabawa matematyczna – zadanie z treścią.
N. mówi zadanie: Na podwórku bawiły się 3 małe pieski. Po niedługim czasie do zabawy dołączyły jeszcze 4 takie pieski. Ile piesków bawiło się na podwórku? Nauczyciel powtarza zadanie, a dzieci liczą na palcach lub za pomocą liczmanów.
5.Zabawa ruchowa z elementami matematyki „Zbieramy kółeczka”. Po sali rozsypane są kółeczka w kolorze czerwonym i zielonym. Dzieci chodzą po sali, jak najciszej. Nauczycielka wymawia różne wyrazy, jeżeli w wyrazie będzie głoska „u” dzieci biorą po jednym kółeczku czerwonym, jeżeli nie będzie w wyrazie głoski „u” dzieci biorą po jednym kółeczku zielonym. Następnie, każde dziecko przelicza uzbierane kółeczka i porównują, których mają więcej, których mniej. Pokaz zapisu matematycznego. Dzieci wkładają czerwone kółeczka do czerwonej szarfy rozłożonej na dywanie, a zielone do zielonej szarfy. Przeliczamy ilość kółeczek w obu zbiorach, używamy do tego znaków matematycznych; <, >,
=.
6.Utrwalanie głoski „U” na wyrazie podstawowym „Ul”
- dzieci, określają, że głoska „u” jest samogłoską;
- wyszukiwanie wyrazów na głoskę „u”;
- układanie modeli wyrazów: ULA, USTA, ULICA;
- Pokaz prawidłowego zapisu głoski „u”;
7.Zabawa ruchowa.
Dzieci dobierają się parami ze swoimi rodzicami – stają naprzeciw siebie.Prowadząca głośno wymawia części ciała, jeżeli usłyszą wyraz z głoską „u” muszą pokazać tę część ciała, np. kolano, głowa, usta, palce, nos, ucho, udo,brzuch, oko itp.
8.Dzieci wyjmują z kopert pozostałe obrazki (został jeden), na tablicy przypięta jest plansza z oznaczonymi polami za pomocą kropek. Zadaniem dzieci jest podzielenie wyrazu na sylaby i przypięcie obrazka pod odpowiednią liczbą kropek np.; ku-ra (dwie sylaby i przypina pod dwoma kropkami).
9.„Masażyk” – rodzice dobierają się w pary ze swoimi dziećmi.
Wszyscy siadają po turecku. Rodzice zajmują miejsca za dziećmi. Dzieci zamykają oczy. Rodzice na plecach dzieci rysują wskazane przez N. głoski. Na znak narysowania głoski „u”,zadaniem dzieci jest wypowiedzenie tej głoski na głos.
10.Chętni, rodzice i dzieci przypinają na tablicę z ulem pszczółkę, której przypięcie oznacza,że zajęcia się podobały.Podziękowanie dzieciom za pracę a rodzicom za przybycie.