Scenariusz zajęć hospitowanych przeprowadzonych przez Agnieszkę Przygodzką w klasie II b w dniu 29.04. 2013 r.
Temat: Dlaczego woda jest cenna?- lekcja podsumowująca
Cel poznawczy: zdobycie wiedzy na temat wody jako podstawowego czynnika determinującego życie istot żywych
Cel kształcący: kształcenie umiejętności praktycznego sprawdzania zdobytej wiedzy
Cel wychowawczy: uwrażliwienie uczniów na powagę problemów Krajów Trzeciego Świata związanych z brakiem dostępu do czystej wody pitnej
Metody:
• Podająca: pogadanka, wykład.
• Problemowa
• Praktyczna- metoda realizacji zadań
Formy:
- Indywidualna,
- Grupowa.
Środki dydaktyczne: nagrania dźwięków związanych z wodą, wiersz T. Ferenc „Woda”, tablica SMART, arkusz papieru, białe żywe kwiaty (np.goździki), szklanki, woda, kolorowy atrament.
Przebieg zajęć:
I. Wprowadzenie w tematykę zajęć. Wysłuchanie i próba rozpoznania nagranych dźwięków wody (tj. szum fal, plusk wody, szmer źródełka, kapanie wody z kranu, krople deszczu, wodospad). Uczniowie, siedząc na dywanie z zamkniętymi oczami, próbują kolejno rozpoznać występujące dźwięki. Po wysłuchanych nagraniach, nauczyciel zadaje pytanie problemowe Co Wam to przypomniało? Jak się czuliście, słuchając tych dźwięków? Jak myślicie, o czym będziemy za chwilę rozmawiać?
II. Nauczyciel prosi dzieci, aby usiadły przy ławkach, zapraszając tym samym do wysłuchania recytacji, ubarwionej prezentacją multimedialną. Nauczyciel recytuje poniższy wiersz:
W sadzie jej pełno:
w studni aż dudni,
w deszczu pluszcze głośno,
w rzece płynie,
na samym morza dnie utopiona,
nie ginie.
W chmurze lekka jak para,
w wiadrze ciężka jak ołów,
piękna jak Wodospad Niagara,
w ogrodzie jak rosnący ogród.
A co drzewa mówią,
gdy im brak wody?
Co kwiaty,
Gdy nie ma deszczu?
Co powiesz ty,
Gdy przez całe dnie
sucho w kranie
i sucho w powietrzu?
Co powie żółta trawa
i popękana ziemia,
pusta studnia i rzeka,
i Sahara bez cienia?”
Przykładowe pytania:
a. O czym według Was jest wysłuchany wiersz?
b. Gdzie znajduje się woda według autora wiersza?
c. Komu potrzebna jest woda? O czym to świadczy?
III. Praca w grupach (podział na grupy ze względu na rodzaj inteligencji). Każda grupa dostaje inne zadanie.
A. Uczniowie, posiadający inteligencję analityczną (Wojtek, Antoś, Natalia): na dużym arkuszu papieru grupa rysuje mapę skojarzeń „znaczenie wody w przyrodzie”, wypisując hasła;
B. Uczniowie, posiadający inteligencją praktyczną (Kuba, Julia, Kacper): przedstawienie scenek pantomimicznych na temat zastosowania wody w życiu;
C. Uczniowie, posiadający inteligencję twórczą: na dużym arkuszu grupa rysuje diagram słoneczkowy, którego centrum stanowi pytanie : co by było, gdyby nie było wody?
Po ok. 10- 15 minutach następuje prezentacja efektów pracy grupowej.
IV. Omówienie doświadczeń, które swój początek miały w piątek (tj. 26.04) i w poniedziałek rano.
Piątek: Doświadczenie „roślinom chce się pić”. Rośliny „piją” wodę. Dzieci mogą to zaobserwować za pomocą tegoż eksperymentu. Czas trwania doświadczenia to ok.3 dni, dlatego konieczne jest jego rozpoczęcie już w piątek.
Przebieg: napełniamy szklankę wodą. Dodajemy do wody kilka kropli kolorowego atramentu. Następnie do szklanki wstawiamy biały kwiat, np. goździk. Po upływie 3 dni kwiat zabarwi się.
Wniosek: podobnie jak zwierzęta, ludzie tak i rośliny potrzebują wody.
Poniedziałek rano: umieszczenie w widocznym, dostępnym miejscu „Plakatu pragnienia”. Nauczyciel informuje dzieci, aby za każdym razem kiedy napiją się wody zaznaczyli ten fakt na plakacie.
Wniosek: mamy częstą potrzebę picia wody. Zawrócenie uwagi uczniów na fakt, że nie wszędzie na Ziemi ludzie mają stały dostęp do czystej wody pitnej.
V. Zadanie pracy domowej: na wtorek- wypełnienie karty pracy (łamigłówki związane z oszczędzaniem wody), na środę- odszukanie w dostępnych źródłach informacji, wiadomości na temat organizacji charytatywnych zajmujących się problemem niedoboru wody na świecie (PAH, Caritas).