Scenariusz zajęć otwartych dla dzieci 3,4 letnich
„W ulu”.
PROWADZĄCA: mgr Daria Hojka
GRUPA: 3,4 latki;
FORMA: praca grupowa, indywidualna;
METODA:
-elementy metody pedagogiki zabawy;
- el. metody C. Freineta;
- elementy metody R. Labana;
CELE:
-rozbudzanie zainteresowań oraz poszerzanie zasobu wiedzy z zakresu przyrodniczego;
- rozwijanie umiejętności współpracy z nauczycielem i grupą;
- rozwijanie umiejętności percepcyjno-motorycznych;
- kształtowanie umiejętności aktywnego dialogu przy zachowaniu określonych norm w grupie;
POMOCE:pluszowy niedźwiadek, opaski – czółka pszczół; chusta Klanzy, ilustracja pszczół na kwiatach, ul z otworem na plastry miodu, kapelusz pszczelarski, miód, chrupki, dziurkowane plastry miodu z sznurówkami do przewlekania, tron dla królowej, kwiaty samoprzylepne; folia bombelkowa, żółta farba, żółty guziczek; chleb z miodem;
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie wszystkich zgromadzonych Rodziców oraz dzieci. Rozdanie kolorowych kwiatów dla wszystkich zgromadzonych( samoprzylepne) oraz opasek na główki dzieci.
2. „Głodny miś”- wskazanie dzieciom pluszowego misia, ( który siedział samotnie w rogu sali, obok niego było pudełko-prezent i balonik). N-lka wyjaśnia dzieciom, że miś ma urodzinki i należy mu coś podarować.
3. „Ja jestem niedźwiadek”- wspólne wykonanie piosenki, wprowadzenie do tematu. Dzieci, chcą podarować niedźwiadkowi miód( lecz go nie mają, muszą zatem rozwiązać zaistniały problem).
AKTYWNA PREZENTACJA SCHEMATU „JAK POWSTAJE MIÓD”.
1. „Z kwiatka na kwiatek”- prezentacja ilustracji pszczół zbierających pyłek kwiatów połączona z zabawą z chustą Klanzy. ( dzieci biegają po obwodzie chusty (kwiat) przy muzyce poważnej „Lot trzmiela” na przerwie w muzyce zbierają konfetti (pyłek) do kubeczków jednorazowych).
2. Dzieci wsypują zebrany pyłek do ula ( otwór w ulu). Nauczyciela zakłada kapelusz pszczelarski ( tłumaczy dlaczego pszczelarzom jest on potrzebny) i wyciąga z tego samego otworu, gdzie dzieci wrzucały pyłek „złoty plaster miodu”.
3. „Pszczółki robotnice”-dzieci otrzymują plastry miodu. Ich zadaniem jest przewleczenie sznurówki przez wszystkie otwory w plastrze. N-lka tłumaczy przyczynę takiego postępowania pszczół. Podziękowanie wszystkim dzieciom za ciężką pracę,( wprowadzenie nazwy „pszczół robotnic.)”.
4. „Wybór królowej pszczół ”- n-lka wybiera mamę –królową spośród zgromadzonych rodziców. Dekorowanie tronu (przez wszystkich zgromadzonych)kolorowymi kwiatami (tymi, które rodzice dostali na początku zajęcia) Królowa nagradza za ciężką pracę swoje pszczoły robotnice miodem( utrwalenie nazewnictwa). Dzieci podchodzą kolejno do królowej, a ta częstuje ich chrupkiem z miodem. „Robotnice” dziękują królowej.
5. Opisywanie swoich doznań smakowych po zjedzeniu miodu. N-lka tłumaczy że miód jest bardzo zdrowym pokarmem nie tylko dla pszczół ale także dla dzieci i dorosłych. Umycie rąk po zjedzeniu miodu ( zwrócenie uwagi, że miód się klei).
6. „Plaster miodu” praca plastyczna utrwalająca zdobyte wiadomości. Odbijanie folii bąbelkowej, pomalowanej żółtą farbą. Praca z podziałem na wiek oraz umiejętności.
A- Maluje folię żółtą farbą, a następnie odbija farbę na kartce; przykleja pszczółkę na kartkę;( dzieci młodsze)
B- Odbija farbę na kartkę, domalowuje pszczółce czółka oraz paski. (dzieci starsze).
7. Podziękowanie za przybycie. Degustacja kanapek z miodem.