Numer: 21427
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwierzęta z lasu, łąki i stawu - scenariusz zajęć

Temat: „ Mieszkańcy lasu, łąki i stawu”.
Miejskie Przedszkole 2 w Częstochowie
Nauczycielki : Beata Lis, Bożena Michoń

Podstawa programowa

Ad.3, pkt 2 mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
Ad.5 pkt 4 uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Ad 4 pkt 2 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
Ad 12 pkt 1 wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie;

CELE OPERACYJNE
Dziecko:
- kojarzy dane zwierzę ze środowiskiem
- zna różne środowiska
- potrafi dopasować zwierzęta do środowiska, w którym żyje
- potrafi przeliczać do 6
- wypowiada się całymi zdaniami
- potrafi zgodnie się bawić i rywalizować
- rysuje obiema rękami jednocześnie (kredkami) w rytm muzyki
- rozróżniają prawą stronę od lewej
FORMY PRACY:
- indywidualna
- zbiorowa

METODY:
- słowna (społecznego komunikowania się, oparta na elementach kultury żywego słowa – rozmowa)
- oglądowa (oddziaływanie wzorem zachowania)
- analityczno-percepcyjna
- problemowo - twórcza

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Duże ilustracje przedstawiające różne środowiska przyrodnicze ( las, łąka, staw), małe emblematy różnych zwierząt, chusta animacyjna, papierowe zwierzęta żyjące na łące, duża kostka do gry, kolorowe kartony z cyframi do 6, opaski dla każdego dziecka ze zwierzętami , które żyją w różnych środowiskach, kredki, papier z narysowanym kółkiem w środku ( dla każdego dziecka), magnetofon, płyta CD z podkładem muzycznym i z piosenką o wiośnie.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie:
Zabawa integracyjna „Iskierka przyjaźni”. Dzieci stoją w kole, podają sobie ręce i puszczają do siebie iskierkę przyjaźni, która ma wrócić do nauczycielki.
Dzieci siadają na krzesełkach, przed nimi znajdują się 3 plakaty, które przedstawiają trzy różne środowiska( łąka, las, staw).

2. Nauczycielka zadaje dzieciom pytania, co przedstawiają plakaty a dzieci wypowiadają się całymi zdaniami.

3.Na dywanie leżą duże kartony z cyframi, pod którymi znajdują się zwierzęta, które trzeba dopasować do danego środowiska.

4. Dzieci za pomocą kostki do gry losują cyferkę, pod którą zaglądają i muszą dopasować zwierzę do odpowiedniego środowiska oraz opowiedzieć o nim kilka słów.

5 Zabawa ruchowo- muzyczna z wykorzystaniem chusty animacyjnej: „ Łąka pełna zwierząt i owadów”.

Dzieci z opaskami na głowach, które przypominają zwierzęta, maszerują wkoło dywanu w rytm muzyki wybierając się na piękną łąkę. Dzieci wspólnie z nauczycielką rozkładają chustę animacyjną ( łąka) a na nią kładziemy zwierzęta( kartonowe), które tam żyją. Pod chustę wchodzi dwoje wybranych dzieci, które są kretami a ich zadanie to uzbierać jak największą ilość zwierząt wpadających przez dziurę w chuście. Następnie nauczycielka wybiera dzieci, które zastąpią krety.

6. Wszystkie dzieci siadają przy stolikach gdzie znajdują się kartki i kredki ( jedna kartka i dwie kredki dla każdego dziecka).
Zadaniem dzieci jest rysowanie obiema rękami w rytm muzyki kresek wokół kropki znajdującej się na środku kartki. Na umówiony sygnał dzieci zamieniają się kredkami z sąsiadem znajdującym się z prawej strony.
7. Zakończenie zajęć poprzez wykonanie wystawy z prac PT: „ ŁĄKA” Podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.