"BAL PLUSZOWEGO MISIA" – SCENARIUSZ IMPREZY Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA DLA GRUP ZEROWYCH
Cele:
1. Poznanie historii powstania pluszowego misia;
2. Rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych, smakowych i dotykowych;
3. Integrowanie społeczności przedszkolnej w miłej i radosnej atmosferze;
4. Kształtowanie poczucia szacunku dla zabawek.
Środki dydaktyczne:
płyta z nagraniami piosenek o misiach,
odtwarzacz CD i głośniki,
dekoracja sali gimnastycznej,
sylwety misiów i niedźwiedzi znanych z filmów animowanych (np. Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Colargol, Gumisie itp),
zabawki pluszowe (przyniesione przez dzieci),
strój misia,
ciasteczka w kształcie misia,
obrazki do kolorowania
Metody pracy:
podające (przedstawienie historii misia pluszowego),
eksponujące (prezentacja sylwet misiów),
praktyczne (swobodny taniec, ćwiczenia ruchowe)
Formy pracy:
indywidualna,
grupowa.
Przebieg imprezy:
1. Kilka dni przed imprezą każdy wychowawca wykonuje z dziećmi pracę plastyczną na temat: "Mój ukochany pluszowy miś"
2. Przystrojenie sali gimnastycznej rysunkami przygotowanymi przez dzieci ze wszystkich grup zerowych
3. Schodzenie się poszczególnych grup do sali gimnastycznej i zajmowanie miejsc wraz ze swoimi pluszakami
4. Wspólne przywitanie się dzieci i ich pluszaków – wszyscy tworzą jedno duże koło, a do środka wchodzą po kolei każda z grup i prezentuje swoje pluszaki, a pozostali biją im brawo
5. Zapoznanie dzieci z celem spotkania - Światowy Dzień Pluszowego Misia
Wy dzieci macie swoje święto 1 czerwca w Dzień Dziecka , a kilka dni temu 25 listopada swoje święto miały wszystkie pluszowe misie. Dlatego postanowiliśmy zorganizować dla nich bal.Na początku powiedzcie swojemu misiom na uszko, że bardzo go kochacie. Powiedzcie mu też dlaczego tak bardzo go kochacie. Misiu kocham cię bo.........
6. "Misiowy masaż" – dzieci siedzą po turecku na podłodze, kładą na kolana swojego pluszaka i wykonują masaż według instruktażu prowadzącej:
Przyszła jesień z deszczowymi chmurami,
a po parku chodzą dzieci parami ( po misia plecach maszerują paluszki)
na alejkach ścielą się liści dywany( głaskają całą dłonią)
i brązowe spadają kasztany( ukłucia palcem)
my zbierzmy te dary jesieni( chwyt pięcioma palcami)
układamy je w rządkach na ziemi( rysowanie grzbietem dłoni linii)
W domu tato wywierci w nich dziurki( wiercenie opuszkiem palców)
nawleczemy je wtedy na sznurki ( dwie faliste linie wykonane na plecach)
7. Historia pluszowego misia :
"Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki był Theodore Roosvelt. Był on dobrym, mądrym i dzielnym człowiekiem. Jego wielką pasją były polowania na niedźwiedzie. Pewnego raz, w czasie takiego polowania, sprzeciwił się zabiciu małego niedźwiadka, stanął w jego obronie. Po tym zdarzeniu w waszyngtońskiej gazecie pojawił się rysunek, na którym prezydent nie chce skrzywdzić małego niedźwiedzia. Zobaczył go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami, który wpadł na pomysł uszycia kilku zabawek misia i sprawdzenia, jak będą się sprzedawały. Producent zwrócił się do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia „Teddy” i tak się je nazywa w Stanach do tej pory. Pomysł ten okazał się wielkim sukcesem i od przeszło 100 lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pomagają, pocieszają, rozweselają, łagodzą lęki.... Właśnie dzisiaj przypadają 111 urodziny pierwszego pluszowego misia!!!" Dlatego teraz wszyscy razem zaśpiewajmy dla naszych miśków STO LAT!
8. Przedstawienie sławnych pluszowych misiów- rozpoznawanie przez dzieci ilustracji misiów znanych z filmów animowanych
9. Swobodny taniec dzieci z pluszakami do piosenek o misiach
10. Przybycie gościa (1 lub 2 osoby przebrane za pluszowe misie) – odtańczenie i odśpiewanie z nimi piosenki "Stary niedźwiedź mocno śpi".
11. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę. Częstowanie dzieci ciasteczkami w kształcie misiów. Pożegnanie wszystkich dzieci i ich pluszaków. Rozchodzenie się grup do swoich sal.